Хората са златното съкровище на компанията, казва Димитър Цоцорков, председател на Надзорния съвет на панагюрското минно дружество „Асарел-Медет“, който вчера бе отличен като един от SDG (sustainable development goals – цели за устойчиво развитие) пионерите на ООН. Независимо от новата ера на технологиите и бързия темп на иновациите в бранша ангажираността на хората остава решаваща за успеха на бизнеса, смята той. Младите пък са естествените носители на промяната и ще имат ключова роля за развитието на зелената икономика, автоматизираните технологии и устойчивите политики в бъдеще.
Малцина си представят, че в „Асарел“, една от най-големите български компании от тежката индустрия, има десетки работници с 25, 30, 35 и дори 40 години непрекъснат трудов стаж. Това разбива много митове за непривлекателните професии в отрасъла. Всяка година доайените в компанията получават фирмени отличия по случай Деня на миньора, а най-опитните са наставници на младите, които започват сега своето кариерно развитие.
И ако столицата и по-големите градове са естествен магнит за новото поколение, наред с чужбина, то в по-малките общини има други предизвикателства. Там успешният бизнес и добрата среда за живот стават критично важни, за да се спре обезлюдяването. А бизнесът няма как да върви напред, без да инвестира в изграждането на бъдещото си поколение „златни“ кадри.
„Инвестициите ни в по-доброто образование днес ще имат най-голяма добавена стойност за страната в бъдеще“, вярва Димитър Цоцорков. Самият той олицетворява лидерство от ново поколение за екипа на компанията, а наскоро стана първият носител на отличието на Глобалния договор на ООН за напредъка по целите за устойчиво развитие в България. Един от фокусите на работата му е да развива образователни инициативи не само чрез традиционните социални проекти на „Асарел-Медет“, но и чрез все по-активната фамилна фондация „Лъчезар Цоцорков“.
Другият важен въпрос, който поставя наравно с образованието, е за нуждата от възпитаване на здрави ценности. Да си почтен, трудолюбив, съпричастен и любознателен не може да бъде въпрос на поколенческа мода, смята той. Светът действително отваря широко дигиталните си врати пред новото поколение, но зад големите възможности за глобално обучение и достъп до знания стоят и нови капани. Затова сред инициативите на фондация „Лъчезар Цоцорков“ са серия обучения по медийна грамотност, развитие на критично мислене и емоционална интелигентност за децата в училищна възраст.
Инициатива
През юли „Асарел“ ще посрещне новия випуск стажанти от своята лятна програма, която привлича студенти от 2004 година насам. Много млади хора идват на практически стаж, за да открият своето работно място в компанията. Вече 10 години се развива и проектът „Образование за всички“, който осигурява учебници и стипендии на младежи от региона в неравностойно социално положение. Устойчив е и партньорският проект за дуално обучение по минни специалности, който беше първият в страната, а тази година през май отчете своя четвърти випуск абитуриенти.
През последната учебна година близо 90 са учениците, които изучават минни специалности в Професионалната гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм в Панагюрище. Част от тях е и „новото поколение“ в семейство Илкови от Панагюрище. Бащата Кръстю е монтьор на електронно производствено оборудване в Инсталацията за екстракция и електролиза на катодна мед и от 11 години е в екипа на „Асарел-Медет“. Двете му дъщери – Мария и Гергана, са избрали неговия път и учат „Минна електромеханика“ в професионалната гимназия (другата им обща страст са народните танци).
Мария има отлични оценки в училище, получава отлични отзиви и от своите наставници на работното място. Като ученичка в 12-и клас, по три дни седмично тя се обучава в обогатителна фабрика „Асарел“. Харесва й да се занимава с ремонтни дейности и споделя, че изпитва интерес, а не страх към огромните машини. „Това е „много мое нещо“, сякаш в тази професия съм самата себе си“, споделя момичето, за което няма мъжка и женска работа, а нещо, което или умееш, или не. Отличната атестация се допълва от това, че харесва екипа, разбира се с колегите и с радост се учи от своите наставници. 19-годишното момиче е вглъбен, разумен и целеустремен човек, който има ясен план за бъдещото си образование в Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“. Предпочита задочното обучение, защото се надява да остане на работа в компанията.
17-годишната й сестра Гергана също е част от отбор „Минна електромеханика“ на сем. Илкови, но е от следващия гимназиален випуск. Заедно с още трима съученици момичето участва в младежки обмен в Ирландия, където открива, че младите там са също толкова увлечени по дигиталните технологии, колкото и тук.Памет
Как си представя себе си след 10 години? „Като успяла в това, което уча с помощта на „Асарел-Медет“, отговаря Гергана. И допълва: „Искам да бъда – и знам, че ще бъда – един упорит, трудолюбив и добър човек, който ще е отдаден на професията и семейството си“. Казва, че сега би посъветвала бъдещото си Аз да не спира да се труди и да следва мечтите си, защото някой ден всичко се превръща в реалност.
Заедно с Гергана в дъблинското пътешествие за развитие на уменията участваха Тодор Чамов, Илия Воденичаров и Добрин Шикеров. Всички те се включиха и във фирмената доброволческа акция за почистване на емблематичната местност Оборище край Панагюрище. „Добри и отговорни“ – това мото събра младите, които показаха, че за новото поколение стойностните каузи носят силен заряд и на работното място, и извън него.
„Иска се много учене и работа за успех в живота“, споделя Тодор, който след 10 години вижда себе си като част от екипа на компанията. Планира да продължи обучението си в Минно-геоложкия университет. Добрин оценява, че дуалното обучение позволява да се съчетаят теорията с практиката, което определя като безценно. От дръзката житейска кота на своите 17 той съветва бъдещото си Аз никога да не пада духом. Същия борбен дух има и Илия, който е изявен състезател по тенис на маса. Той се е насочил към дуалното обучение, защото така ще усвои професия, която може да започне да работи веднага след училище. А след 10 години вижда себе си „като семеен човек, който има хубава работа в „Асарел-Медет“.
Този житейски план вече изживява Владислав Зубев, който е част от първия випуск дуални ученици, завършили „Автотранспортна техника“ през 2019 г. Той остава в компанията като автомонтьор в Централна ремонтна база и учи задочно в Техническия университет. Като пример за вдъхновяващ лидер посочва проф. д-р Лъчезар Цоцорков, чиято визия е променила Панагюрище. Радва се, че „благодарение на инвестициите на компанията градът привлича все повече туристи, спортисти и работна ръка“. Откроява музейната зала за Златното съкровище, инвестициите в хотелската база, изграждането на спортната зала и на супермодерната болница. „Горд съм, че работя в предприятие, което помага за развитието на своя град и на икономиката в общината и региона“, казва 22-годишният Владислав, който е един от примерите за „златно“ момче от новото поколение.
Димитър Цоцорков отговаря на въпросите, които вълнуват най-младите в екипа на „Асарел-Медет“
Мария Илкова: Какъв искахте да станете, когато бяхте на 19?
Димитър Цоцорков: Виждах голямо бъдеще в компютърните технологии, но имах интерес също и към мениджмънта. От малък вкъщи слушах разказите за големи проекти и си представях, че и аз ще управлявам такива инвестиции. Никак не е случайно, че завърших и компютърни науки, и финанси.
Гергана Илкова: Какви са целите, които стоят пред компанията?
Димитър Цоцорков: Целта ни е ясна – дългосрочно устойчиво развитие, което да съчетава икономическа ефективност, екологична грижа и социална отговорност. Заедно с вашето поколение ще работим за целите на зелената икономика, които ще изискват повече инвестиции в геоложки проучвания и повече добив на мед. Заедно ще градим доверие и ще трансформираме остарелите нагласи за минната индустрия, защото това е много важно за бъдещото икономическо развитие и за ресурсната независимост на страната.
Тодор Чамов: Какви са плановете за модернизация на предприятието?
Димитър Цоцорков: Продължаваме да инвестираме в нова техника и да внедряваме модерни автоматизирани системи от световните технологични гиганти. Участваме в международни научноизследователски проекти, защото те имат голям потенциал за иновации. Миналата година бяхме част от X-Mine, в който се тестваха минни технологии на бъдещето още във фазата на геоложките проучвания и сортирането на минералите. Сега се включваме в проекта AGEMERA за проучване на европейския потенциал за критичните материали, които са много важни за зеления преход.
Илия Воденичаров: Когато се изчерпят залежите на медна руда, какво ще стане с предприятието?
Димитър Цоцорков: Към момента хоризонтът ни за развитие е до 2040 година, като преработваме бедни медни руди със средно съдържание на мед от 0,27%. Технологиите обаче се развиват толкова бързо, че в бъдеще ще има ефективни начини за преработка на още по-бедни руди, което допълнително ще удължава живота на съществуващите мини. Иначе, компанията ни има утвърдени планове и провизира значителни средства за пълна рекултивация на минните терени, след като залежите се изчерпат.
Знаете, че някога, преди да спре производството на стария рудник „Медет“, е започнало проучване на намиращото се в близост находище „Асарел“. Така е била създадена икономическа перспектива и заетост за десетилетия напред. Сега и страната, и европейската общност изостават с новите геоложки проучвания, но вярвам, че това ще се промени скоро заради кризата с осигуряване на суровините.
Добрин Шикеров: Кои са каузите, които са важни за самия Вас?
Димитър Цоцорков: Вярвам в кредото на баща си, че човек трябва да остави света по-добър след себе си, че бизнесът не трябва да печели на всяка цена и е нужно да се грижи за благосъстоянието на хората, природата и обществото. Много силно вярвам в силата на образованието като ключ към по-доброто бъдеще на България. Заради такива каузи основахме семейната фондация „Лъчезар Цоцорков“, с мисията да окрилява и да вдъхновява хората за още добри дела.
Владислав Зубев: Какво е мнението Ви за дуалните ученици, които вече са част от компанията, и какво бихте ни посъветвали?
Димитър Цоцорков: Радвам се за всеки, който се е доказал, останал е в компанията и вижда своето бъдеще в нея. Много ви ценя, защото сте израснали пред очите на колегите, развили сте се рамо до рамо с тях и сте силно свързани с екипа. Съветът ми е да вярвате в себе си, да не спирате да се учите и да давате винаги най-доброто, на което сте способни. Да не се предавате пред трудностите и в проблемите да виждате възможност за решение, а не пречка. Желая ви да сте здрави, да сте обичани и да бъдете щастливи по пътя към успеха, който заслужавате!
Вдъхновители
Владислав Зубев има доста български и световни лидери, които го вдъхновяват и от които се опитва да взема нещо, да съчетае съвети и житейски практики, за да бъде по-успешен. Но любимият му български лидер определено е покойният вече Лъчезар Цоцорков – човек, от когото наистина можеш да научиш много и да се вдъхновиш, по думите на младежа. „Жалко, че нямах честта да го познавам лично!“, казва Зубев.
Двете сестри Илкови гледат отвъд океана. По-голямата, Мария, се вдъхновява от Марк Зукърбърг – заради най-голямата мрежа за общуване, която е създал и която свързва хората от целия свят. А по-малката, Гергана, се възхищава на Бил Гейтс, на интелекта и познанията, които има във всички сфери.
Източник: bglobal.bg