Челопеч е една от малкото общини в страната, която поддържа приятелски отношения с Република Китай. През пролетта на миналата година тук бе отбелязан Международния ден на китайския език, а много деца в местното училище са избрали като свободноизбираем предмет изучаването на китайски език.
Поредната крачка в задълбочаването на това сътрудничество бе направена днес. На стилна церемония кметът на община Челопеч Алекси Кесяков, представителят на посолството на Китай в България Гуан Син и директорът на Китайския културен център в София Хонг Хай откриха „Китайски кът“.
В своето слово Алекси Кесяков изрази своята надежда в „Китайския кът“ децата на Челопеч добре да се забавляват. Той говори за сходните интереси и разбирания на двата народа.
„Убеден съм, че с откриването на този кът поставяме началото на добро взаимодействие и приятелство между двата народа“, каза кметът и пожела успех на местните ентусиасти.
Гуан Син разказа за първото си посещение в Челопеч преди две години, когато е бил впечатлен, че е поздравен на китайски език от една девойка от селото. Той заяви, че днес децата на Челопеч получават една по-добра възможност да опознаят Китай. Гуан Син обяви, че посолството на Китай дарява колекция от китайски книги.
Хонг Хай разказа за дейността на Китайския културен център в София от неговото създаване през 2017 г. до днес. Центърът провежда разнообразни инициативи и насърчава културния обмен между двете страни. Според него новата придобивка в Челопеч ще позволи на децата да познаят и заобичат Китай.
Празничната програма започна с традиционния китайски танц на лъва, който е неизменна част от тържествата на всеки голям празник.
Детската вокална група „Средногорски звън“ с ръководител Невелина Сараджова също се бяха подготвили за това събитие и изпълниха мелодична китайска песен. Децата са разучили оригиналния текст на песента само за един ден.
Водещата на събитието Гергина Панчева рецитира китайското стихотворение „С лице към морето пролетните цветя цъфтят“ в оригинал и превода му на български език.
Пред репортер на RNews.bg Гергина Панчева, която е един от инициаторите на китайския кът, разказа, че изучава от 2018г. китайски език. Според нея езикът не е толкова труден за българите. Тя също потвърди, че двата народа имат доста общи неща в празниците и обичаите.
Китайският кът в Челопеч ще позволи на децата да се докоснат до историята на Китай, до техните традиции, занаяти, литература и изкуство. Изградени са кътове за игри и забавления. Още през първия ден децата се пробваха в изработването на китайски маски.
Източник: rnews.bg