Днес в „Гранд хотел Милениум“ се проведе конференцията „Бизнесът и регионите – Трансформацията”. Конференцията бе посветена на предизвикателствата пред бизнесите и общините, произтичащи от Зелената сделка на ЕС и възможностите за развитие, които предоставя Националният план за възстановяване и устойчивост.
За предизвикателствата пред страната говори вицепремиерът Атанас Пеканов. Той очерта три основни неща. Това са по-доброто регионално развитие на страната за преодоляване на териториалните дисбаланси, зеленият преход и дигитализацията. Вицепремиерът е убеден, че тези предизвикателства могат да бъдат решени само в добро сътрудничество между бизнеса и местните власти.
Икономическият министър Даниела Везиева подчерта, че нашата икономика е базирана на промишленост, която е високо енергийна, а износът е предимно на природни суровини с дял 42%. Задачата според нея е преобръщане на експорта през иновациите на производството. Като основно предизвикателство пред регионите тя определи техния избор за развитие. Според нея общините трябва да се фокусират върху един приоритет, който да развиват.
Проф. д-р инж. Илия Гърков, вицепрезидент на „Дънди Прешъс Металс“ и изпълнителен директор за България, говори за скоростта, с която е трансформирана компанията – от фирма със сериозни задължения до световен лидер в минното производство.
В отговор на въпрос за ефективността на компанията Гърков обяви, че преди време за единица продукция е било необходимо 286 квтч. енергия, а сега 22 квтч. Той съобщи, че сега работят по преустройството на основната минно добивна машина, която ще може да работи самостоятелно без оператор.
„Ние разбираме дигитализацията като освобождаване на хората от безсмислените еднотипни действия, като влагат много повече мисъл в работата”, заяви той.
Доминик Хамерс, изпълнителен директор на Група ГЕОТЕХМИН, представи дейността на компанията, която има повече от двадесет дружества и над 4 000 служители.
В презентацията си Хамерс показа примери от развитието на фирмата, които показват нейното устойчиво развитие през годините. По отношение на дигитализацията и автоматизацията, той информира за нов флотационен ред пуснат в Обогатителната фабрика, който е с пълна степен на автоматизация и резултатът е спестяване на енергия и по-пълно извличане на метала от рудата.
Изпълнителният директор подчерта, че направените инвестиции през годините са не само за производството, но те имат и влияние върху околната среда и обществото. Той представи тяхната програма „Нашето зелено утре”, по която се осъществява озеленяване на градски площи. Компанията активно подпомага общините, в които осъществява своята дейност и с програмата „Българските добродетели”. Реализират се проекти в областта на инфраструктура, образование, здравеопазване, културно-историческо наследство и др.
Иван Градинаров, ръководител на отдел „Инженеринг” в „Аурубис България”, разказа за иновациите направени в компанията през последните години. Той представи изграждащия се Фотоволтаичен парк, който ще бъде най-голямата такава централа за собствено производство на ел. енергия. Паркът е с мощност 10 мвтч и в него са инсталирани 25000 панела. Въпреки това той ще осигурява само 2,5% от енергията консумирана от компанията.
Той обяви, че „Аурубис България” до 2030г. ще постигне 25% от енергията, която ползва да е произведена от възобновяеми източници, а до 2050г. този дял ще бъде 50%.
Спонсори на събитието бяха “Аурубис”, “Асарел-Медет”, “Геотехмин”, “Дънди Прешъс Металс”, “КЦМ-2000”, “УниКредит Булбанк”. investor.bg и Bloomberg TV са медийни партньори.
Източник: rnews.bg