В края на месец май в Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките беше представен сборникът „Злато & Бронз – метали, технологии и контакти на територията на Източните Балкани през бронзовата епоха”. Сборникът е издаден с финансовата подкрепа на „Дънди Прешъс Металс”. В изготвянето на мащабния научен труд участват над 80 специалисти от 8 държави.
Основа на сборника стават две изложби, посветени на богатото културно-историческо наследство от бронзовата епоха. Музеят за история на изкуството във Виена приема в началото на 2017 г. изложбата „Първото злато. Ада тепе – най-старият златен рудник в Европа“. Разширена и обновена, изложбата става факт и у нас в края на 2017 г. Тя проследява развитието на металургията през бронзовата епоха.
Идеята за изложбите пък води своето начало от спасителните проучвания на хълма Ада тепе до Крумовград. Проучванията се водят в рамките на проект за разработване на открит рудник за златоносни руди. „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ се отнася с голямо внимание към откритията. Според изпълнителния директор на минното дружество Илия Гърков, с финансирането на спасителните проучвания се осигурява съдействие за съхраняване на важно културно-историческо наследство.
Към днешна дата това е най-голямата частна инвестиция в проучване на археологически обект в България.
Източник: Средногорие медия