
Стотици туристи от различни краища на България посетиха днес Историческия музей – Панагюрище, където със специална програмадомакините отбелязаха Международния ден на музеите и галериите.
В словото си директорът на културния храм доц.Атанас Шопов постави акцент върху дарителството за попълване на музеейните фондове.
Музеят е стожер на културната индентичност на народа, в него се събират, пазят и излагат предмети, образи и текстове, свързани с определена епоха или сфера. Сама по себе си всяка сбирка притежава своя оригиналност, уникалността е в жестовете на дарителите, каза доц.Шопов. Той припомни накратко историята на дарителството в Панагюрище и Панагюрския край, като подчерта, че най-важните направления, в които се реализира благотворителната дейност на панагюрци, са областите на културата, образованието, стопанството и борбата за национално освобождение.
Благодарение на възрожденската преса обществото научава, че панагюрските епитропи отделят средства за образованието на редица будни младежи. Налице е обществен договор между панагюрското общество и видни българи като Василий Чолаков, Марин Дринов и Нешо Бончев, разказа доц.Шопов. Той посочи, че броят на записаните спомоществователи е показател за нивото на грамотността на българите и интереса им към книгата. В Панагюрище цифрата е впечатляваща -3 185 дарители на книжнина.
Директорът на Исторически музей – Панагюрище доц.Атанас Шопов връчи три свидетелства за дарения:
– на Ангел Вранчев от РК „Традиция“;
– на Надка Маанова;
– на стоматолога д-р Панчо Бътовски
Сред туристите днес в Исторически музей – Панагюрище бе и Юлиана Градинарска, главен експерт в Министерство на културата. Тя бе с 6-годишната си внучка, която пожелала да види експозицията с Панагюрското златно съкровище.
www.oshtepan.com