
Дуалното обучение се осъществява с подкрепата на „Аурубис България”, „Дънди Прешъс Метълс”, „Елаците-Мед”, „Геотрейдинг”, „Геострой” и Групата на инженеринговите компании в района
Професионална гимназия в Златица започна подписването на договорите за практическо обучение на учениците от десети клас
дуално обучение с предприятията партньори. Това обучение се осъществява в рамките на проекта ДОМИНО, който се реализира в България от 2015г. с подкрепата на швейцарското правителство. ПГ “Златица” се включи в проекта през 2017 година. Дуалното обучение се осъществява с подкрепата на „Аурубис България”, „Дънди Прешъс Метълс”, „Елаците-Мед”, „Геотрейдинг”, „Геострой” и Групата на инженеринговите компании в района. Обучението е за ученици завършили 7-ми клас и е с продължителност пет години.
Учениците от 10-ти клас по специалностите „Машини и системи с цифрово програмно управление” и „Машини и съоръжения за заваряване” са разпределени в предприятията партньори, които ще организират тяхното практическо обучение в един ден от седмицата в рамките на 6 учебни часа. Фирмите осигуряват необходимата материална база в реална работна среда за осъществяване на обучението. То ще се провежда под ръководството на опитни работници – наставници, които са специално подготвени за тази цел. На децата се осигуряват работно облекло и необходимите лични предпазни средства. Те ще се обучават със съвременна техника. По време на обучението си децата ще се запознаят с правилата в предприятията, с условията на труд и почивка и ще преценят сами своите възможности в работната среда. Обучението им ще се контролира и направлява от учител – методик. През тази година учениците са разпределени в следните предприятия: в „Аурубис България” и „Дънди Прешъс Метълс” са по 4 деца, в „Металпласт” са 5, във „Весмонт” и „Олопласт” са по 3 деца, в „Трансбилд” и „Римисар” по 1. В 11-ти клас учениците ще подпишат реални трудови договори с фирмите и ще се обучават по два дни в седмицата, като ще получават съответно трудово възнаграждение, което не може да бъде по-малко от три ученически стипендии за месец. Образованието завършва с полагането на държавен изпит за придобиване на професионална квалификация по съответната професия.
“Професионалното образование е моя кауза”, сподели пред RNews.bg Величка Баланова, директор на ПГ „Златица”. Баланова е в системата от 2000 година. През годините видяла как професионалното образование отишло на заден план, за сметка на по общото образование. Своето отражение даде и демографската криза, посочи тя. За щастие през последните години Министерството на образованието и науката промени своето отношение към професионалното образование. Аз искам децата да учат неща, които ще им помогнат да се реализират в живота и да имат добра квалификация. Смятам, че професиите, по които се обучават децата в дуалната форма на образование са актуални за района. Те са консултирани с предприятията партньори, които имат нужда от такива специалисти, подчерта Величка Баланова. При нас учениците получават и допълнителни квалификации, като шофьорска книжка. Осигуряваме им обучение за пътно-строителни машини, за мостови и козлови кранове, за електрокари и мотокари. Реално учениците излизат от училището с 5-6 документа, заедно с придобитото средно образование и свидетелството за професионална квалификация по съответната професия. Това им дава перфектен шанс да се реализират навсякъде. От друга страна не ги ограничава в случай, че желаят да продължат образованието си в университет”, допълни директорът на ПГ „Златица”.
Практическото обучение на учениците в предприятията започва от 13 февруари. Компаниите се подготвят да ги посрещнат и да им осигурят най-добрите условия за провеждане на това обучение.
Източник: www.rnews.bg