Жители и гости на село Буново на 14 юни отбелязаха 120-та годишнина на Народно читалище „Светлина-1905“. На събитието, което се състоя в двора на училището, присъстваха кметът на община Мирково Цветанка Йотина, зам.-кметът Велко Лисев, кметът на село Буново Иван Маргитов и представители на читалища от района на Средногорието.
Слово за историята на културната институция произнесе Димитрина Савова. Читалището е основано на 6 май 1905г. под името „Светлина“ от свещеник Константин Андреев, опълченеца Георги Дечев (доктора), учителите Кирил Йотовски и Иван Петровски. То е създадено за да свети и прогонва мрака на невежеството, както се произнасят основателите му. Тяхната цел е в селото да има един културен и просветен институт, който да допълва знанията на младежите и възрастните по земеделско-стопански въпроси и повишава общата им култура.
На учредителното събрание присъстват 31 души и всички те се записват за членове на читалището. За председател е избран Константин Андреев. Първоначално читалището се помещава в една от стаите на училището, а след това в частни къщи. Първите представления на читалището са по Коледа и Великден. Първото литературно-музикално утро представено от самодейците е през 2011г. Димитрина Савова разказа интересни моменти от изнасяните театрални представления, когато публиката се вживява до такава степен в представленията, че прави опити да се намесва в играта на актьорите.
През 1927г. се сформира първият музикален състав към читалището. Създаденият струнен оркестър участва в провежданите вечеринки и посещава именниците за събиране на средства за читалищната дейност. През същата година е създаден и първият тригласен хор с диригент Борис Кирилов. През дългата история на културната институция през читалището преминават стотици самодейци.
Председателят на читалището Милена Петровска благодари на всички гости за участието в честването и покани жителите на селото да се включат в мероприятията и инициативите на читалището.
В словото си Иван Маргитов заяви, че читалището се е превърнало в съкровен дом на знанието, словото, паметта и духа на селото.
„Читалището не е само културна институция, то е жива традиция и сърцето на Буново, съхранено с усилията, грижата и всеотдайността на поколения родолюбиви буновчани“, каза кметът и благодари на всички, които с труд, отдаденост и любов поддържат огъня на читалището жив.
В своето приветствие Цветанка Йотина заяви, че за нея е чест и удоволствие да присъства на това честване.
„Горда съм, че днес съм тук, защото искам да изкажа своята огромна благодарност затова, че китно Буново съхранява традициите на нашите предци. Вашето читалище е пълно и хората продължават да раздават своята душа“, каза тя.
Йотина връчи на Милена Петровска поздравителен адрес и обяви, че по повод юбилея читалището получава от Община Мирково сумата от 1500 лева.
За празничния ден самодейците от читалището бяха подготвили богата програма, която започна с изпълнение на „Песен за Буново“ от Петрана Рачева и Ненка Апостолова.
В концерта се изявиха децата Дарина Захариева, Алексия Алексиева, Теодор Станков и Виктория Пеева, подготвени от Татяна Гинкулова.
Песента „Дедо на баба думаше“ изпяха Ненка Апостолова и Тодор Каменски.
Любомир Димитров представи музикални импровизации на акордеон.
Народната песен „Мома петричанка“ изпълни Христина Петрова.
Пред публиката се представи и кукерски клуб „Хурса“ с ръководител Станимир Струмин.
Програмата завърши с народно веселие с квартет „Славей“. На извилите се хора се хванаха мнозина от публиката.
Източник: rnews.bg