„Атаките срещу този конкретен инвеститор за съжаление не са изолиран случай, а са елемент от една тенденция за перманентно саботиране на дейността на минно-добивни компании, с което се създават затруднения пред устойчивото развитие на минния бранш“, пише в позицията си БМГК и подчертава:“ БМГК, както и държавните институции, и широката общественост, много добре познават групата компании на инвеститора „Асарел-Медет“АД. Съдейки по неговия дългогодишен опит – инвеститорски, управленски, обществен, социално-отговорен, както и спазване на екологичното и трудово законодателство, ние гарантираме, че с развитието на проекта в Трън, инвеститорът ще спазва същите принципи, правила и политики, както и националното законодателство – каквато е безусловно цялата му практика при развитието на добива в община Панагюрище.
В досегашния си опит компанията-инвеститор е доказала, че рудодобивът може да се развива в унисон с всички други отрасли на икономиката на страната – в това число туризъм и биоземеделие – при значително завишаване стандарта на живот на местното население. Община Панагюрище е пример за това как от години бизнес и местна власт могат заедно да решават проблемите и да развиват своя роден край.
Убедени сме, че в община Трън ще бъде приложен същият успешен и устойчив модел на развитие и новият проект ще донесе редица ползи – както за местното население, така и за националната икономика“, пише в разпространената публично преди дни позиция
„Евромакс сървисиз“ е собственост на „Асарел инвестмънт“ от групата на „Асарел – Медет“. Инвестиционното дружество купи правата за търсене и проучване в Трън през пролетта на 2014 г Собственик беше канадската Euromax Resources. Пак от нея две години по-рано „Асарел“ придоби и „Трейс рисорсиз“, която има концесия за подобен проект в Брезник. „Асарел – Медет“ е най-голямото медодобивно дружество в страната и оперира мината край Панагюрище. Сред големите акционери са австрийската Voest-Alpine intertrading и директорът Лъчезар Цоцорков.
Сдружение „Трън“: Искаме чиста природа
„Притеснява ни, че това, което имаме като природен ресурс, ще се загуби. Имаме прекрасна природа, богато биоразнообразие, това е може би един от най-чистите райони в страната, който не е индустриализиран по никакъв начин. Хората ще Загубят поминъка си, тъй като той е свързан с чистото производство и с туризма. В момента са тръгнали нанякъде, има много проекти за биоземеделие и биоферми с европейски средства и един подобен проект за индустриализация на целия район смятаме, че ще попречи“, казва Румяна Боянова, инициатор и председател на регистрираното преди два месеца сдружение „Трън“. По думите й корените й са от близкото село Ерул, има къща там и като нея са половината от противниците на проекта. Другите са местни хора. „В сдружението сме около 30 души, но много повече ни подкрепят“, казва тя.
Източник: www.oshtepan.com