ПРОГРАМА
08:30 | РЕГИСТРАЦИЯ И КАФЕ |
09:15- 09:30 | ОТКРИВАНЕ |
СЕСИЯ I | ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПРЕВАНТИВНАТА ПОДДРЪЖКА |
09:30 – 10:30 | Програма за управление на активите Информационна система за управление на поддръжката, част от системата за оперативно управление. Новият международен стандарт в управлението на активите Енергийни и експлоатационни разходи за конвенционално и светлодиодно промишлено осветление Стамен Петров, Мениджър Развитие на услуги, Шнайдер Електрик България Стойко Пеев, Главен инженер, Дънди Прешъс Металс Челопеч Николай Минков, Изпълнителен директор, СМИК Проф. д-р Христо Василев, Технически университет, гр. София |
10:30 – 11:00 | ДИСКУСИЯ |
11:00 – 11:15 | КАФЕ ПАУЗА |
СЕСИЯ II | КАК ДА ИЗПОЛЗВАМЕ МАКСИМАЛНО ВЪЗМОЖНОСТИТЕ НА НАЛИЧНОТО ОБОРУДВАНЕ Модератор: Веселин Мавродиев, Централна енергоремонтна база |
11:15 – 12:15 | Решения за ефективна поддръжка на наличното оборудване. Добра практика Стратегическо управление на рисковете и непрекъсваемостта на бизнеса Система за Организация на Поддръжката Управление на процесите в поддръжката на дълготрайните материални активи Младен Стоянов, Мениджър Проекти и Поддръжка, Амилум България Представител, Интертек Никола Хаджихристев, Ръководител,ФвЕЦ „Караджалово“ Стефан Апостолов, Изпълнителен директор, ЧЕЗ Разпределение България |
12:15 – 12:45 | ДИСКУСИЯ |
12:45 – 13:45 | ОБЯД |
СЕСИЯ III | ДОБРИ ПРАКТИКИ В УПРАВЛЕНИЕТО НА МАТЕРИАЛНИТЕ АКТИВИ И ПОДДРЪЖКАТА Модератор: Константин Делисивков, Изпълнителен директор, БФИЕК |
13:45 – 15:15 | Внедряване на добри практики за управление на поддръжката – процеси, хора, системи Дейности и инструменти за управление то на активите. Добра практика. Предизвикателства пред ефективното управление на активи във ВиК сектора в България Особености и бизнес процеси при поддръжката на вятърни електроцентрали Николай Киров, Старши мениджър, Управленско консултиране, KPMG в България Милко Величков, Дирекция Управление на мрежата, Софийска вода Ивайло Касчиев, Българска асоциация по водите, Виктор Гърбев, Мениджър Продажби, Вестас |
15:15 – 15:45 | ДИСКУСИЯ И ЗАКРИВАНЕ НА КОНФЕРЕНЦИЯТА |
ОРГАНИЗАТОР
ПАРТНЬОРИ
ЛЕКТОРИ
Стамен Петров е завършил Техническия университет в София, специалност „Автоматика, информационна и управляваща техника“, както и магистратура „Бизнес администрация“ в Софийския университет. Работи в Шнайдер Електрик от 10 години, през които е бил част от различни отдели:Technical support, Индустриални приложения, Услуги и сервизна дейност и е работил, както в България, така и в международни проекти на компанията. Понастоящем заема позицията Мениджър Развитие на услуги“.
Стойко Пеев е завършил Минно- геоложки университет „Св.Иван Рилски“. Работи в Дънди Прешъс Металс Челопеч от 16 години. От 2000 г. дейността му за компанията е в областта на поддръжката. Понастоящем заема позицията Главен инженер.
Николай Минков е Изпълнителен директор на Средногорие Мед Индустриален Клъстер. Десет години работи като инженер-технолог и преподавател в катедра „Автоматизация на непрекъснатите производства“, Техническия университет, гр. София. По-късно се заема с проектно и управленско консултиране. Работил е с компании, като Амилум България, Хайделберг (днес Титан) Златна Панега Цимент, Юнион Миниер (днес Аурубис), ЕОН България и др. От 2002 г. е Член на Съвета на директорите на Елаците мед АД.
Младен Стоянов е завършил Висшето военновъздушно училище “Георги Бенковски”, специалност „Експлоатация и ремонт на летателни апарати и самолетни двигатели“ и Стопанска Академия „Д. А. Ценов“, специланост „Финанси“. Започва кариерата си в Амилум България през 1994 г., като заема различни позиции в в производството и логистиката. От 2005г. заема настоящата си позиция-Мениджър Проекти и Поддръжка, като отговаря за техническия отдел в завода.
Intertek е водеща компания, която предоставя решения за осигуряване на качеството на организации в целия свят. Чрез услугите одитиране, инспекции, обучение, съветване, осигуряване на качеството и сертификация на системи за управление, Intertek добавя стойност към продуктите и процесите на своите клиенти. С мрежа от над 1 000 лаборатории и офиси в над 100 държави и повече от 36 000 служители, Intertek подкрепя успеха на организациите на международния пазар като им съдейства да отговорят на очакванията на заинтересованите страни за безопасност, устойчивост, високи постижения и
интегритет.
Проф. д-р Христо Василев e Председател на Браншовата камара по светодиодни технологии и осветление, както и ръководител на лабораторията по светодиодно осветление към Технически университет София. Той е и управител на компанията „Денима2001” ООД.
Никола Хаджихристев е електроинженер, завършил Технически университет – гр. София, специалност „Електроснабдяване и Електрообзавеждане на Промишлени Предприятия“. До 2012 година е Заместник – председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. Две години работи, като Заместник главен енергетик на Доменно Производство към „Кремиковци“ АД. В периода 2005-2011 г. е Ръководител Енергиен сектор и Електронна Поддръжка към „Дружба Стъкларски Заводи”, а през 2012 г. заема поста Технически директор. От октомври 2012 г. работи, като Ръководител на ФвЕЦ „Караджалово”.
Стефан Апостолов е Изпълнителен директор на ЧЕЗ Разпределение България. Предходната му позиция в ЧЕЗ България е Ръководител на дирекция Бизнес развитие. В миналото работи по изграждането и експлоатацията на преносните и разпределителните мрежи.
Николай Киров притежава богат опит в областта на оптимизацията на бизнес процесите и внедряването на информационни системи, придобит от участие в проекти за водещи индустриални фирми и държавни институции. Участва в проекти за оптимизиране на процесите и разработване на оперативни процедури в производството и поддръжката, управление на запасите, внедряване на системи за управление на ресурсите и поддръжката. Той притежава Certificate of Lean Competency и е Certified Solution Designer in Maximo Asset Management. Понастоящем заема позицията Старши мениджър, Управленско консултиране в KPMG в България.
Милко Величков e магистър по „Геодезия” от Университета по Архитектура, Строителство и Геодезия, където завършва и следдипломна квалификация по ГИС с тема „Съхраняване и управление на геоданни в СУБД Oracle”. През 2012 г. завършва сертификационна образователна програма „Икономика и Мениджмънт на ВиК сектора” към Института за Следдипломна Квалификация (ИСК) към УНСС. Притежаващ над 10 години опит в прилагането на ИТ и ГИС технологии. От 2006 г. е мениджър на отдел „Географска Информационна Система” към Дирекция „Управление на мрежата” в „Софийска вода” АД, като през 2011 г. ръководения от него ГИС проект е награден за „Иновативна корпоративна ГИС за интегрирано управление на ВиК инфраструктура”.
Ивайло Касчиев е докторант в Стопански факултет на Софийският университет „Св. Климент Охридски“ по специалност „Икономика и управление по отрасли”. Завършил докторант, специалност бакалавърска и магистърска степени по Стопанско и Стратегическо управление в Софийският университет „Св. Климент Охридски“, има след-дипломна квалификация в УНСС; МВА в City Univercity of Seattle, както и РМР certificate от PMI. Работи в „Софийска вода“ АД през периода 2003-2013г., като последователно заема ръководни позиции в дирекции „Обслужване на клиенти“, „Експлоатация и поддръжка“, „Капиталови дейности“ и „Управление на мрежата“. Основния фокус на работа е свързан с проучване и оценка на активите, стратегическо и инвестиционно планиране, управление на мрежите, намаляване загубите на вода.
Виктор Гърбев е завършил образованието си в България – Инженер по „Автоматика“ и магистър по „Икономика и управление в енергетиката, инфраструктурата и комуналните услуги“. Специализира в Дания и Австрия. Той е отговорен за развитието на бизнеса и търговската дейност на Vestas в Югоизточна Европа – продажби и сключване на договори за доставка, монтаж и дългосрочна поддръжка на вятърни електроцентрали.
ПРЕССЪОБЩЕНИЕ
Средногорие Мед Индустриален Клъстер организира Пета годишна конференция „Управление на материалните активи, ремонта и поддръжката“, която се проведе на 21.11.2013г. в бизнес център „Земята и хората“, гр. София. Събитието се осъществи в партньорство с „Амилум България“, „КПМГ България“ ООД и „Шнайдер Електрик България“ ЕООД.
Конференцията срещна представители на бизнеса, образователни институции, заинтересовани страни и специалисти в сферата на управлението на материалните активи и съпътстващите ги инициативи. Целта бе даването на поле за обмен на опит, споделяне на добри примери от практиката, както и обсъждане на новите тенденции на развитие в сектора.
Презентациите на лекторите бяха разделени в три панела, които предложиха на присъстващите многообразна информация за организацията на превантивната поддръжка, за това как да бъдат максимално използвани възможностите на наличното оборудване, а като завършек бяха илюстрирани добри практики в управлението на материалните активи и поддръжката. Лекторите споделиха практическите и теоретичните си познания в разискваните области и представиха пред присъстващите различните подходи, които отделните компании следват що се отнася за организация на тяхната политика в сферата на дискутираните теми.
Развитието на сектора е неизменно обвързано с непрестанното усъвършенстване на технологиите и с все по-стриктните законодателни изисквания. Съществен фактор представлява и доброволният ангажимент на организациите да осигурят и поддържат оборудване, което да отговаря на стандарти за качество, функционалност и безопасност. Самите организации все по-сериозно осъзнават значението, което добре функциониращо оборудване има не само за безпрепятственото протичане на работните процеси, но и за живота и здравето на всички хора, които имат досег по един или друг начин с него.
Едно от основните послания, около които се обединиха всички присъстващи, бе насочено към състоянието национално ниво на сектора, занимаващ се с материалните активи. У нас се наблюдава разпокъсаност между целите на отделните организации, които планират индивидуалното развитие на своите политики за управление и поддръжка на материалните активи, като не е налична обща стратегия за развитие на бранша като цяло. Причините за тази ситуация са много, като една от тях е свързана с тенденцията, която съществува на Балканите за бавно развитие и разбиране на необходимостта от национална политика в сферата на материалните активи.
В България все още няма създаден формат, който да обединява на национално равнище интересите на всички заинтересовани страни в сферата на управлението и поддръжката на материалните активи и да насърчава нейното дълготрайно успешно развитие.
Участниците в конференцията се обединиха около виждането, че общите усилия трябва да бъдат насочени към създаването на „BGAMMA: Bulgarian Assets and Maintenance Management Association“, като конкретната идея и наименование на бъдещата асоциация бяха представени от Николай Минков, изпълнителен директор на Средногорие Мед Индустриален Клъстер. Българската асоциация за управление на материалните активи и поддръжката ще може да благоприятства съвместната работа на множеството родни специалисти, от което да се стимулира развитието на целия сектор и да се работи в насока събуждане на интереса на младите хора у нас към тази перспективна област.
След учредяването на тази асоциация, България ще може да стане част от европейския формат, наречен „European Federation of National Maintenance Societies (EFNMS)“, който организира на над национално ниво работата на различните асоциации за управление на материалните активи и тяхната поддръжка, които функционират в повечето европейски държави. По този начин, ще бъдат отворени нови възможности за сътрудничество и усъвършенстване на уменията на занимаващите се с материалните активи у нас.
Участниците оцениха като ползотворно участието си в Петата годишна конференция „Управление на материалните активи, ремонта и поддръжката“, като бяха уговорени началните действия за създаване на бъдещата национална асоциация и нейното излизане на Европейската сцена.