В ритуалната зала на читалище „Напредък” в Пирдоп, Аурубис България проведе oткрит урок по астрономия „Пътят на металите от звездите до всекидневния живот”. Събитието е част от календара за 60-годишния юбилей на завода. В урока взеха участие ученици от района с интерес към учебните дисциплини физика, химия и биология.
Гост лектор на мероприятието бе доцент д-р Евгени Овчаров – ръководител на катедрата по астрономия в СУ „Св. Климент Охридски”, който говори за разбирането ни за заобикалящата ни вселена и процесите в нея. В своята презентация той направи исторически преглед на българската астрономия, която е вече на повече от 120 години.
През далечната 1897г. в София е създадена първата българска обсерватория. Тогава човечеството не е имало никаква представа за съществуването на нови галактики, за това, че съществуват планети около други звезди. Разбиранията тогава са били, че цялата вселена се е простирала до края на Млечния път. Едвин Хабъл в 20-те години на миналия век открива разширението на вселената и другите галактики. Става ясно, че вселената е нещо огромно, много по-голямо отколкото се е смятало до тогава. 40 години по късно Мартин Шмид открива черните дупки във вселената. През 1963г. той открива, че тези обекти са на милиарди светлинни години от нашата планета. През 1995г. е открита първата планета около друга звезда. До тогава е било известно само съществуването на слънчевата система. Сега се оказва, че около всяка звезда, която виждаме на небето, съществуват голям брой планети, които кръжат около нея. Вече познаваме десетки планети подобни на Земята. На някои от тях е възможно да има условия за живот подобни на нашата планета – същата атмосфера и вода. През 2015г. е дадена Нобелова награда за откритието на гравитационните вълни. Тези вълни са предвидени от Алберт Айнщайн точно преди 100 години и представляват нагъване на пространството. През 2017г. е регистрирано с помощта на гравитационните детектори сблъсък между две неутронни звезди.
Доцент Овчаров представи снимки на първите български телескопи направени от мед. Те все още са действащи. Лекторът също така изтъкна, че принос за успехите на астрономията през годините имат и българските учени. Той запозна младите хора с действащите в момента български астрономи. Лекцията бе изслушана с голямо внимание от присъстващите ученици, които поставиха и много въпроси.
Доцент Овчаров сподели, че е благодарен за поканата от Аурубис България да изнесе този открит урок. Той е ръководител на катедра „Астрономия” от две години. Завършил е физическия факултет в Софийския университет, след което е продължил с аспирантура. Работил е с телескопите на обсерваторията в Рожен.
„Последните години посветих на популяризацията на астрономията, каза доц. Овчаров. Смятам, че това е изключително важно в днешно време, когато ни залива голям обем от информация. За съжаление голяма част от нея е погрешна. За това е важно ние учените да не се крием, а да излизаме максимално пред хора от всякакви възрасти. Има много ценни неща, които трябва да се представят и да се чуят от хората. Контакта с деца е много важен, защото поради най-вече образователната система, интересът на децата към природата изчезва. Ако той бъде подбуден в подходящия момент това им дава едно съвсем друго мислене, което би им помогнало много повече в живота, отколкото да прекарват цял ден пред компютъра. Впечатленията ми днес от децата са страхотни. Залата беше препълнена и децата слушаха с огромно внимание.”
Източник: www.rnews.bg