В Читалищния дом на село Мирково вчера любителите на класическата музика станаха свидетели на един впечатляващ концерт. За пръв път в Средногорието гостува Царят на музикалните инструменти – концертният роял. Културното събитие, организирано от НЧ „Културен подем-2020“, е част от проекта „Приключението на един роял„, който пътува от далечна Норвегия.
Тодор Цачев, секретар на НЧ „Културен подем-2020“, откривайки концерта изрази своята радост от факта, че за пръв в Мирково ще прозвучи музика от роял. Според него този момент е исторически, защото 300 години след създаването на този инструмент, той успя да стигне до Средногорието. Мирково е една от трите спирки на рояла в неговия път в България. Цачев изрази своя оптимизъм, че един ден селото ще има собствен роял.
Специален гост на концерта бе пианистът Кирил Кутин. Той концертира по цял свят и е създател на Международния пиано фестивал в Ставангер. Кутин откри концерта с изпълнение на „На Елиза“ от Лудвиг ван Бетовен, а изпълнението му на „Турски марш“ от Моцарт бе дълго аплодирано от публиката.
Своите авторските обработки за пиано на български народни песни представи Ивайла Цачева.
Очарователната Елисавета Цачева, ученичка в 8-ми клас в Националното музикално училище „Л. Пипков“ – София, представи произведения от класическия репертоар за пиано.
На сцената се изявиха и ученици от „Ивайла Цачева Пиано академия“. Елица Маринова, Неделя Цачева и Стоян Захънов за пръв път се докоснаха до клавишите на този инструмент.
В програмата на концерта прозвучаха и творби от Фр. Шопен, С. Рахманинов, С. Прокофиев, А. Владигеров и други композитори.
Цветя за изпълнителите бяха поднесени от името на Община Мирково, НЧ „Културен подем-2020“ и от публиката. Своето възхищение и благодарност от концерта изрази Радост Николаева от фондация „Младежки център Кръг – Арт движение Кръг“. Тя разказа за проекта, който направи възможно концертът в Мирково да се проведе.
Приключението на един роял
Проектът „Приключенията на един роял“ възниква по идея на пианиста Кирил Кутев. През 2023г. той гостува в Арт къщата в Дъждовница. В това малко родопско селце са гостували над 3000 творци от 33 страни. По този повод Кутин решава да дари на Арт къщата един от най-ценните рояли на своята норвежка неправителствена организация, като символ на международните културни партньорства.
Проектът за преместването на рояла е финансиран от Норвегия, Исландия и Лихтенщайн. Със изминатите 5377км роялът ще кандидатства за вписване в книгата на Гинес.
Тази вечер млади таланти от Кърджали ще свирят на рояла на специален концерт заедно с Кирил Кутев. На 27 февруари роялът ще бъде тържествено посрещнат в Арт къщата в Дъждовница.
Източник: rnews.bg