Жителите на село Мирково на 12 декември тържествено отбелязаха 140-та годишнина на Народно читалище „Христо Ботев – 1884“. През всичките тези години поколения читалищни дейци, като истински народни будители, разпространяват културата и пазят автентичните народни обичаи.
Тържествено слово за юбилея произнесе секретарят на читалището Спас Шутов. Той проследи развитието на културната институция през годините.
На 21 ноември 1884 година жадни за знания мирковски младежи учредяват дружество Искра. Избран е първият председател Никола Стефанов и членове на настоятелството-Данчо Николов, Никола Илиев и Тодор Велчов. Целта на дружеството е да набавя книги, за да привлича и просвещава повече мирковчани. Започват да се изнасят сказки, четат се статии от вестници.
През 1891 година писателят Тодор Влайков прави дарение на книги и за този му жест е бил обявен за почетен член на читалището.
През 1908 година се създава и читалище „Просвета” със същите цели и задачи, а на 20 декември 1909 година двете дружества се обединяват под името читалище „Христо Ботев“.
През 1957 година мирковчани, членове на читалището, решават да се открие подписка за набиране на средства, необходими за построяването на читалищната сграда. През 1961 година новата читалищна сграда е открита.
Секретарят на читалището представи и големите успехи на читалищните дейци. Сред тях се откроява мандолинният оркестър с дългогодишен ръководител Петър Панов.
Спас Шутов пожела огънят, запален преди 140 години да гори и през идните столетия, за да продължи да се извисява българският национален дух.
Велко Лисев връчи на Добринка Илиева, председател на читалището, поздравителен адрес от кмета на община Мирково Цветанка Йотина. Тя определя читалището като символ на приемственост, вдъхновение и отдаденост, което обединява поколения и поддържа жив българския дух. Кметът пожелава читалищните дейци да продължават да бъдат светилник на знанията и културата за бъдещите поколения.
Ръководството на читалището получи от Община Мирково плакет за юбилея и парична награда.
Читалището е получило поздравителни адреси, подаръци и грамоти от Румен Радев – Президент на Република България, Министерство на културата на Република България, „Геотехмин” ООД, „Елаците – Мед” АД, „Аурубис България” АД, „Дънди Прешъс Металс Челопеч” ЕАД, читалища и други.
Съюзът на народните читалища в България е удостоил читалището с Почетен знак за принос в развитието на българската култура.
Първи в празничния концерт се изявиха с рецитал момичета облечени в народни носии, а Неделин Лачев изпълни песента „Стар мерак“.
Публиката дълго аплодира прекрасните изпълнения на музикантите от Мандолинния оркестър „Петър Панов“ с ръководител Николай Петров и участниците във фолклорния състав, които се изявиха заедно и със самостоятелни изпълнения.
За пръв път в залата прозвучаха невероятните изпълнения на най-новия член на читалището певицата Ивона Георгиева. С голям успех тя изпълни „Излел е Дельо хайдутин“ и песента на Лили Иванова „Камино“.
Вокалната група за градски песни „Росен здравец“ изпълни романтичните песни „Еделвайс“ и „Само ти сърце си ми приятел“.
Публиката имаше удоволствието да се наслади на страхотните изпълнения на момичетата от Танцов клуб „Мирковско хоро“, които изиграха хората „Северен танц“ и „Четворно хоро“.
През публиката се изявиха и поканените гости на концерта Фолклорен ансамбъл „Средногорие“ с ръководител Събина Делова и Вокална група „Средногорски звън“ с ръководител Невелина Сараджова.
Последни на сцената се качиха малките коледари в съпровод на гайдарска група.
Както на всеки юбилей и сега имаше празнична торта, около която се събраха всички участници в програмата. Празникът завърши с развети български знамена и песента „Я кажи ми, облаче ле бяло“.
Източник: rnews.bg