
На 29.07.2020 г. в община Антон, НЧ “Христо Ботев-1925“ се проведе официалното откриване на програма “Бизнес академия за стартиращи предприемачи” /BASE/.
През следващите 12 седмици, всяка сряда – 23 участници (8- с. Чавдар, 8- с. Антон, 3-гр. Пирдоп, 1- с. Мирково, 1- с. Църквище, 1- гр.Златица, 1- гр. Копривщица) ще черпят вдъхновение и опит от успели български предприемачи, за да стартират или доразвият своите бизнеси.
Проектът е инициатива на сдружение „Индустриален клъстер Средногорие“ и се осъществява с подкрепата и партньорството на фондация „Америка за България“, община Антон и община Чавдар.
На откриването присъстваха д-р инж. Илия Гърков, Изпълнителен директор, Дънди Прешъс Металс, Стоил Димитров – Зам.-генерален директор „Производство“, Елаците-мед АД, Тодор Иванов, Ръководител отдел „Комуникации“, „Елаците- мед“ АД, Надя Захариева, Програмен директор „Бизнес, предприемачество и технологии“ Фондация “Америка За България”, Андрей Симов, Кмет, община Антон, Григор Даулов, Кмет, община Чавдар, Стоян Генов, кмет, община Златица, Мария Цачева, Управител, пекарна “Прованс“ и участник в програма BASE с. Мирково 2018г., Николай Минков, Изпълнителен директор, Индустриален клъстер Средногорие, Десислава Чалъмова, Директор „Бизнес развитие“, Индустриален клъстер Средногорие, Златина Саръева, Координатор, Индустриален клъстер Средногорие.
Николай Минков покани официалните гости да отправят приветствени слова към участниците.
„Тук се споделиха много красноречиви примери за публично-частно партньорство. Ще ви дам още една илюстрация. Заедно с колеги бяхме при почитаемия кмет на община Чавдар Пенчо Геров. Обсъждахме теми за работа с клъстера и когато си вземахме довиждане, той ни посочи „Пресичате площада и отивате да си купите хляб от новата пекарна и да си носите в София”. Това беше израз на огромна подкрепа към стартиращ бизнес. Бихме се радвали във вашите проекти да има дигитализация, технологични идеи, нещо срещу коронавирус, но по-скоро търсете нови ниши. Това, с което наистина да създадете продукт, да излезете на пазара, да създадете добавена стойност, това, което е най-важното. Всички ние – представители на бизнеса, на неправителствения сектор, на общинските власти, сме тук, за да ви помогнем. Запомнете, че ние сме ограничени само от нашето въображение. Всеки нерешен проблем е възможност.“

Изпълнителният директор на Дънди Прешъс Металс, д-р инж. Илия Гърков каза:
„Аз искам да поздравя участници за това, че са решили да направят една крачка напред. Защото предприемачеството е точно това – правенето на нещо, опитването. Човек не може да придобие опит, ако не опитва. А ако не опитвате, няма да се получи. Колкото повече опити и смисъл влагате в това, което правите, толкова по-голям е шансът да успеете. Благодаря ви и за смелостта да сте тук. В последно време стана модерно да се провеждат курсове за всичко и по всяко време. Ако един курс, обаче, не отговаря на нуждите на участниците и за тяхното обогатяване, то той е безсмислен. Аз съм абсолютно убеден, имайки предвид организаторите и програмата, че този курс ще ви помогне.
Ангажирал съм се да участвам във вашите занятия там, където мога, със споделяне на опит. Желая ви успех!
Домакинът, кметът на община Антон, Андрей Симов, приветства участниците в курса:
„Добре дошли! Щастлив съм, че този курс се случва в нашата община Антон. На първо място, благодаря на организаторите и компаниите-партньори. Благодаря и на участниците, че се осмелиха да се включат. Аз също идвам от сферата на предприемачеството, заедно с моето семейство. В течение на годините, разбрах, че всеки един предприемач търпи провали. Но само успешният изход от такъв провал кара човек да разбере какво е то истински предприемач. В провеждането на срещите, и аз ще се опитам да внеса някои идеи, за да бъда полезен. Пожелавам ви успех и да не се отказвате никога от целите си.“
На свой ред, поздравления и окуражителни думи сподели инж. Стоил Димитров, Зам.-генерален директор “Производство” в “Елаците-Мед” АД:
„Имах удоволствието миналата година да бъда част от комисията, която оценяваше проектите от програмата в Етрополе. Изключително интересни бяха. За мен, участниците бяха вложили много усилия и си личеше, че имат много желание. Надявам се и съм сигурен, че тук ще се случи същото и ще имате желание да се научите и обогатите от лекциите, на които ще присъствате. Миналата година спечели едно момче, ученик. Явно е било изключително полезно за него, тъй като той се развива много добре и успехът е видим. Желая на всички вас този успех!“
Повече за обучителната програма и нейните цели разказа Надя Захариева, Програмен Директор „Бизнес, предприемачество и технологии” във Фондация “Америка за България”:
„Благодаря на всички наши партньори, на предприятията, на кметовете и най-вече благодаря на участниците. Включвайки се, вие ставате част от едно голямо семейство. Това е петият клас в Средногорието и петнадесетия в България. Към момента, 200 души в цялата страна – в София, Плевен, Ловеч, дори във врачанския затвор, са провели такова обучение. От тях 120 са защитили бизнес-план, а половината от тях вече са започнали или са развили своя бизнес. Защо една американска фондация подкрепя подобна програма? Всичко започва през 1964 г. в един беден квартал в Ню Йорк, където един човек казва „Аз искам да дам на моите съседи и приятели възможност да развият бизнес” и кани хора от бизнеса, които да споделят своя опит в тази група. Ние внасяме този опит тук. Програма BASE не приключва с приключване на вашето обучение. Създали сме един BASE клуб и всеки завършил става негов член. Работим по програми за менторство, които да ви дават съвети и за бъдеще. Целта на тази програма не е да обучи максимален брой хора, а максимален брой хора да започнат и да разширят своя бизнес. Пожелавам на всички успех. Уверявам ви, ще се срещнете с прекрасни хора и ще станете помежду си такова здраво ядро, че ще си помагате взаимно. Още веднъж успех на всички!“
Григор Даулов, кмет на община Чавдар заяви радостта си от обединението бизнес, местна власт и неправителствени организации около идея за израстване и стимулиране на бизнес-идеи в Средногорието.
„Без да е режисирано, много естествено, тази вечер тук се събрахме представители на местната власт в лицето на общините, на успешния едър бизнес, на успешния малък бизнес, на силния неправителствен сектор и на стартиращи предприемачи. Това е гръбнакът на цялата държавност в една нормална държава. Пожелавам искрено тази редица от хора да бъде удължена с още представители. Смятам, че проект BASE е едно от най-смислените неща, които са се случвали в Средногорието. Успех на всички!“
Мария Цачева, собственик и управител на пекарна “Прованс” и участник в програма BASE с. Мирково през 2018 г. сподели личните си впечатления от обучението:
„Аз съм един от първите участници в програмата BASE, която се проведе през 2018 г. в Мирково. Мога да кажа, че за мен беше много ползотворно това участие и допринесе съществено за ноу-хау, за развитие на бизнеса, тъй като тъкмо бях стартирала с пекарната в Чавдар. Спечелих клиенти, поръчки, заявки, доверието на голяма част от предприятията и бизнеса в района. Призовавам ви да бъдете отговорни и да посещавате редовно лекциите, за да използвате знанията като капитал, който да вложите и развиете в свой бизнес. Зад всичко това, стои една голяма организация и голям труд на много хора.“
Десислава Чалъмова приветства участниците в обучението, запозна ги с правилата за участие, както и сподели опита на Индустриален клъстер Средногорие с програмата до сега.
„По време на обучението ще Ви представим и запознаем с български успели предприемачи, които ще споделят своите успехи, предизвикателства, радости и неволи. Черпете опит от тях и дерзайте!“, каза Десислава Чалъмова.

След официалното откриване курсът започна с първата лекция с Николай Минков, изпълнителен директор на Индустриален клъстер Средногорие. Той сподели, какво е предприемачеството, сподели опита си насърчи участниците да търсят т развият нови възможности и предизвикателствата за бизнес в района на Средногорието. Целта на проекта е да помогне на участниците с бизнес умения и да представи пред тях възможностите, които регионът на Средногорието предоставя за развитие на предприемачеството, както и да насърчи устойчиво развитие на града и местната общност. Обучението на курсистите ще продължи 12 седмици, като в края му жури ще класира и награди трите най – добри бизнес идеи.
В допълнение, накрая, кметът Андрей Симов обяви, че община Антон също ще се включи с награден фонд, ако има конкретен бизнес проект, който да се реализира на нейна територия.