България има девет представители в годишната класация на SeeNews за най-големите сто компании в Югоизточна Европа по приходи за 2016 г. Според агенцията за бизнес информация най-напред от българските групи е „Лукойл Нефтохим Бургас“ – на пета позиция с оборот от 2.3 млрд. евро. По-назад в подреждането е „Аурубис България“, която е на дванадесето място с приходи от 1.68 млрд. евро (спрямо седмо година по-рано), следвана от НЕК на 14-а позиция и „Лукойл България“, която е 16-а. В SEE Top 100 участват фирми от Албания, Босна и Херцеговина, България, Косово, Македония, Молдова, Словения, Сърбия, Румъния, Черна гора и Хърватия.
Българските участници в класацията са с два по-малко от предишното издание. В тазгодишния Топ 100 намират място още веригата „Кауфланд България“, „ЧЕЗ Електро“, дистрибуторът на цигари „Експрес логистика и дистрибуция“, държавната „Булгаргаз“ и „ОМВ България“. Абсолютен лидер по представители в десетгодишното подреждане е Румъния с 59 компании в SEE Top 100, но това не е изненада, тъй като тя е и най-голямата икономика сред клaсираните. Отново лидер е производителят на автомобили Dacia, която е част от Renault. Приходите му са нараснали с 8% до 4.62 млрд. евро, докато продажбите на автомобили на марката са скочили с над 10% до рекордните 415 010 регистрации през 2016 г.
Приходи надолу, печалби нагоре
Общите приходи на стоте компании в класацията е 101.2 млрд. евро, с 1.8% по-малко от предишната година. В същото време с 39% скача общата печалба на участниците. Основната причина за спада на общите приходи са петролният и газовият сектор, който е лидер с 30.3 млрд. долара, но отчита свиване от над 7% спрямо 2015 г. Намаляват и фирмите от индустрията – от 24 на 21. След него са продажбите на дребно и едро с 20.7 млрд. евро, но веригите за първи път изпреварват по брой представителите от петролния и газовия сектор – общо 24. Трета индустрия по оборот е производство и дистрибуция на електричество с 14.2 млрд. евро. Бурен растеж от почти 20% отчита автомобилната индустрия, чиито общи приходи са 11.5 млрд. евро. Освен Dacia тук влизат и други автомобилни производители като Renault в Словения, Ford в Румъния и FIAT в Сърбия.
Средният икономически растеж в Югоизточна Европа се е ускорил през миналата година до 3% от 2.5% през 2015 г., което се усеща при търговците на дребно и производителите на автомобили – двете индустрии, които са най-чувствителни към промени при разполагаемия доход и потребителското поведение, се казва в анализа на SeeNews. В Румъния ръстът на БВП е 4.8%. Трима представители на страната са и най-печелившите сред стоте най-големи фирми: Hidroelectrica, Romgaz и Continental Automotive Products.
Път на износителите
В Топ 100 на тазгодишната класация на SeeNews новите участници са девет – по-малко от предишни години. Според авторите на изследването причината е изострената конкуренция в региона. В тази сложна среда основен фактор за успеха на компаниите са чуждестранните собственици, които им помагат да избегнат трудностите на местните пазари и им предоставят достъп до големи пазари. Седем от водещите десет компании са чужда собственост. Лидерът Dacia изнася 93% от производството си.
Източник: www.capital.bg