
За 11-та поредна година „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ проведе традиционната си инициатива Ден на отворените врати. Над 1100 човека от местната общественост и страната са имали възможност през годините да се запознаят с работата на специалистите на 600 м. под земята и в обогатителната фабрика.
На 13 ноември 50 човека, разпределени в три групи, се запознаха с производствените процеси по добив и преработка на руда. Модернизирането на дейностите е един от приоритетите на компанията, устойчиво следван през годините. Като част от този процес е и въвеждането на дигитализация в различните сфери на работа.
За първи път инструктажът за безопасност и представянето на рудник „Челопеч“ преминаха пред голям интерактивен монитор в административната сграда на рудника. Инж. Николай Симонски, главен инженер рудник, представи накратко историята на находището, чийто корени се крият още в 18 век. Акцент в презентацията беше промяната на системата на добив – от подетажно обрушаване, евтина и лесна за прилагане система, която обаче причинява голямо обедняване на рудата и води до пропадания на повърхността, към система с открити камери и обратно запълнение. С новия начин на работа, значително по-скъп и технологично специфичен, се постига оптимално извличане на руда и се осигурява стабилността на скалния масив. Този начин на работа не само осигури възможност да се рекултивират големи територии, засегнати от исторически добив, но и направи възможно намаляването на депонираните на повърхността отпадъци.
Част от посетителите очакваха да видят злато на бучки, но бяха учудени да разберат, че в рудата на находище „Челопеч“ то е силно разпръснато в медните минерали и е 3 гр./тон. След преработка и обогатяване съдържанието се увеличава двойно. Ежегодно рудникът и обогатителната фабрика на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ добиват и преработват 2,2 млн. тона руда.
Гостите на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ в деня на отворените врати се запознаха и с процеса на преработка и начина на обогатяване. Крайните продукти от дейността на предприятието са минерални концентрати – меден и пиритен.
Интерес предизвика и запознаването с най-технологичната част от производството – посещението в пилотен СМАРТ център. От едно място специалисти в различни области – добив, преработка и поддръжка – наблюдават, анализират и контролират производствените процеси. Пилотният СМАРТ център е една от последните новости в „Дънди Прешъс Металс Челопеч“, която се въвежда с цел да се подобри безопасността и да увеличи ефективността на производството.
Всеки посетител си тръгна със снимка за спомен от посещението.
Източник: Средногорие медия