За 20 години са направени 1 млрд. лева дълготрайни инвестиции
През тази година “Елаците-Мед” АД чества 44 години от създаването на МОК „Елаците” и 20 години от присъединяването на дружеството към групата ГЕОТЕХМИН. По този повод и във връзка с предстоящия празник на Деня на миньора, изпълнителният директор на „Елаците-Мед” Драгомир Драганов проведе среща с местни журналисти. На мероприятието присъстваха Стоил Димитров – заместник генерален директор „Производство”, Милена Христова – директор „Човешки ресурси” и Александър Григоров – директор „Околна среда и води”. Срещата бе открита от Тодор Иванов – ръководител отдел „Комуникации”.
Прожектиран бе корпоративен филм, който представи постиженията и направени инвестиции в най-съвременно оборудване и технологии след присъединяването на „Елаците-Мед” към група ГЕОТЕХМИН, които гарантират устойчивото развитие на компанията. На въпрос какъв е размерът на дълготрайните инвестиции, инж. Драганов отговори, че са около 1 млрд. лева за 20 години. Осъществените проекти имат значителен ефект върху повишаването на производителността, намаляването на разходите, подобряването на условията на труд и опазването и възстановяването на околната среда. В тази сума не влизат инвестициите за проучвания и откривка.
МОК „Елаците” е учреден през 1975г. Същата година започва прокопаването на уникален 6,5 километров тунел, свързващ рудник „Елаците” с бъдещата обогатителната фабрика в Мирково. Пускът на Минно обогатителния комбинат се осъществява през 1981г. Рудникът е един от най-големите в Европа. Доказаните запаси на находището според първоначалния проект са 220 млн. тона медна руда и според разчетите предприятието е трябвало да спре да работи през 2006г. Експлоатацията на рудника е удължена след приватизацията през 1999г. Проектантски екип е разработил варианти за дългосрочни проекти, разширение и удължаване експлоатацията на находището. В резултат на това животът му е удължен с 25 години.
По отношение на перспективата пред рудника и предприятието инж. Драгомир Драганов съобщи, че концесията е удължена до 2031г., но продължават с геоложките проучвания за бъдещето развитие на комплекса. Поради намаляващата себестойност на продукцията и увеличаване на възможностите за рентабилно извличане на метал, инж. Драганов е оптимист за бъдещето.
„Елаците-Мед” осигурява работа на над 1850 пряко заети служители, хиляди доставчици и допринася за качеството на живот в осем общини. Инж. Драгомир Драганов сподели, че през годините пътят на дружеството е бил доста динамичен и изпълнен с предизвикателства. Но благодарение усилията на екипите на група ГЕОТЕХМИН и „Елаците-Мед” то оцелява и не само продължава да работи, но сега е устойчиво и стабилно, едно от най-успешните в минната индустрия, управлявано изцяло от български мениджърски екип. Днес „Елаците-Мед” е един успешен модел за управление в тежката индустрия. Драгомир Драганов съобщи, че производствените резултати на предприятието са добри. Преизпълнението на произведената продукция е в рамките на няколко процента, а себестойността е по-ниска от планираната, което се дължи на модернизацията и оптимизацията на производствените процеси.
„Елаците-Мед” постоянно развива политиките и програмите си за опазване на околната среда. Те включват комплекс от мерки за енергийна ефективност, за предотвратяване и контрол на замърсяването и екологосъобразно управление на отпадъците. Според Драгомир Драганов изграждането и управлението на депата за отпадъци е изключително важен въпрос и групата може да се похвали с успешно осъществения проект за рекултивация на хвостохранилище „Бенковски-1”, с проектите за управление на отпадъците на хвостохранилище „Бенковски-2” и на рудника.
На въпрос за корпоративната социална отговорност на предприятието към общините, Тодор Иванов обясни, че компанията винаги се стреми да поддържа добър диалог и да бъде партньор на общините и местните общности, в които оперира дружеството.
Милена Христова заяви, че „Елаците-Мед” подкрепя дуалното обучение с убеждението, че професионалното обучение трябва да се възроди в района. То е добра форма за навлизане на децата по-рано в реална работна среда и за добиване на познание, че минната промишленост работи със съвременни технологии. Милена Христова сподели още, че предприятието провежда и вътрешно обучение на служителите си. Стартирана е практикантска програма за набиране и обучение на завършили средно образование младежи. Те се обучават по специалностите „Монтьор автоматизирани системи” и „Електромонтьор”. Идеята е тези млади хора след завършване на обучението си да започнат работа в предприятието. Наред с това от 9 години се провежда стажантска програма за студенти. Назначените на работа след тези стажове са 38 младежи. Нещо много важно е, че от постъпилите на работа млади специалисти на практика текучество няма. Това е поради добрите условия за работа, сигурността на работното място и достойното заплащане на труда, които се осигуряват от дружеството.
Източник: www.rnews.bg