Вчера жителите на община Златица честваха 145-та годишнина от Освобождението на България. По традиция гражданите се събраха на централния площад и се отправиха на шествие към паметника на Освободителите и българските опълченци. Начело с българския трикольор шествието се съпровождаше от тържествен марш изпълняван от ансамбъл „Марчинг бенд” с ръководител Тодор Цачев.
Пред паметника на Освободителите на Златица слово за Освобождението на България от османско робство произнесе кметът на община Златица Стоян Генов. Той отбеляза значението на датата 3 март 1878 година за всички българи.
„На тази дата един изстрадал народ изправя гордо глава и заявява, че го има и е възкръснал от пепелта. 5 века реки от кръв, страдания и болка, подвизи и саможертва. За свободата дадоха живота си хиляди знайни и незнайни руси, украинци, финландци, румънци и български опълченци, които поеха последния си път към саможертвата, към легендарния най-висок връх в българската история – Шипка. Те показаха на света как се мре за Отечеството”, каза той.
Кметът изброи имената на всички опълченци от град Златица и заяви, че всички те са гордост за съвременниците. Техните имена се помнят и тачат.
С едноминутно мълчание и падане на колене бе почетена паметта на героите.
Рецитираха се стихове за празника, а Детската вокална група към СУ „Св. св. Паисий Хилендарски”, с художествен ръководител Цветанка Георгиева, изпълни патриотични песни.
На почетна стража на паметниците на Освободителите и на българските опълченци застанаха облечените в национални носии представители на НД „Традиция“. Венци и цветя бяха поднесени от община Златица, ОбС – Златица, кметство Църквище, кметство Карлиево, ТД „Свищи плаз 2013”, „Геотехмин” ООД, „Елаците-Мед” АД, ПГ „Златица”, СУ „Св. св. Паисий Хилендарски”, общински съветници и граждани.
Вечерта празникът продължи в салона на НЧ „Христо Смирненски 1889”. Самодейците от читалището представиха театрално-музикалният спектакъл „По пътя на свободата”. Този проект е финансиран от Национален фонд „Култура”, община Златица”, „Аурубис България”. По програмата „Българските добродетели” компаниите „Геотехмин”, „Елаците-Мед”,”Геотрейдинг” и „Геострой” са закупили костюми на детския танцов състав.
Многобройните зрители станаха свидетели за пореден път на невероятните изпълнения на участниците в програмата. Спектакълът по един неповторим и оригинален начин представи борбата на българския народ за своя писменост, самостоятелна църква и постигане на жадуваната свобода. Пресъздадени бяха образите на емблематичните герои Паисий Хилендарски, Георги Бенковски и Васил Левски.
Постановката на самодейците от Златица бе изпъстрен с патриотични песни, стихове и танци. С аплодисменти зрителите, изпълнили до краен предел салона, приветстваха и благодариха за таланта и доставеното удоволствие от изпълненията им на Мъжка вокална група „Гергьовден“, Женски тригласен хор „Златолира“, Детска вокална група „Средногорски звънчета“, с ръководител Мария Лешкова, Танцова формация „Изгрев“, Детска танцова формация „Средногорие” и актьорите от Театрален състав „Мара Пенкова“. Очарователни водещи на програмата бяха Калина Джамбазова и малката Елица Маринова. Сценарист и режисьор на постановката е Надя Асенова, а хореографията е дело на Светослав Мечинов.
Кметът на община Златица Стоян Генов благодари на актьорите за невероятния спектакъл.
„В навечерието на най-героичния български празник станахме свидетели на един истински урок по история разказан с много любов и патриотизъм. Докато се раждат такива уроци ще я има и България. Този урок наля във вените ни самочувствие, а в сърцата ни гордост от това, че сме българи”, каза кметът и подари кошница с цветя на изпълнителите.
Във фоайето на сградата бе изложена тематична изложба от малките танцьори на читалището.
Източник: rnews.bg