По традиция през есента, когато се събира реколтата, чавдарчани отбелязват своя празник на плодородието.
В съботния ден на 16 септември в центъра на селото се събраха множество жители и гости. Организатори бяха читалище „Надежда” и Община Чавдар със съдействието на „Дънди Прешъс Металс Челопеч”. На мероприятието присъстваха кметът на общината Пенчо Геров, общински съветници, служители в общинска администрация, множество жители и гости на Чавдар. Приветствие към чавдарчани и гости отправи кметът Пенчо Геров.
Както всяка година за празника на плодородието, беше организирана кулинарна изложба. В нея се включиха множество участници от училището, читалището, общинската администрация, детската градина и клубът на пенсионера. Бяха изложени множество и разнообразни ястия, характерни за страната и района в този сезон. Присъстващите имаха възможността да дегустират напитки, различни ястия и да се насладят на подредбата на масите. Намясто изкусни кулинари приготвиха кавърма в юнашки тиган. Изложбата имаше благотворителен характер за деца в неравностойно положение.
В празника се включиха множество жители на Чавдар и частни производители.
За доброто настроение на присъстващите се погрижиха местните самодейци и децата от селото, които изнесоха музикално-танцова програма.
Източник: Средногорие медия