Екипът на „Геотехмин“ разработва и внедрява собствен софтуер за управление и отчитане на добива
Специалисти наблюдават процесите в реално време от смарт устройство.
Резултатите – преработват се по-бедни руди, има по-висока производителност
Още преди да стигне до работното си място, инж. Младен Недков, зам.-директор по информационни и комуникационни технологии на „Елаците-Мед“ АД, част от Група ГЕОТЕХМИН, наблюдава производствените процеси в реално време през своя смарт телефон. Тази възможност му дава иновативното приложение „АСМО Мобайл“. Без да отива в офиса си, инж. Недков получава необходимата информация, за да вземе адекватни решения по поставените за деня задачи.
Със специализираното приложение „АСМО Мобайл“ той и колегите му разполагат с комбинирани данни от почти всички системи на Рудодобивен комплекс „Елаците“, където и когато пожелаят.
В приложението могат да се видят данни от системата за управление на минното оборудване и производство Dispatch®. На екрана на смарт устройството се визуализира позиционирането и технологичното задание на минните машини, има информация за всеки отделен камион, шофьор, текущата му задача, скоростта му и други.
В приложението е достъпна и информацията от свързания с Dispatch® софтуер ProVision®. Той позиционира с точност 0,1 м всяка една машина – багер или сонда, за определяне на дейността й.
Данните се актуализират на всеки 5 секунди,
в „АСМО Мобайл“ специалистите могат да се информират за работата на трошачките, да получат данни от системата за контрол на рудните откоси чрез лазерно сканиране, да следят за състоянието на въздуха в работните зони на Рудник „Елаците“.
„Чрез мобилното приложение е възможно да се извършва пълен контрол върху изпълнението на производствените задачи – казва инж. Младен Недков, който е участвал в заданието и екипа по разработката. – „АСМО Мобайл“ има голяма перспектива и се развива непрекъснато с добавяне на нови услуги. Сигурността се осъществява чрез криптирана връзка.“
Мобилната апликация е част от внедрената информационна „АСМО Модул“ – система от отворен тип, съдържаща редица специализирани софтуерни модули, които оптимизират работните процеси на инженерите от различните звена.
„АСМО Модул“ е внедрена в Рудник „Елаците“ още през 2008 г., като непрекъснато се усъвършенства и оптимизира.
„По оригинални алгоритми се програмират както универсални инструменти, така и програми за решаването на конкретни специфични задачи – разказва инж. Ивайло Иванов, ръководител на отдел „Маркшайдерски“. – “АСМО Модул“ захранва с входна информация, както и обратно – използва данни от софтуера за стратегическо минно планиране HxGNMine Plan3D. Също така ежедневно осигурява необходимите входни данни за съвременните системи за оперативно автоматизирано управление на минното производство Dispatch® и ProVision®.“
Стратегическите планове са изработени със софтуер, който е специализиран за минно планиране – HxGNMine Plan3D, използван в дружеството от 2016 г., и е успешно продължение на изработения след приватизацията цифров модел, доказал своята точност. Той е реализиран от екип на „Геотехмин“ ООД в специализирания софтуер DATAMINE и Whittle 4D.
През 90-те години с него „Геотехмин“ ООД създава първите дигитални геоложки и геостатистически модели на находищата „Асарел“ и „Елаците“. Тези модели имат ключова роля за доказване на потенциални възможности за значително и икономически ефективно удължаване на проектния жизнен цикъл на находищата и на предприятията.
Екипът на „Геотехмин“ разработва и внедрява и собствен софтуер GTMdata, по-късно и GTMplan, за оперативно планиране, управление и отчитане на добива в открити рудници, които и до днес продължават да се актуализират и развиват.
Дигитализацията е цел на Група
ГЕОТЕХМИН повече от 30 години. Внедрени са системи за автоматизация; системи за минно планиране; за мониторинг, наблюдение и контрол на стабилитета на бордовете на открития рудник и на големи инженерни съоръжения.
Има модерна специализирана механизация, а работата в забойните линии се насочва и регистрира от високоточни GPS.
„С внедрените последно поколение специализирани минни софтуери се разработиха най-съвременни методи и модели за изчисления на ресурси и запаси, проектиране, планиране и оптимизиране на рудничните процеси. Новите технологии ни предоставят възможност и за задълбочен анализ на ефекта от миннодобивната дейност върху околната среда и здравословните и безопасни условия на труд, както и за превантивни дейности“, казва инж. Ивайло Николов, директор на Рудодобивния комплекс.
На другата работна площадка – Обогатителния комплекс, също още от началото на новото хилядолетие са внедрени редица съвременни решения за автоматизация на процесите, а към днешна дата са заменени с нови, по-точни и надеждни.
„Бяха подменени с нови немалко вече изградени системи, с което се постигат много по-добри резултати при оптимизирани разходи“, посочва инж. Кирил Йончев, директор на дирекция „Автоматизация“.
Автоматизацията е обхванала всеки производствен трак,
а данните от нея се набират в централизирана база данни в система PulseSCADA.
След като въведе в експлоатация на нова Система за автоматизирано управление на технологичния процес на цех „Средно и ситно трошене” и управление на трошачни агрегати в Обогатителния комплекс в с. Мирково, „Елаците-Мед“ АД проведе тест на изключително иновативен метод за проследяване на размера на частиците в процес „Смилане“ на рудата. Обработената информация от проведените експерименти показа, че това е много добра възможност за подобряване на автоматизирано управление на технологичния процес.
От Cidra Minerals Processing Ing, САЩ, бе купена и внедрена системата CYCLON Etrac Particle Size Tracking (PST), която да обхване контрола на всички мелнични агрегати с цел подобряване на икономическите показатели в най-енергоемкия процес при преработката на руда. Това е първото внедряване на тази иновативна система в Европа.
Автоматизираните системи за управление обхващат всички технологични процеси и са изградени с помощта на технически средства и индустриален софтуер на най-високо техническо равнище. „Елаците-Мед“ АД непрекъснато развива и системата PULSESCADAHMI, Afcon Software Solutions Ltd. за интегриране на данни от локалните автоматизирани системи. Информацията е достъпна за мениджърския състав за анализи по всяко време на денонощието и е верен помощник при вземането на решения за оптимално управление на производствените процеси.
С въвеждането в експлоатация през 2021 г. на нов 12-и мелничен агрегат в Обогатителния комплекс се запазва възможността да се произвеждат същите количества меден концентрат, но от руди с по-ниски съдържания на мед, което означава още по-оптимално оползотворяване на природния ресурс и създаване на възможност за удължаване на проектния живот на рудника и предприятието. Като резултат в периода до края на концесионния срок ще бъде възможна преработката на допълнително количество руда със средно съдържание на мед под бордовото. Така проектът ще доведе и до намаляване на количеството на добиваните и депонирани минни отпадъци и съответно до намаляване на размерите и обхвата на съоръженията за тях.
„Елаците-Мед“ внедри и иновативна технология за обработка на плажните зони на хвостохранилищата, която все още няма аналог в България.
Със специализираните машини MudMaster се подобрява безопасността и опазването на околната среда на депата за минни отпадъци.
„Добавихме автоматизирани системи за контрол и наблюдение на критични процеси като например стабилитетите на рудничните откоси и хвостовите стени“.
Някои процеси се управляват с елементи на изкуствен интелект и се „обучават“ на база получения резултат“, обяснява инж. Стоил Димитров, генерален директор „Производство“ на „Елаците-Мед“ АД. Той допълва, че инвестициите в нови технологии и последно поколение оборудване е ключово, защото рудните залежи в България не са богати, а и защото компанията има последователна политика за намаляване на въздействието от своята дейност върху околната среда и за устойчивото развитие. Оптимизацията е в три ключови сфери: производителност, безопасност, устойчивост.
„Дружеството разработва и въвежда в експлоатация автоматизирани системи за управление и контрол на технологичните процеси и постоянно инвестира в модерна минна механизация и оборудване за преработка на руди с по-ниско съдържание на мед, позволяващи постигането на по-висока производителност и извличане на полезните елементи, както и намаляване на технологичния отпадък.
В процеса на технологично обновление и благодарение на възможностите за обмяна на опит и участие в международни форуми специалистите от „Елаците-Мед“ имат досег с най-добрите световни примери и развиват професионалните си качества и уменията си да работят в по-безопасна среда“, обобщава инж. Стоил Димитров.
Източник: www.24chasa.bg