Кметовете на Мирково, Антон, Чавдар, Челопеч, Златица, Копривщица, Пирдоп и Етрополе взеха участие в Националната среща на местната и централната изпълнителна власт, организирана от Националното сдружение на общините в Република България по повод 30-годишнината от създаването на организацията.
Събитието се проведе на 18 юни и събра представители на властта, министри, заместник министър-председатели, кметове и експерти от цялата страна в първия широк формат за диалог между редовното правителство и българските общини.
Официалното откриване направиха председателят на Управителния съвет на НСОРБ и кмет на Велико Търново Даниел Панов и изпълнителният директор на Сдружението Силвия Георгиева, които акцентираха върху необходимостта от активен и конструктивен диалог между държавата и местните власти. Официален гост бе премиерът Румен Радев.
В различните панели, участниците обсъдиха приоритетните задачи пред местната власт и политиките на правителството за периода 2026 – 2030 г., както и необходимите законодателни решения за постепенна финансова децентрализация и по-ефективно управление на инвестициите със средства от Европейския съюз.
Разгледани бяха и въпроси, касаещи общинските инвестиции, местното икономическо развитие и инфраструктурната модернизация. Сред акцентите в дискусията бяха още устойчивото управление на ресурсите, модернизацията на ВиК и екологичната инфраструктура и други.
Източник: srednogorie.bg








