Стартира третото издание на проекта „Да направим филм“ на Група ГЕОТЕХМИН за ученици от училищата в Средногорието и Етрополе. За поредна година „Геотехмин“ ООД и „Елаците-Мед“ АД ще подкрепят децата, проявяващи интерес към филмовото творчество. Проектът се осъществява в партньорство със Сдружение „Арлекин“ – организатор на фестивал за младежко и детско медийно изкуство в страната и в чужбина.
В ритуалната зала на община Пирдоп днес се проведе първата среща по съвместния проект, на която присъстваха представители на Сдружение „Арлекин“, специалисти от „Елаците-Мед“ АД, ученици и учители от района на Средногорието.
Теодора Иванова, младши експерт в дирекция „Връзки с обществеността“ в „Геотехмин“ ООД, представи проекта. Неговата главна цел е да събере заедно млади хора, които искат да научат повече за минната индустрия и за това как се създава един филм. Новото през тази година е, че в процеса на филмопроизводството ще се включи изкуствения интелект. Децата ще имат възможност да създадат малки видео филми свързани с минната индустрия. Те ще могат да изберат от следните теми:
- Медта – ресурса на бъдещето и добивът на XXII век;
- Пътят на рудата от земята до космоса;
- Устойчивият добив на мед;
- 50 години „Елаците-Мед“ – еволюцията на машините.
Ръководителят на отдел „Комуникации“ в „Елаците-Мед“ Тодор Иванов пожела успех на учениците в реализацията на проекта. Той представи кратък документален филм за еволюцията на технологиите в компанията, който бе прожектиран пред децата.
Инж. Цветан Дилов, експерт „Геотехнически проблеми“ в „Елаците-Мед“, говори за богатите залежи, които крие нашата земя и големите усилия за преработката на рудите до получаването на различните метали.
Д-р Росица Младенова, директор на международния фестивал „Арлекин“ и режисьор в БНТ, обясни на децата алгоритъма за това как се прави един филм. Тя информира, че най-добрите филми ще бъдат представени на фестивала за младежко и детско медийно изкуство във Варна. Там ще бъде създаден първият пресцентър базиран изцяло на изкуствен интелект ръководен от участващите деца.
В проекта „Да направим филм“ от района на Средногорието участват ученици от ПГ по Механоелектротехника, СУ „Саво Савов“, ПГТХТ „Никола Димов“- Пирдоп, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Антон, ПГ „Златица“, СУ „Любен Каравелов“ Копривщица, ОУ „Георги Бенковски“, Мирково, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Чавдар и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Челопеч.
Източник: rnews.bg