Медодобивната компания „Асарел-Медет“ ще инвестира 150 млн. лв. през 2019 г. Макар че традиционно вложенията на дружеството не са малки – средно по 100 млн. лв. годишно, по-голямата сума тази година е предвидена основно за модернизация на обогатителната фабрика и за инфраструктура на площадката на предприятието в Панагюрище, както и за други проекти. Това каза изпълнителният директор Делчо Николов пред журналисти.
От приватизацията на компанията през 1999 г. досега са инвестирани 1.2 млрд. лв. „Асарел-Медет“ е и единственият представител от Панагюрище, който попада в класацията К100 на най-големите компании в България, с приходи 396.5 млн. лв. за 2018 г.
Вложенията в Панагюрище
Добивната компания играе ключова роля за това в общината да има значително повече инвестиции от средното за страната. При нива от около 2200 лв. годишни инвестиции средно на човек в страната и малко над 1000 лв. в област Пазарджик показателят за община Панагюрище е около 4000 лв. Това показва икономическият и социален профил на общината, изготвен от Института за пазарна икономика (ИПИ) по поръчка на „Асарел-Медет“. Особено рязък е скокът през 2015 г., когато е направена пълна реконструкция и преоборудване на болницата „Уни хоспитал“ като публично-частно партньорство между компанията и община Панагюрище. „Инвестицията в проекта е над 120 млн. лв“, каза Николов.
Проучването на ИПИ показва още, че докато населението на Панагюрище формира едва 9% от това на областта, инвестициите в общината са близо една четвърт от общите в района на Пазарджик.
Работа и заплащане
Това, което отличава общината, е, че заплатите са по-високи от средната за страната и много над средното за област Пазарджик и това е факт, който се наблюдава от години. По данни от 2016 г. средната брутна работна заплата в Панагюрище е 1172 лв. спрямо 948 лв. за страната (24% повече) и с 61% над нивото в областта (727 лв.). Последните данни за 2017 г. показват, че средната заплата в общината вече достига 1285 лв., с което Панагюрище се нарежда сред топ 10 общини в страната (9-о място).
През последните години значително се увеличава и заетостта в общината, като вече достига около 54% от хората в трудоспособна възраст, което е с 15 пункта повече от средното за областта. „Силната индустрия води до по-високи заплати и това се отразява на цялата среда“, каза Ганев. Основната част от жителите на общината работят в преработващата промишленост (43%), а в добива са заети 12%. Само в „Асарел-Медет“ работят 1200 души, 240 от които инженери, като числото не включва заетите в дъщерните дружества на компанията.
Източник: Капитал