На 4 юни в Златица със скромно тържество бе открит Детски център „Дядовата ръкавичка”. Идеята за създаване на този център е на Светла Пангарова. Тя е бивша директорка на 66-та детска градина в кв. „Горубляне” София. Нейният съпруг Иван Пангаров е изпълнил всички строителни дейности на обекта.
В реализирането на идеята се включва цялото семейство и те работят по нея в продължение на две години. Резултатът е един прекрасен обект пресъздаващ автентичната атмосфера на типичната българска къща от началото на миналия век, когато е творил големият български писател Елин Пелин, авторът на „Дядовата ръкавичка”.
Припомняме, че през тази седмица бе открит обновеният градски парк носещ същото име. Двата обекта взаимно се допълват в развитието на идеята община Златица да стане популярна туристическа дестинация.
Светла Пангарова обясни, че те с радост ще се включат в общинския проект за превръщане на Златица в център „Дядовата ръкавичка”. Тя благодари на общинската администрация за съдействието, което им е оказано за стартиране на дейността.
„Нашата цел е да популяризираме българските приказки и народни обичаи. Стремим се гостите ни да се чувстват приятно и да имат незабравими преживявания при нас”, обясни Пангарова.
Кметът на община Златица Стоян Генов каза, че откриването на градския парк и детския център са поредни стъпки от популяризирането на „Дядовата ръкавичка” и на град Златица. Той поздрави семейството за инициативата и за положения труд. Кметът пожела успех на домакините и приятни преживявания на децата.
„Община Златица ще продължи да подкрепя и да си партнираме с проекта на семейство Пангарови. Със съвместни усилия ще привличаме младите хора и децата в нашия красив и обичан град”, каза кметът.
Стоян Генов връчи на домакините плакет за „Дядовата ръкавичка”.
Водосвет за здраве и успех на проекта отслужи отец Йордан.
Трикольорната лента за официалното откриване на обекта отрязаха Стоян Генов и семейство Пангарови.
Детски център „Дядовата ръкавичка”
Целта на Детски център „Дядовата ръкавичка” в Златица е да популяризира българската приказка, да покаже българските обичаи и да запознае децата с бита на хората в далечното минало. В селската къща децата могат да се запознаят с героите от едноименната приказка. Работливата баба показва на децата целия път на получаване на вълнената прежда до изплитане на ръкавицата. Проведените до сега беседи показват, че децата ги посрещат с голямо внимание. Всяко дете си тръгва от центъра с ушита от него ръкавичка.
За децата в старата къща са подготвени и други атракции. Една от стаите наречена „вълшебната стая” те могат да посвирят на „вълшебните ръкавички”. Стаята е посветена на българските приказки и на творчеството на Елин Пелин. Тук те могат да видят дървото с най-известните български приказки. По-големите деца могат сами да направят анимационно филмче с героите от детските приказки.
В двора където дядо Иван си е загубил ръкавичката децата трябва да я намерят. След дълго търсене те я намират под българското знаме. Домакините обясняват на своите малки гости и от къде идва името Златица. В изградената суха река те могат да пресеят пясъка и да намерят златни парички.
Многобройни са атракциите и в двора. Любимата игра на децата е да влязат в изгубената „Дядова ръкавичка”. Маскирани могат да се качат на магарешката каручка и да простират ръкавички на простора.
Всички експонати и игрите в центъра са представени по един интересен и достъпен за децата начин. За силните положителни емоции на децата допринасят голямата любов към тях на баба Славка и дядо Иван, които се стараят децата да останат доволни и да разберат повече за българския бит и обичаи.
Източник: rnews.bg