На 13 и 14 януари се проведе народният обичай „Пеене на пръстени“ в Етрополе. Една традиция, съхранена във времето от съкровищницата на българския фолклор. Старият обичай се е провеждал още в миналото и е свързан с изпращането и посрещането на Новата година. По традиция, празникът се провежда всяка година на 13 и 14 януари и вещае здраве, късмет и благополучие през настъпилата година.
Народният обичай “Пеене на пръстените“ в Етрополе е минал през вековете, наситен с чиста народна мъдрост, веселие и благопожелание. Този оригинален, жизнерадостен празник на младостта и веселието се празнува от млади и стари и днес.
Народният обичай “Пеене на пръстените” е от зимните календарни празници в Етрополе, свързани с изпращането на старата и посрещането на Новата година. И днес този обичай обединява поколения от различни възрасти с надеждата за здраве и берекет през Новата година. Празникът носи много веселие и радост, зарежда с настроение ежедневието на хората и събужда надежда за любов и по-добър живот.
През първия ден – 13-ти януари от „Пеенето на пръстените“ се извършва ритуалът „Топене на пръстените“. Млади и стари се събират на площад „Зольовец“, за да си спомнят за отминалото време, да научат нещо ново и непознато и за да се повеселят заедно.
Празникът бе наситен с хубава българска музика, празнично настроение, песни и кръшни български хора. За доброто настроение на всички се погрижиха Танцов ансамбъл „Балканска младост“ при НЧ „Тодор Пеев-1871“, Женска и вокална група за народно пеене „Димана“ с ръководител Николета Николова-Христова и Духов оркестър-Етрополе. В края на самата програма всички младежи и девойки пуснаха по един свой накит в котлето с вода. Както следва в обичая, всеки трябва да си вземе по зрънце ечемик, което през нощта да постави под възглавницата си. Поверието гласи, че каквото сънуваш през нощта, това ще те очаква през годината. През нощта на 13 срещу 14 януари накитите се остават навън в котлето с вода, а поверието гласи, че ако на сутринта водата в котлето е замръзнала, годината ще е здрава, плодовита и благодатна.
На 14 януари се състоя „НАРИЧАНЕТО Н А ПРЪСТЕНИТЕ“. На този ден ръководителката на жените – „кокорбашийката“, изважда един по един накитите и нарича пожеланията за новата година. Наричанията са закачливи по своя характер, те носят радостни емоции на своите притежатели. Видовете наричания носят със себе си символа на бъдещия годеж или сватба на момата, както и какъв ще бъде нейният избраник – музикант, инженер, адвокат. Каква ще бъде първата рожба на невестата и ще се разбира ли тя с домашните в къщата.
Ритуалът по връчването на накитите бе съпроводен от тематични народни песни, и хора, под звуците на българска музика и както традицията повелява, всички присъстващи се хванаха на голямо българско хоро. Този празник заема своето място в духовната култура на етрополци. С непреходното си значение, народният обичай “Пеене на пръстените” в гр. Етрополе и днес обединява поколения от различни възрасти с надеждата за здраве и берекет през Новата година.
Празникът бе уважен от заместник – кметът на Община Етрополе г-жа Станка Димитрова, представители на Общинска администрация и граждани.
Източник: etropole.bg