На 16.09.2020 г. в община Антон програма BASE – Бизнес академия за стартиращи предприемачи“ на Индустриален клъстер Средногорие в партньорство с „Геотехмин“ ООД, „Дънди Прешъс Металс“ ЕАД, Фондация “Америка за България” , община Антон и община Чавдар, официално закри своя пети сезон на академията за стартиращи предприемачи, в която през последните шест седмици всеки вторник и сряда двадесет и четири участници се събираха, за да черпят знания, опит и вдъхновение от успели български предприемачи как да построят основите на своя малък бизнес в България.
Индустриален клъстер Средногорие, Геотехмин ООД и Дънди Прешъс Металс ЕАД подкрепиха инициативата за развитие на местното предпримачество в Средногорието и осигуриха средствата за наградния фонд.
На представянето на бизнес идеите присъстваха Андрей Симов, кмет, община Антон, Григор Даулов, кмет, община Чавдар, Анка Шопова, Ръководител „Връзки с обществеността“, Дънди Прешъс Металс Челопеч ЕАД, Даниела Теофанова, Директор „Връзки с обществеността“, Геотехмин ООД, Красимира Янева, зам-директор „Връзки с общвствеността“, Геотехмин ООД, Николай Минков, изпълнителен директор, Индустриален клъстер Средногорие, Десислава Чалъмова, Директор Бизнес развитие, Индустриален клъстер Средногорие, Златина Саръева, координатор, Индустриален клъстер Средногорие, представители от фондацията, гости, медии.
Девет участника защитиха своите бизнес планове пред компетентно жури, представлявано от Надя Захариева, Програмен Директор „Бизнес, предприемачество и технологии“ , Фондация “Америка за България”, Цветанка Караиванова, Икономически директор, Дънди Прешъс Металс ЕАД и Станимира Георгиева, Шоколадова къща – Станимира.
Идеите на участниците се простираха от мобилно приложение, което има за цел да помогне на учениците да учат по – интересно и ефективно, образователно ателие за деца с Дислексия – „ДАРбата“ и работилница за деца „AWD – ART, WRITING & DANCING“, масажно студио „Мелани”, през арт работилничка „Handmade with… Love”, вила за гости „Eden”, помещаваща кабинет за психотерапия, изграждане на малки къщи от типа „Активен дом“, цех за преработка на билки и създаването на здравословни отвари- Живец от билки до „Biotera- пермакултурна ферма” – асоциация с римската богиня на Земята – Тера.
Макар всички бизнес идеи да имат своя потенциал за реализацията и успех, само четири бяха отличени.
Журито класира на първо място – Петър Мутафов от с. Мирково с идеята за изграждане на малки къщи от типа „Активен дом“.
Второто място бе присъдено на Любка Тодорова от гр. Пирдоп с нейната арт работилничка „Handmade with… Love”.
Третото бе поделено между двама местни участници – Мария Томева от с. Чавдар с Biotera- пермакултурна ферма” и най-младият и надъхан участник – Благой Симандов, който е на 15 г. от с. Антон с неговото мобилно приложение, което има за цел да помогне на учениците да учат по – интересно, интерактивно и ефективно.
Цветанка Караиванова, икономически директор, Дънди Прешъс Металс ЕАД връчи наградите на отличените бизнес проекти.
Кметовете на общините изказаха благодарност към Индустриален клъстер Средногорие и Андрей Симов сподели, че с лични средства дава стипендия от 1000 лв. на Благой Симандов, а Григор Даулов ще подкрепи проект на територията на община Чавдар.
Андрей Симов, кмет на община Антон и Григор Даулов, кмет на община Чавдар раздадоха сертификати на всички участници за тяхната мотивация и активно участие по време на курса.
Индустриален клъстер Средногорие изрази благодарност към всички ментори, които отделиха време и усилия да споделят професионалните си знания и опит с участниците.
Николай Минков насърчи примера от петото издание на BASE, което показа брилянтен пример за публично-частно партньорство между общини, бизнес и образование.
Програма BASE освен че цели да създаде благоприятна среда за устойчиво икономическо развитие в Средногорието и да насърчи хора от региона да стартират или доразвият свой собствен бизнес, също така се стреми да свързва хората с цел да създаде общност, която да се грижи за икономическото и социално развитие, както на региона, така и на страната.