150-та годишнина на Априлското въстание отбелязаха на 23 април в Златица. Събитието организирано от НЧ „Христо Смирненски – 1889“ се състоя в малката зала на читалището. Нели Шаферова запозна гостите с основните събития в Априлското въстание довели две години по-късно до Освобождението на България.
Директорът на исторически музей в град Клисура Христина Калчева изнесе презентация за трагичните събития през 1976г. в град Клисура. Подробно тя разказа за подготовката на въстанието и за неговото избухване. Клисурци са втори след Копривщица, които се вдигат срещу поробителя само два часа след обявяване на въстанието от Тодор Каблешков. Въстанието е жестоко потушено от османските власти, голяма част от въстаниците са избити, а градът е опожарен като няма оцеляла нито една сграда. Въпреки голямата мъка клисурци отново възстановяват града си след Освобождението. Впечатляващо е, че те отказват да получат обезщетения от държавата за претърпените загуби, защото смятат, че стореното от тях не е за пари, а в името на Родината.
Председателят на читалището Нели Михайлова благодари на Христина Калчева за интересната беседа и й подари алманаха „Поетични откровения“ и стихосбирката „Разпилени вселени“ на Димитринка Крънева и албума на Георги Златанов.
Д-р Иван Иванов говори за участието на Златица и на село Петрич във въстанието. Той отбеляза, че в Петрич са се състояли единствените две битки на Хвърковатата чета на Георги Бенковски, в които турците са победени. Селото е второ след Батак по брой жертви във въстанието отнесени към общият брой на жителите. 172 жители на селото са убити по време на тези трагични събития.
Домакините на събитието бяха подготвили и богата литературно-музикална програма. Камерната вокална група към читалището с ръководител Мария Лешкова представи две свои патриотични песни.
Децата от литературен клуб Петя Дубарова изнесоха рецитал и за своето чудесно изпълнение и по повод международния ден на книгата получиха от Нели Михайлова книгата „Моята първа книга за Априлското въстание“.
Мъжка вокална група “Гергьовден” се представи с песните „Заплакала е Стара планина“ и „Цвета Зографска“.
Източник: rnews.bg








