Аурубис България, Група ГЕОТЕХМИН и Дънди Прешъс Металс за ролята на бизнеса в подпомагане на регионите
На 4 октомври списание BGlobal и Българската стопанска камара (БСК), с партньорството на Института за пазарна икономика, проведоха третата конференция „Бизнесът и регионите – Променената България”.
Акцент тази година бе поставен върху предизвикателствата пред бизнеса и местните власти в променената икономическа среда и добавената стойност на големите, стратегически инвеститори за развитието на регионите. Бяха дискутирани редица икономически аспекти, както и социални инициативи, свързани с развитие на обществото.
В конференцията взеха активно участие големите компании от района на Средногорието. Сред лекторите бяха Тим Курт, изпълнителен директор на „Аурубис България“, Доминик Хамерс, изпълнителен директор на Геотехмин ООД, проф. д-р инж. Илия Гърков, старши вицепрезидент на „Дънди Прешъс Металс“ за Европа, Ивайло Георгиев, ръководител „Връзки с институциите“ в „Аурубис България“.
Доминик Хамерс участва в дискусия за ролята и добавената стойност на бизнеса за регионите

„85 процента от нашите служители и работници са от региона, в който осъществяваме основната ни дейност – община Етрополе и общините от Средногорието, по последни данни на Института за пазарна икономика. Минималното условие, за да се развива даден регион, е да има отговорен инвеститор, който да развива своята дейност устойчиво и в интерес на всички заинтересовани страни“. Това заяви Доминик Хамерс, изпълнителен директор на Геотехмин ООД, на форума. Той участва в пленарната дискусия “Бизнес с добавена стойност – социални измерения”.
Хамерс допълни, че най-голямото дружество в групата – Елаците-Мед АД, е на 40-то място сред най-големите работодатели в страната и сред най-големите данъкоплатци, като част от тези данъци се връщат в общините на дейност. Вторият важен аспект са мерките, които компанията предприема в производствената дейност, за да се намали въздействието върху околната среда, а третият – прякото влияние върху подобряването на качеството с живот в общините с програмите на Група ГЕОТЕХМИН за корпоративна социална отговорност. Тези програми датират от началото на хилядолетието и до момента са осъществени над 1000 значими каузи в над 20 общини, а основаната през 2018 г. от проф. дтн инж. Цоло Вутов Благотворителна програма “Българските добродетели“ надгражда ангажимента към обществото. По програмата четири дружества – Геотехмин, Елаците-Мед, Геострой и Геотрейдинг, имат сключени рамкови споразумения с 5 общини в района на дейност и се осъществяват важни за местните хора проекти. Сред тях са ремонти на училища, детски градини, здравни центрове, осветление и много други каузи, които общините не могат да реализират сами в периода след началото на пандемията. Повече от 70 на сто от жителите на общините оценяват положително ефекта от програмата, допълни Хамерс.
Тим Курт: Не можем да сме устойчиви, без да сме солидарни

„Доскоро предизвикателството беше как да поддържаме производството, да осигуряваме стабилността на веригите на доставки и да поддържаме връзките с общността. Днес предизвикателството е как да запазим тези фундаменти въпреки прогнозите за инфлация и сянката за икономическа криза„. Това заяви Тим Курт, изп. директор на „Аурубис България“ и президент на Германо-българската индустриална и търговска камара по време на откриването на конференцията.
Той направи паралел с петролната криза от 1973 г., когато се говори за петрола като оръжие и само година след трагедията в Мюнхен на Олимпийските игри има войни недалеч от Европа.
„Днес има война, говори се за газа като оръжие и за нов военен конфликт. Бъдещето не изглежда блестящо„, обясни той.
„Когато говорим за устойчивост, имаме предвид три стълба – хората, икономиката и околната среда. Искам да добавя към тях и още нещо – солидарността – не можем да бъдем устойчиви, без да бъдем солидарни и съм убеден, че ще запазим това, което сме изградили през годините, защото сме солидарни„, каза в заключение Тим Курт.
Ивайло Георгиев, ръководител „Връзки с институциите“ в „Аурубис България“ съобщи, че през 2021 г. компанията е осигурила около 9% от целия износ на България и 7% от вноса. Пълният икономически ефект от работата на „Аурубис България“ – от купуването на местни суровини, стоки и услуги, до крайното потребление на семействата на работещите в нея, е над 2,1 млрд. лв., по последни данни на Института за пазарна икономика. Едно работно място в „Аурубис България“ създава 5 работни места в българската икономика, каза Ивайло Василев. А за последните 20 години гигантът е инвестирал над 1 млрд. лв. в опазване на околната среда.

Илия Гърков сподели опита на ДПМ в подпомагане на местния бизнес
В дискусиите участие взе и старшият вицепрезидент „Оперативни дейности в Европа“ на „Дънди Прешъс Металс” инж. Илия Гърков. Той акцентира върху значението на осигуряването на качествена среда за живот и работа. Гърков цитира последните данни от извършеното преброяване на населението, според което броят на българите е намалял с 850 000 души. Според него в търсене именно на по-добри условия за професионална реализация и по-добри условия за живот, много хора са решили да живеят и работят извън страната.
„Можем да броим колко работа е можело да бъде свършена, колко деца е можело да бъдат родени. Основната причина хората да си заминават от нашата страна е, че няма качествена среда за живот и работа. Най-нормалното нещо, което човек търси – сигурност, спокойствие и уреденост. Също така качество на предлаганата работа.“ – сподели той.
В минерално-суровинната сфера, в която се развива ръководената от Илия Гърков компания ‚Дънди Прешъс Металс“ в България, всеки знае, че бизнесът е ограничен във времето от наличността на ресурси. Като работодател, който оценява ясно рисковете и едновременно с това е отговорен към обществото, едно от решенията, които, ръководството е предприело е да насърчава възможности и среда за развитие на микро, малък и среден бизнес.
„Ние решихме да приложим по-различен подход и да направим така, че една община, в която сега има добив, да продължи да бъде устойчива и след нас. Колкото и странно да звучи, община Крумовград е увеличила населението си и то с хора, които са се върнали от Западна Европа. Решихме да подкрепим създаването на бизнеси, които нямат нищо общо с минната дейност, така че, когато нашият проект „Ада тепе“ приключи, тези дейности да останат.
„Създадохме фонд за микро, малък и среден бизнес. Когато всички закриваха работни места през последните две-три години, предприемачите ни създаваха работа и не търсеха помощи от правителството. Какво беше условието? Да създават работни места и те да не са свързани с минния бизнес. Имаме примери на хора, които са се върнали от Великобритания и основаха производствени предприятия в България с наша помощ и сега изнасят за Европа.
Голямата ни мечта е нашите 293 местни работни места да ги създадем в различни бизнеси и след закриване на минната дейност те да продължат да генерират заетост в общността.“ – сподели опита на компанията проф. Гърков.
Той завърши изказването си с призив към институциите не как да търсят да мотивират инвеститорите, а как да спрат да демотивират инвеститорите.
„На инвеститорите не им е нужно да бъдат мотивирани. На нас ни е необходимо да не бъдем демотивирани.“ – обобщи нуждата на бизнеса Илия Гърков.
Участниците в конференцията имаха възможност да направят и виртуално посещение в рудник „Челопеч“.

Източник: rnews.bg