Специалисти от „Елаците-Мед“ представиха иновативни техники при управлението на хидротехнически съоръжения
Представители на „Елаците–Мед“ се включиха във Втората национална научно–техническа конференция „Управление и безопасност на хвостохранилища“, която се проведе в периода 26 – 28 април 2023 г. в гр. Панагюрище. Форумът привлече повече от 120 участници от академичната общност, държавни институции, проектантски организации и водещи компании в страната.
„Целта на конференцията е да покаже иновативни методи и технологии, прилагани в управлението на хвостохранилища, които да покажат, че тези съоръжения се експлоатират екологосъобразно и безопасно, съобразени с нормативната уредба“ – с тези думи доц. д-р инж. Кремена Деделянова, председател на Научно-техническия съюз по минно дело, геология и металургия, откри конференцията.
От страна на „Елаците-Мед“ в панелните заседания взеха участие инж. Стоил Димитров, генерален директор „Производство“, инж. Георги Петров, зам.-генерален директор „Производство“, инж. Цветан Дилов, инж. Никола Тошков, инж. Лъчезар Геров, инж. Йоана Балачева, инж. Момчил Бояджиев, инж. Минчо Велевски , инж. Веселин Карасинкеров и Катя Съчкова.
По време на конференцията бяха представени 17 научни доклада в едно пленарно и три тематични заседания, на две от които модератори бяха инж. Стоил Димитров и инж. Георги Петров. Екип от специалисти по хидротехнически съоръжения в „Елаците-Мед“ бяха подготвили презентации, насочени към иновативни практики в управлението на хвостохранилище „Бенковски-2“ и вече рекултивираното „Бенковски-1“.
Първият от докладите, подготвени от специалистите от „Елаците-Мед“ беше изнесен от инж. Цветан Дилов, на тема „Влияние на мъд фарминг върху консолидацията на хвостов материал в хвостохранилище „Бенковски-2“. „Нарастващата нужда от минерални ресурси налага прилагането на нови подходи за управление на хвостохранилища, които да спомагат за депониране на повече обем върху по-малка площ, за по-кратко време“, каза инж. Цветан Дилов по време на презентацията. И допълни: „Като сложно съоръжение „Бенковски-2“ налага отговорно управление и експлоатация, както и решаване на многообразни инженерни дейности. Затова в „Елаците-Мед“ непрекъснато прилагаме редица съвременни технически решения за повишаване безопасността на хвостохранилището. С въвеждането на машините „Mudmaster“ постигнахме желания ефект, както за стабилитета и безопасната експлоатация на хвостохранилище „Бенковски-2“, така и за гарантиране на проектните обеми за депониране на хвостов материал.“
Инж. Момчил Бояджиев представи пред участниците във форума доклад на тема „Рекултивация на хвостохранилища „Бенковски-1“ и „Бенковски-2“. В заключителната си част инж. Бояджиев обобщи, че извършената рекултивация на „ Бенковски-1“ е пример за успешното закриване на подобен тип съоръжения, а постигането на устойчивите екологични показатели и изпълнението на програмата за изграждане на предварителни депа за земни маси около „Бенковски-2“, са доказателство за опита на „Елаците-Мед“ в управлението на минните отпадъци.
Изнесените доклади предизвикаха сериозен интерес сред присъстващите, които след приключване на сесията зададоха въпроси към инженерите от „Елаците-Мед“. Важността на тематиката и предизвикания интерес към събитието затвърждават ползите от провеждането на подобен тип конференции, на които компаниите от българския минен сектор имат възможността да споделят опита си и добрите практики за развитие и за в бъдеще.
При закриване на форума всички участници изразиха мнение, че конференцията е преминала успешно и изказаха благодарност на НТС по МДГМ.
Източник: rnews.bg