ПРОГРАМА
08:30 09:00 |
РЕГИСТРАЦИЯ |
09:00 09:30 |
ОФИЦИАЛНО ОТКРИВАНЕ |
09:30 11:15 |
ПЪРВИ ДИСКУСИОНЕН ПАНЕЛ: Индустриална политика за българската индустрия – ролята на достъпа до енергия и ефектите от политиките за климата – „Да съхраним конкурентоспособността на българската индустрия“ (Ценова политика, мрежови цени и добавки, директни и индиректни разходи за CO2) МОДЕРАТОР: Константин Стаменов, БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ НА ИНДУСТРИАЛНИТЕ ЕНЕРГИЙНИ КОНСУМАТОРИВСТЪПИТЕЛНА ПРЕЗЕНТАЦИЯ: Мукунд Багват, АУРУБИС ОСНОВНИ ТЕМИ: – Европейска визия и политика за индустриална конкурентоспособност – Модели за намаляване на негативните ефекти от директните и индиректни разходи за CO2 и политиките за отраслите засегнати от carbon leakage – Регулаторна политика по веригата на енергийните доставки – Перспектива за развитие на мрежовите цени и добавките към тях – Политика за интеграцията на ВЕИ предпоставка за конкурентоспособна индустрия – Европейски модели за преразпределение на разходите за ВЕИУЧАСТНИЦИ В ПАНЕЛА: Представител на МИНИСТЕРСТВО НА ИКОНОМИКАТА,ЕНЕРГЕТИКАТА И ТУРИЗМА, Райна Ангелова – МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ, Иванка Диловска – ИНСТИТУТ ЗА ЕНЕРГИЕН МЕНИДЖМЪНТ, Атанас Георгиев– Софийски университет „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ |
11:15 11:45 |
КАФЕ ПАУЗА |
11:45 13:30 |
ВТОРИ ДИСКУСИОНЕН ПАНЕЛ: Електроенергиен пазар – баланс между либерализация и ререгулация МОДЕРАТОР: Константин Делисивков, БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ НА ИНДУСТРИАЛНИТЕ ЕНЕРГИЙНИ КОНСУМАТОРИВСТЪПИТЕЛНА ПРЕЗЕНТАЦИЯ: Николай Минков, СРЕДНОГОРИЕ МЕД ИНДУСТРИАЛЕН КЛЪСТЕРОСНОВНИ АКЦЕНТИ: – Роля на регулатора в сегашния и бъдещ пазарен модел – Либерализиран електроенергиен пазар – състояние и перспективи – Правни и нормативни предизвикателства пред новия пазарен модел – Планиране и управление на потребителските товари – Балансиращи групи и възможности за оптимизация – Продуктови профили – роля на производителите, търговците и потребителите на електроенергия – Достъп на стопански потребители до свободния пазар – стимули и пречки – SEMAN S.A. и нейният опит в системите за енергийна ефективностУЧАСТНИЦИ В ПАНЕЛА: Диана Чобанова – ЕВН ТРЕЙДИНГ САУТ ЙИСТ ЮРЪП, Виктория Поповска – ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЕН СИСТЕМЕН ОПЕРАТОР, Калоян Кънев – ФРЕА ТРЕЙДИНГ, собственост на AXPO AG, Радослав Миков – адвокатско дружество ВОЛФ ТАЙС, Константинос Сациос – SEMAN S.A. |
ДИСКУСИЯ И ЗАКРИВАНЕ НА ФОРУМА | |
13:30 15:30 |
ОБЯД С ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ДЕЛОВИ СРЕЩИ И КОНТАКТИ |
ОРГАНИЗАТОР
ГЕНЕРАЛЕН ПАРТНЬОР
ПАРТНЬОРИ
ЛЕКТОРИ
Д-Р МУКУНД БАГВАТ е магистър инженер в областта на металургията от ИИТ Бомбай, Индия. Има докторска степен от университета на Льовен, Белгия. Д-р Багват има богат опит на висше управленско ниво, придобит от участие в международни проекти в секторите черната и цветна металургия, телекомуникациите и енергетиката.
КОНСТАНТИН СТАМЕНОВ е Председател на УС на БФИЕК. Той е директор „Стратегическо планиране и инвестиции” в „Стомана Индъстри“ АД, Перник. Завършил е магистърска степен по „Икономическа информатика“ в УНСС. Има специализации по финансова журналистика на фондация „Томпсън“ и вестник „Файненшъл таймс“, във финансовия отдел на „ГлаксоСмитКлайн“ във Великобритания.
МИЕТ
РАЙНА АНГЕЛОВА е завършила Минно- геоложки университет „Св.Иван Рилски“, специалност „Хидрогеология и инженерна геология“. До 1992 г. е научен сътрудник в КНИППИ „НИПРОРУДА“ – устойчивост на откоси на открити рудници, насипища и хвостохранилища. От май 2010 г. работи като държавен експерт в МОСВ, дирекция „Политика по изменение на климата“.
ИВАНКА ДИЛОВСКА е председател на Управителния съвет на Института по енергиен мениджмънт. Има дългогодишен опит в енергетиката и е активен участник във всички промени в енергийния сектор от 1990 насам. Като заместник-министър и директор в енергийното министерство е имала преки отговорности за разработване и изпълнение на стратегии и политики, включително за преструктурирането и пазарното развитие на сектора.
АТАНАС ГЕОРГИЕВ има бакалавърска степен по „Икономика“, магистратури по „Икономика и управление в енергетиката, инфраструктурата и комуналните услуги“ и по „Финанси и банково дело“ в Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, щатен асистент и докторант в Катедра „Икономика и управление по отрасли” към Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”.
Николай Минков
ДИАНА ЧОБАНОВА e Член на Управителния съвет (УС) на ЕВН Трейдинг Саут Ийст Юръп. През 2007 г. започва работа в компанията като Ръководител проект. През 2008 г. е избрана за Член на УС, където отговаря за оперативната дейност на дружеството. Г-жа Чобанова е завършила Технически университет-гр. Русе, преминала е мениджърски квалификации в Икономически университет – гр. Варна, Икономически Университет – гр. Виена, Университета в Минесота, САЩ.
ВИКТОРИЯ ПОПОВСКА работи осем години в НЕК ЕАД, в управление „Търговия и доставки на оборудване за мрежа ВН, ТЕЦ и ВЕЦ“. От 2002 г. до 2007 г. е началник на новосъздадения отдел „Администриране на търговията с електрическа енергия“ в НЕК ЕАД. От 2007 г., след преструктурирането и отделянето на ЕСО ЕАД, е началник на управление „Електроенергиен пазар” в Дирекция ЦДУ. От 2009 г. е представител на ЕСО ЕАД в Комитет „Пазар” на ENTSO-E, а от 2012 г. е член на новосъздадената група в ЕNTSO-E по координиране на процесите на пазарна интеграция в Европа.
КАЛОЯН КЪНЕВ е електроинженер, завършил е Технически университет – гр.София, специалност Електрически централи, мрежи и системи. Започва кариерата си в НЕК ЕАД през 1998 г. Има на над 10 г. опит в областта на енергийните пазари като консултант и мениджър. В периода 2010 – 2012 г. е част от мениджърския екип на Е.ОН България. От края на 2012 г. е управител на Фреа Трейдинг ООД, част от семейството на швейцарската енергийна компания Акспо.
РАДОСЛАВ МИКОВ е старши адвокат във Wolf Theiss София. Той има богат опит в енергийния сектор, като експертните му познания покриват широк спектър, свързан с регулаторната рамка като производство на електроенергия, обществени поръчки, лицензионни режими и ценообразуване, присъединяване към преносни и разпределителни мрежи и други.
КОНСТАНТИНОС САЦИОС е електроинженер с докторска степен от Университет „Аристотел“, Солун. Има двадесетгодишен опит в областта на инженерните системи за енергийна ефективност. От 2006 г. е Президент и Управляващ мениджър в SEMAN S.A. Под негово ръководство фирмата е реализирала успешно 250 проекти в страната и в чужбина по системи за енергийна ефективност в индустриални рпедприятия и сгради с голяма консумация на електрическа енергия.
КОНСТАНТИН ДЕЛИСИВКОВ Изпълнителен директор, Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Магистър по Енергийна икономика и дипломация от Московския държавен университет международни отношения (МГИМО) и Университета в Будо, Норвегия. Докторант е в катедра Икономика и управление по отрасли (енергетика) в Стопански факултет на Софийски университет „Св. Кл. Охридски“.
ВЛАДИМИР ДИЧЕВ Председател на Съвета на Директорите и Изпълнителен Директор на ЧЕЗ Трейд България ЕАД и отговаря за търговията и продажбата на електрическа енергия в ЧЕЗ Трейд България ЕАД, дъщерно дружество на ЧЕЗ, а.с. Той се присъединява към ЧЕЗ Груп през 2006 г. и оттогава активно участва в създаването на прозрачен и ликвиден енергиен пазар в страната, подобряването на нормативната рамка и насърчаването на регионалната интеграция.
ПРЕССЪОБЩЕНИЕ
На 14.06.2013г. в зала Средец на хотел Шератон, София, се проведе Първи годишен форум „Индустрия и енергетика – преодоляване на дисбалансите, фактор за индустриална стабилност“. Организатори на събитието бяха Средногорие мед индустриален клъстер (СМИК) и Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК). Форумът срещна заинтересованите страни в областта на енергетиката: отговорните държавни институции, производители и търговци на електроенергия, индустриални консуматори, потребители на средно напрежение, оператори на мрежи, доставчици на високотехнологично оборудване.
Основни акценти в първия дискусионен панел „Индустриална политика за българската индустрия – ролята на достъпа до енергия и ефектите от политиката за климата“ бяха:
– Ценова политика;
– Мрежови цени и добавки;
– Директни и индиректни разходи за CO2;
– Настоящата ситуация на електроенергийния пазар и перспективите за развитие;
– Възможности пред индустриалните потребители на средно напрежение;
– Европейска визия и политика за индустриална конкурентоспособност;
– Регулаторна политика по веригата на енергийните доставки;
– Политика за интеграцията на ВЕИ.
Лектори: г-н Константин Стаменов – БФИЕК, г-н Мукунд Багват – Аурубис АД, г-жа Райна Ангелова – Министерство на Околната среда и водите, г-жа Иванка Диловска – Институт за Енергиен мениджмънт, г-н Атанас Георгиев – Софийски университет „Св. Климент Охридски“, г-н Константинос Сациос – SEMAN S.A.
Вторият дискусионен панел беше под наслов „Електроенергиен пазар – баланс между либерализация и регулация“. Встъпителна презентация изнесе г-н Николай Минков – СМИК. Събитието продължи с презентациите на г-жа Диана Чобанова – ЕВН Трейдинг Саут Ийст Юръп, г-жа Виктория Поповска –ЕСО ЕАД, г-н Калоян Кънев – Фреа Трейдинг, г-н Радослав Миков – Адвокатско дружество ВолфТайс и г-н Владимир Дичев – ЧЕЗ Трейд България.
Основни теми в панела:
– Роля на регулатора в настоящия и бъдещия пазарен модел;
– Планиране и управление на потребителските товари;
– Роли на производителите, търговците и потребителите при създаване и управление на продуктови профили;
– Стимули и пречки пред достъпа на стопански потребители до свободния пазар.
Генерален партньор на събитието бе „Аурубис България“ АД, едно от най-големите индустриални предприятия в България и един от най-крупните енергийни консуматори. Основната дейност на компанията е преработването на медни концентрати за производство на медни аноди и катоди, както и вторични продукти като сярна киселина, фаялит и шлам. Състои се от четири основни производствени единици: металургия, рафинерия за катодна мед, производство на сярна киселина и обогатителна фабрика.
Партньори на събитието: ЧЕЗ Трейд България, ЕВН Трейдинг Саут Ийст Юръп, Фреа Акспо, Siemens и Дънди Прешъс Метълс Инк. – канадска публична миннодобивна компания, която развива своята дейност у нас чрез двете си дъщерни дружества – Дънди Прешъс Металс Челопеч ЕАД и Болкан Минерал енд Майнинг ЕАД.
По време на форума се засегнаха съществени въпроси относно състоянието на електроенергийния пазар и енергоинтензивната индустрия в България. Гостите на събитието участваха в дискусии по актуални проблеми на енергетиката и индустрията и изразиха мнението си за необходимите реформи и посока на развитие. Бяха поставени акценти върху нуждата от създаване на единна браншова камара, която да обединява интересите на всички дружества в енергетиката, продължаващия процес на излизане на потребителите на средно напрежение на свободния пазар на електроенергия и пречките и възможностите, стоящи пред тези потребители, както и готовността за създаване на енергийна борса в България.