Десетте финалисти в 11-то издание на конкурса „Мениджър на годината“, организиран от списание „Мениджър“ вече са известни. Имената им бяха обявени на официална пресконференция днес в Софийската опера и балет. Оттам, за всеки от тях започва и пътят към сцената на победителя.
Те управляват едни от най-големите и авторитетни компании в страната и са извоювали с постиженията си място в българския и европейски бизнес елит. Приходите на оглавяваните от тях компании надхвърлят 2,6 млрд. лева /по данни за 2017 година/.
Президентът на България Румен Радев ще връчи тази година кристалната статуетка на победителя.
На финалната права в битка за титлата „Мениджър на годината” застават /представени по азбучен ред/:
Александър Димитров, председател на управителния съвет и главен изпълнителен директор на „А1 България“; Георги Атанасов, управител на „Фесто Производство“; Данчо Данчев, председател на управителния съвет и главен изпълнителен директор на „Дженерали Застраховане“; Ивайло Славов, изпълнителен директор на BULPROS; д-р инж. Илия Гърков, вицепрезидент на „Дънди Прешъс Металс“ и изпълнителен директор за България; Павел Пенчев, прокурист на „Еконт Експрес“; Петя Димитрова, главен изпълнителен директор и председател на управителния съвет на Пощенска банка; Радослав Николов, изпълнителен директор на SAP Labs България; Светла Лесова, изпълнителен директор на Mondelez България; Улрих Хеппе, изпълнителен директор на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД
Четирима от финалистите затвърждават постиженията си като попадат за втори път в десетката. Това са Петя Димитрова /финалист в конкурса през 2011 година/, Радослав Николов/финалист през 2015 година/ и Ивайло Славов и Илия Гърков, които бяха сред претендентите за титлата и миналата година. Още една дама попълва женската квота на най-успешните бизнес лидери тази година – Светла Лесова. От чуждите мениджъри у нас този път в Десетката на 2018 г се класира само един- Улрих Хепе.
Победителят в конкурса за 2018 г. ще бъде обявен на 12 ноември, на гала церемония в Софийската национална опера и балет, съобщи Максим Майер, редакционен директор на сп. „Мениджър“ след като обяви имената на финалистите. Новият носител на титлата „Мениджър на годината” ще бъде излъчен след финалния, трети кръг на надпреварата, в който се оценяват личностните качества на всеки от претендентите през 360 градусова оценка, включваща специализирани интервюта както със самите участници, така и с техни служители и партньори.
Третият кръг дава 10% от общата тежест на окончателните оценки, по които става класирането за титлата. С най-висока тежест са финансовите резултати – 50% и въведените добри корпоративни практики – 40%, измерени в досегашните етапи, поясни Силвия Пенева, управляващ съдружник в консултантската компания Делойт България. Компанията е автор на методологията, по която провежда селекцията и оценката на кандидатите. Отново имаме много висок интерес към конкурса „Мениджър на годината” – 65 кандидати от 24 сектора на икономиката кандидастваха за Мениджър на годината 2018. 41 от тях преминаха във втори кръг от който са излъчени 10-те финалисти.
Приходите на управляваните от класиралите се във втори кръг участници са близо 9,48 млрд. лева /по данни за 2017 година/.
От всички подали документи за участие, най-много са лидерите от ИТ индустрията – 20% са от сектор информационни технологии, дигитализация и бизнес решения. 10% са от сектор банки и застрахователи. Също 10% са и участниците от „Енергетика и ресурси“. По 6% са от „Производство“ и „Транспорт и логистика“.
И тази година се наблюдава тенденцията от последните няколко издания – стремеж и целенасочено инвестиране от страна на бизнеса в оптимизация на процесите чрез нови технологии, в киберсигурност и устойчиво развитие, посочи още Силвия Пенева. Затова и един от показателите, на които „Делойт” обръща сериозно внимание при оценяването на кандидатите е как определят приоритетите си като ръководители в тези области.
„Най-добрите и най-достойните се събираме всяка година на това събитие, което спокойно можем да наречем българските Оскари за бизнес постижения”, отбеляза „Мениджър на годината 2017”, арх. Пламен Мирянов, който е и символичен домакин на пресконференция. Той поздрави новите 10 претенденти за титлата и пожела: „Нека всички ние, мениджъри и висши ръководители, използваме тази трибуна днес, за да излъчваме и своето най-важно послание. А то е, че освен мениджъри, сме и хора. Нека оставяме човешка следа там, където управляваме, нека се отнасяме човешки с нашия човешки ресурс, така че, един ден всеки от тях да казва с истинско уважение „Помниш ли какъв мениджър имахме!”
Представяме ви (по азбучен ред) финалистите в 10-то издание на конкурса „Мениджър на годината“ – най-престижното и единствено по рода си състезание за висши постижения в бизнес лидерството

Александър Димитров има повече от 15 години опит в телекомуникациите. На сегашната си позиция е от октомври 2015 г., когато се присъединява към екипа на A1. Идва от „Виваком“, където е главен търговски директор от 2008 г. Преди това е бил търговски директор (2001–2006) и главен изпълнителен директор (2006–2008) на „Германос Телеком България“. Магистър по електрически машини и апарати от Техническия университет в София и по мениджмънт и маркетинг от УНСС.

Георги Атанасов завършва „Развой на средствата за производство” и „Бизнес мениджмънт” в Техническия университет в Дрезден, Германия. Започва работа във „Фесто Производство” ЕООД в края на 2000 г. като ръководител на отдел „Логистика и услуги”, а после поема отдел „Материално стопанство и логистика”. От януари 2012 г. е управител на дружеството на концерна Festo в Ческа липа, Чехия. През юли 2013 г. става управител на „Фесто Производство“ ЕООД. Женен, с една дъщеря. Свободното си време посвещава на преходи в планината. „Фесто Производство“ ЕООД e част от концерна Festo AG&Co, заводът е световен лидер в производството на магнитни сензори.

Данчо Данчев започва работа в ЗПАД „България“ през 1995 г. като инспектор застрахователни обезщетения. След това изпълнява длъжността управител на клон Ловеч в ДЗИ. Бил е член на съвета на директорите на „ДЗИ – Общо застраховане“, зам. изпълнителен директор, член на съвета на директорите на „ДЗИ“ ЕАД, член на надзорния съвет на ЗАД „Армеец“, член на надзорния съвет на „ДЗИ – Лизинг“, член на съвета на директорите на „ДЗИ – Консулт“, член на съвета на директорите на „ДЗИ – Инвест“. От май 2001 г. е изпълнителен директор на „ДЗИ ОЗ“ АД и прокурист на „ДЗИ“ ЕАД. Същата година е избран за председател на СД на „ДЗИ – Общо застраховане“ АД. 13 години е председател на управителния съвет и изпълнителен директор на ЗАД „ВИКТОРИЯ“. От 2011 до 2015 г. е председател на управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи. Завършил e счетоводство и контрол в Стопанската академия „Д. А. Ценов“ в Свищов. Има квалификация по фирмен мениджмънт от Австрийската стопанска камара.

Ивайло Славов има над 20 години международен опит в информационните технологии, финансовите услуги, ИT аутсорсинга, аутсорсинга на бизнес процеси и човешки ресурси. Като изпълнителен директор на BULPROS той развива фирмената култура, базирана на стремеж към растеж, работа в екип, споделена отговорност и отворена комуникация. Преди BULPROS е ръководил банковия бизнес в отдел „Централноевропейски финансови услуги“ на Unysis, оглавявал е направленията „Финансови услуги“ и „Производство“ в Microsoft Германия, бил е пряко отговорен за управлението на бизнес линията „Професионални услуги“ в цяла ЕМЕА в Comparex, бил е директор услуги в Аdecco за Източна Европа и Балканите и изпълнителен директор на Adecco България. Магистър по международна бизнес администрация и бакалавър по международни отношения от УНСС. Дипломиран икономист от Гьоте университета във Франкфурт.

Д-р инж. Илия Гърков е вицепрезидент на „Дънди Прешъс Металс“ и изпълнителен директор за България, ръководи дейностите на дружествата „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ЕАД и „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ ЕАД от 2014 г. Минен инженер от Минно-геоложкия университет, доктор на науките от същия университет. Магистър по мениджмънт за организационно съвършенство от НБУ. Има сертификат по корпоративен мениджмънт от НБУ. Завършва курс по мениджмънт в Свободния университет във Великобритания, както и програма за висши ръководни кадри в London Business School във Великобритания. Има 25 години в добивната индустрия на България, Австралия и Армения. Започва работа ГОРУБСО-Златоград, продължава в рудник „Елаците“. През 1994 г. е началник-смяна в рудник „Челопеч“, през 2008 г. става главен инженер, а през 2011 г. – вицепрезидент „Рудодобив“.

Павел Пенчев започва работа в логистичната група „Еконт“ през 1996 г., днес е прокурист на „Еконт Експрес“. Идва от транспортния сектор, завършил е специалност “Летец пилот” в Авиофакултета в Долна Митрополия. Но не започва работа в гражданската авиация заради проблемите на компания “Балкан” в края на миналия век. Вместо това записва икономика и управление на транспорта в УНСС. След като завършва, започва работа в градския транспорт в Русе. Назначен е като икономист, после става главен икономист, а на третата година – икономически директор. Когато идва в „Еконт“, вижда, че в компанията се търсят алтернативни логистични решения и нови модели. Година след постъпването си създава свой отдел “Контейнерни транспорти” и само на 28 години става изпълнителен директор на „Еконт Транс“.

Петя Димитрова е главен изпълнителен директор и председател на управителния съвет на Пощенска банка. Член е на управителните съвети на Асоциацията на банките в България, фондация „Атанас Буров“, „Борика“ АД, сдружение „Ендевър България“, Международния банков институт и университетския съвет на Американския университет в България. Също така е член на Форума на младите световни лидери към Световния икономически форум, на Индустриалния консултативен съвет по промишлеността на CITY College към Университета в Шефийлд, Young Presidents’ Organization. Носител е на над 20 престижни български и международни награди, сред които отличието на фондация „Атанас Буров“ за банково и финансово управление (2017), „Банкер на годината“ (2017 и 2015), „Мисис Икономика“ (2015). Дипломиран експерт-счетоводител от Асоциацията на дипломираните експерт-счетоводители (ACCA) в Лондон, има EMBA степен от Университета в Шефийлд, Великобритания, и две магистърски степени от УНСС и СУ „Св. Климент Охридски“ – по финанси и банково дело и туризъм.

Радослав Николов е изпълнителен директор на SAP Labs България, работи за компанията от 14 години. Освен изпълнителен директор на стратегическия развоен център в София е и старши вицепрезидент „Развойна дейност” в SAP. Завършил е математика във Факултета по математика и информатика на СУ „Св. Климент Охридски“. Специализирал е геометрия и информационни и комуникационни технологии, завършил е програма по лидерство на INSEAD. 730 софтуерни професионалисти в компанията работят в областта на софтуерната разработка и по последните SAP in-memory и облачни технологии.

Светла Лесова е изпълнителен директор на българското дружество на Mondelez, чието портфолио включва Milka, Toblerone, Suchard, „Своге“, „Морени“, „Шоколад Млечен“, Oreo, BelVita и Barni. Три години е била директор „Продажби и стратегии“ в компанията за Източна Европа, Близкия изток и Африка, отговаряла е за 90 държави. В продължение на десет години е част от друг производител на потребителски стоки – Procter&Gamble, където първоначално работи за марките Gillette, Duracell и Brawn. През 2006 г. се премества в Румъния, където отговаря за продажбите на ключови клиенти. В средата на 2010 г. се връща у нас като управител на „Проктър и Гембъл България“. Магистър по бизнес администрация от СУ „Св. Климент Охридски“.

Улрих Хеппе, изпълнителен директор на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД
Бакалавър по право и по бизнес администрация от Университета в Байройт, Германия, Улрих Хеппе е дипломант по немско право и има над 17 години опит в областта на летищните и финансовите услуги. Финансов анализатор в Dresdner Kleinwort Wasserstein Investment Bank във Франкфурт и зам.-председател на Avenue Capital, група за дялово участие в Лондон. През 2007 г. започва работа във Fraport AG, отговаря за управлението на инвестициите в международните летища и за възможностите за сътрудничество. Бил е финансов директор на международното летище „Кинг Халед“ в Рияд и главен изпълнителен директор на „Дапорт“, дъщерна компания на Fraport AG. От септември 2015 г. е изпълнителен директор на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД, оператор на летищата във Варна и Бургас