
В Информационния център на “Аурубис” в Пирдоп бе закрита първата част от Лятна компютърна академия “Бизнесландия” 2019. Събитието бе открито от Драга Сапунджиева – координатор социални проекти и информационно обслужване. Тя поздрави участниците с успешното завършване на курса. През тези две седмици те са работили много ентусиазирано и отговорно. Тя благодари на преподавателите от компютърна академия “IT step”, които успяха да провокират интереса на учениците.
Участниците в курса, деца от 6 и 7 клас, са работили в три екипа и са разработили своите проекти. Първата група от четири деца представиха своя проект „Зелена България”. След проведен маркетингов анализ те са разработили финансово обезпечен проект за намаляване на замърсяването в България и подобряване качеството на живот. Проектът е насочен към всички хора, които искат да помогнат в това начинание. Идеята им е да се поставят контейнери за разделно събиране на отпадъци, след което отпадъците да се рециклират в специално изграден завод. От тези рециклирани материали ще се произвеждат еко продукти, като чанти, чаши, четки за зъби и др. Проучвайки проблема децата са установили, че най-голямото замърсяване в страната е във Варна и по тази причина стартират проекта си от този град. Финансовият анализ, който са направили показва, че най-големия разход е за завода за рециклиране на отпадъци и доставката на камионите за извозването им. Децата са направили сайт за представяне на идеята им и са разработили свое лого.
Вторият проект, който беше представен бе „Направи си сам”. Идеята на проекта е да се предлага на хората от непотребни вещи да си направят продукти, които ще са им полезни. Това ще стане чрез предлагане на безплатни решения за потребителите. Авторите на проекта са разработили различни варианти за достигане на идеята до хората – on-line чрез реклами в уеб сайтове и off-line чрез постери и рекламни материали. Те са разработили интернет сайт за продажба на продукти, които са трудно достъпни в България. Своя офис са предвидили да се позиционира в София, за да може повече хора да имат достъп до техните услуги.
Третият представен проект бе за изграждане на частен детски образователен център, занималня и парти зала „Слънчево детство”. Детският образователен център е за деца от 3 до 6 години, а занималнята за ученици от 1 до 4 клас. Идеята е децата да получават в центъра образование чрез забавление и практика. Авторите на тази идея също разчитат за контакт с родителите чрез социалните мрежи. Центърът е предвиден да се изгради в Пирдоп. Децата са установили, че в района има необходимост от тази услуга. В реализирането на идеята си, те ще се стремят да са по-добри от детските градини и занималните в училищата. Авторите на проекта са предвидили и благотворителна дейност, като част от приходите ще бъдат отделяни за подпомагане на домове за изоставени деца.
Калина Димитрова, преподавател от компютърна академия “IT step”, сподели пред нас, че децата, с които е работила са страхотни, защото са работили с голямо желание. Преподавателите са запознали участниците с основните понятия и правила в разработването на бизнес проектите, какво трябва да съдържат те, за да могат успешно да се реализират. Децата представиха добри идеи свързани с проблеми, които занимават цялото общество. Най-впечатляващо беше, че те направиха предварително подробно ценово проучване за развитие на своя бизнес, както и маркетингово проучване кой би имал интерес от развитието на този бизнес, посочи Димитрова. Разбира се изготвиха оценки за рентабилността на идеята. Те са разработили три варианта за развитие на бизнеса им – оптимистичен, реалистичен и песимистичен. Всички разработени проекти са много актуални и децата могат да се гордеят с тях.
Всички участници в курса получиха сертификати и подаръци от “Аурубис България”.
Източник:www.rnews.bg