Вчера в София се проведе среща на бизнеса с местните власти от Софийска област, организирана от вестник „Капитал”. На форума се разбра, че кризите през последните години не са подминали компаниите в областта, но пък са ги направили по-гъвкави и иновативни.
Сред участниците бяха изпълнителният директор на „Геотехмин” ООД Доминик Хамерс и директорът „Разрешителни и правни дейности“ в „Дънди прешъс металс“ Ирена Цакова. Те дискутираха предизвикателствата пред компаниите в първия панел „Гласът на бизнеса”.
Кризите и бизнеса
Според Доминик Хамерс основният проблем, който притеснява фирмите, са високите цени на енергоносителите и материалите.

„Добивът е много зависим от тока. Програмата за компенсиране на цените заслужава поздравления. Без тази помощ от държавата много дружества щяха да страдат. В европейските страни без този вид подпомагане заводите са спрени. Надяваме се тази програма да продължи и през следващата година“, каза той.
Хамерс посочи, че строителните фирми са в трудна ситуация от значително повишените цени на строителните материали. Той даде пример със спечелена обществена поръчка от тях през 2019г., а изпълнението е през тази година. Те продължават да очакват реалното индексиране на тези цени.
По думите му за последните 6 месеца цената на медта на борсата е паднала с 30%, докато разходите се увеличават, което поставя компаниите в трудна ситуация.
Ирена Цакова коментира, че за „Дънди Прешъс Металс” предизвикателствата съществуват от дълги години.
„Добрата новина е, че добивните предприятия са много дисциплинирани и това не е първият проблем, с който трябва да се справят. Посрещнахме ковид пандемията без да спираме. В регионите, където работим, не сме освободили работници„, каза тя.
Цакова добави, че продължава да има проблем с веригите на доставки, което налага в спешен порядък да се сменят реагенти за флотацията. Към предизвикателствата тя включи „Зелената сделка” на ЕС. Според нея все още съществува опасността от забрана на проучванията в защитени зони по „Натура”, което означава, че в 35% от територията на страната ще е невъзможно такова проучване.
Бизнесът и властта
Участниците в дискусията посочиха, че работят много добре с местните власти и получават подкрепа от тях, но има какво да се желае от институциите на национално ниво.
Според Доминик Хамерс дружествата са успешни в минната дейност и строителния бизнес, но постоянно има кризи в последните години. В същото време на национално ниво малко се губи дългосрочната визия.
„В минната дейност начинът, по който работим днес оказва влияние и след 10 години. На национално ниво е важно да се подкрепят важните сектори в икономиката, сред които са минната дейност и строителството”, каза той.
Хамерс посочи, че дружествата от Група ГЕОТЕХМИН работят добре с местните власти там, където развиват дейност. Той декларира, че ще продължат заедно с тях да подобряват качеството на живот на местните жители.

„На фирмите им трябва хоризонт и предвидимост. Бизнесът има нужда от устойчива среда, защото това влияе на планирането им„, категорична беше Ирена Цакова.
По думите й общините работят добре, защото успяват да изградят административен капацитет, който отговаря на нуждите на компаниите. И даде пример с община Челопеч, която още в началото на пандемията е въвела възможност за електронно подаване на документи.
„С по-големите институции това не се случва. На пръв поглед изглежда дребно, но за нас е важно да получим отговор в срок, за да можем бързо да адаптираме плановете си„, каза тя.
Бъдещето на бизнеса
Независимо от проблемите всички участници в панела посочиха, че са оптимисти за бъдещето.
„Специално за минния бизнес, бъдещето ни се нарича нови проучвания, нови находища и иновации, които да направят бизнеса ни много по-привлекателен и с много по-малко отпечатък върху околната среда. За това ще са необходими хора, умения и компетенции„, каза Цакова.
От „Геотехмин“ също са оптимисти. По думите на Хамерс обаче държавата може да направи много повече за привличане на инвеститори и за публично-частното партньорство.
„Не е необходимо всички пари да идват от Европа. Смятам, че тук има бизнес, който би могъл да работи заедно с държавата„, посочи той.
Източник: rnews.bg