Срещата е във връзка с реализацията на двата проекта, по които работи училището. Единият проект е по „Еразъм плюс”, а другият е във връзка с посещението на група от Испания, която е гостувала в учебното заведение. След като са разбрали как функционира гимназията пожелали среща с ръководството на компанията и останали силно впечатлени от социалната роля, която изпълнява предприятието. Тогава е възникнала идеята да се състои среща на ръководството на ДПМ с всички ученици от гимназията, разказа днес при откриването на срещата директорът на училището Николай Кръстев.
В рамките на събитето младите хора имаха възможност да отправят всякакви въпроси към Илия Гърков. Част от тях бяха свързани с това как функционира рудника и неговото развитие през годините. От разказа на изпълнителния директор те разбраха, че разработването на рудника е започнало през далечната 1932г. от френска компания. В годините преди Втората световна война рудникът става немска собственост, а след войната е национализиран и се разработва от съвместно съветско-българско дружество преди да стане изцяло собственост на държавата до 1989г. Тогава в края на годината рудникът е затворен. През 1994г. държавата продава рудника на българо-ирландско дружество, в чиито ръце рудникът фалира през 2002г. Следващата година управлението на рудника е поето от кредитора Дойче банк, която на 23.12.2003г. го продава на канадското дружество „Дънди Прешъс Метълс“. От тогава започва динамичното му развитие.
На въпрос от залата относно съществуващи слухове, че запасите на рудника са пред изчерпване, Илия Гърков отговори, че действително това са само слухове. В момента доказаните запаси на рудника гарантират поне 10 годишна експлоатация. В тази връзка на учениците беше интересно да разберат, че вече в световен мащаб се подготвя подводното изграждане на рудници. В САЩ също така са създадени две компании, които са започнали подготовка за бъдещо извличане на суровини от Космоса, където запасите са необятни.
Естествено част от въпросите се отнасяха до изграждането на новия рудник в Крумовград. Илия Гърков обясни, че това е първият рудник, който започва да се строи в България след 40 години. Проектът е готов и строителството е започнало, като целта е обекта да бъде пуснат в експлоатация през 2018г. В момента се извършват изкопни работи и изграждането на бетонните фундаменти. Голямо предизвикателство за обекта е, че се намира в района на „Натура 2000”. Това изисква специални мерки от инвеститора по отношение на запазване на биологичното разнообразие.
Срещата премина при изключителна активност от страна на младежите, които зададоха множество други въпроси на лектора. На всички тях той отговори изчерпателно и беше изслушан с голямо внимание и интерес.
Източник: www.rnews.bg