На 26 август за четвърти пореден път бе проведен фестивалът „Фолклорна среща” в Елешница, община Разлог.Този фестивал събра над 600 участници от 48 състава, самодейци от любителски танцови групи, групи за фолклорно пеене, народни оркестри и оркестри изпълняващи фолклорни песни. Празникът се проведе на открита сцена пред Народно читалище „Западнородопски лъч – 1906”. Фестивалът беше с конкурсен характер и бе организиран от Министерството на културата, кметство Елешница, народното читалище, фолклорен танцов състав „Илиопол” и сдружение „Чакалица-2014”. Най-младият изпълнител бе на 3 годинки, а най-възрастният – над 75 години. Участниците се оценяваха от професионално жури – Професор д.ф.Албена Георгиева, доцент Георги Гаров и доктор Петьо Кръстев, а радио Благоевград бе партньор на фестивала. Това е едно мероприятие свързано с традиционната култура не само на Югозападна България, а на повече региони. Тук се виждаха много млади изпълнители на фолклорни песни и танци, на инструментални изпълнения с фолклорни мотиви, което означава, че нашата традиция и нашата традиционна култура е дълбоко ценена.
В този прекрасен фестивал взеха участие и мандолинен оркестър „Петър Панов” при Читалище „Христо Ботев-1884” – с. Мирково. Оркестърът изпълни една инструментална пиеса с фолклорен мотив и две народни песни. Техните изпълнения освен, че бяха аплодирани от публиката, бяха оценени от журито. Оркестърът, с ръководител Николай Петров спечелиха първа награда в раздел „инструментални състави”, медал за изпълнение на народна песен от триото Цветанка Данкина, Добринка Илиева и Добри Козаров. Оркестърът спечели и парична награда. Направени бяха много снимки на оркестъра и записи на изпълненията им. Всички оркестранти и техният ръководител останаха доволни от оценката на журито.Заедно се насладиха на танцовите и певчески умения на толкова млади хора събрани на едно място, събрани от любовта си към българския фолклор.
Красотата на народни носии, съчетана със звученето на народните песни от инструмент като мандолината, вдъхнови публиката и по време на изпълненията много млади хора се хванаха на хоро. Слънчевият ден, разнообразието от народни носии, многото двугласни и тригласни изпълнения на певческите групи, майсторски изпълнените непознати за нас народни танци, изключително ни развълнуваха и оставиха незабравими спомени у всички нас. И когато вечерта всички участници се събраха на другарска вечеря, се изпяха много песни, изиграха се много народни хора и всички се почувстваха наистина щастливи.
За всичките тези неповторими мигове, оркестрантите благодарят на своя спонсор, без чиято помощ нямаше да се реализира това участие. Този спонсор е човек от нашите среди и всички ние му благодарим, като му пожелаваме много здраве и даваме своята голяма обич и признателност за благородният жест направен в името на приятелството и културата.
Източник: в. Камбана