На 9 май, по покана на СУ „Саво Савов“ – гр. Пирдоп, Михаил Бъчваров, старши ръководител „Опазване на околната среда“ в „Дънди Прешъс Металс Челопеч“, взе участие в среща-обучение с ученици от гимназиален етап – представители на училища европейски посланици от София област.
Събитието се проведе в музикалната зала на училището и събра ученици и гости от региона, включително представители на СУ „Любен Каравелов“ – гр. Копривщица и СУ „Св. Паисий Хилендарски“ – гр. Златица. Присъстваха също представители на бизнеса в лицето на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ и „Елаците-Мед“ АД, както и представител от Община Пирдоп, които споделиха своите добри практики и усилия за опазване на околната среда.
В рамките на своята презентация, Михаил Бъчваров започна присъстващите с ангажимента на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ към устойчиво развитие, опазване на околната среда и модернизацията на минната индустрия. Той представи редица добри практики, прилагани в рудниците на компанията в Челопеч и Крумовград.
Сред малко известните, но впечатляващи факти, Михаил посочи, че компанията е един от най-големите потребители на цимент в България – използван за запълване на иззетите пространства под земята. Благодарение на оптимизираните технологични процеси, това количество обаче значително е намалено – още един пример за ефективно и отговорно използване на ресурси.
Той разказа също за постигнатото намаляване на праховите частици и шума, след като през 2011 г. цехът за Средно и ситно трошене беше преместен под земята.
Важно място в презентацията зае и темата за въвеждането на електрически машини в производството, които водят до намаляване на въглеродните емисии, употребата на дизелово гориво и ефективността на работа.
Михаил Бъчваров подчерта и значението на разделното събиране на отпадъци, практика, която се прилага системно в „Дънди Прешъс Металс“ в Челопеч и Крумовград като част от по-широкия ангажимент към устойчиво управление на околната среда.
В допълнение сподели интересни факти за дистанционното управление на част от подземните машини, за автономния дрон в рудник „Челопеч“, за опазването на двата вида защитени костенурки – шипобедрена и шипоопашата в рудник „Ада тепе“, за високите стандарти по безопасност и за добрите условия на труд.
Презентацията бе допълнена от интересно видео, посветено на опазването на водните ресурси, друг важен и ключов приоритет в екологичната стратегия на компанията.
Представянето завърши с кратка викторина, в която учениците отговаряха на въпроси, свързани с опазването на природата, а най-бързите и точни отговорили получаваха награда.
Вдъхновени от срещата, младежите от гимназията в гр. Пирдоп показаха и свои ръчно изработени предмети от рециклирани материали – моливник от ролка тоалетна хартия, чанта от стари дънки, ваза от пластмасова бутилка и други примери за креативно мислене и отговорно отношение към отпадъците.
Събитието се превърна в смислен диалог между учениците и предприятията в региона, в който знанието, опитът и ангажираността към природата си подадоха ръка.
Източник: rnews.bg