Последното събитие от проведения Месец на културата в община Чавдар бе срещата с писателя Захари Карабашлиев. В залата на фолклорния център на 24 май неговите почитатели имаха възможността да проведат една интересна беседа с един от най-талантливите съвременни български писатели. Това е второто му гостуване в селото за последните три години.
Книгоиздателят Светлозар Желев представи творчеството на Захари Карабашлиев. Според него всяка една от книгите на този автор е много различна от останалите. Първият негов роман е „18% сиво”. Книгата е изключително добре приета от публиката и печели наградата „Цветето на Хеликон“ през 2008г. за най-продаван роман.
Втората му книга е сборник с разкази „Кратка история на самолета“. Тя също печели наградата „Хеликон“ за 2009г.
През 2017г. излиза неговия роман „Хавра“, който става една от най-обсъжданите и търсени книги. За нея авторът печели националната награда Роман на годината на Фонд „13 века България”.
През 2018г. писателят издава повестта „Жажда” последван от романа „Опашката” издаден през 2021г.
Последната книга на Карабашлиев „Рана“, Желев определи като една много различна като стил книга, която ни връща назад в историята във времето на Първата световна война, един особен и недобре описан период в българската история. В романа авторът разказва за войната през погледа на едни страхотни човешки образи – на главния герой и едно момиче, с което те осъществяват едно пътуване, не само географско, но и вътре в себе си.
Захари Карабашлиев обясни, че неговите книги са различни, защото самият той е много различен човек, което според него е добре, защото писателят трябва да успее да влезне за определен период от време в кожата на някой друг и ако може да предаде това на читателя.
За „Рана“ авторът сподели, че се е наложило да се запознае в детайли с българската история. Основен източник за него са били генералските мемоари. Той е отделил много време и за българския език по онова време, чрез произведенията на българските писатели. Според него езикът тогава е толкова близък и толкова различен от нашия. За източник на вдъхновение му служи поезията от началото на миналия век.
Карабашлиев научава за трагичните събития и погромите над българския народ в Одринска Тракия, Беломорието и Добруджа през лятото на 1913г. от разказите на наследниците на участвалите в тези събития. Тези неща не са добре описани от български автори. На този фон сюжетът на „Рана“ е историята на двама млади хора, които се срещат, но младежът трябва да отиде на война. През неговата рана е описана и трагичната история на страната ни по това време. За книгата си авторът каза, че тя е успяла да докосне най-много читатели.
Кметът на община Чавдар Григор Даулов благодари на Захари Карабашлиев за неговото присъствие на закриването на Месеца на културата. Кметът определи срещата с писателя като прекрасен празник и му връчи почетния плакет на месеца на книгата.
Присъстващите на срещата имаха възможност да си закупят от книгите на Карабашлиев и да получат автограф от него.
Източник: rnews.bg