С кмета на Мирково Цветанка Йотина разговаряхме за това какви проекти са реализирани през последните години. Ако се разделят усвоените пари на брой население, община Мирково е първата, която получава около 10 хил. лева инвестиция на глава от населението. Поговорихме и за това какво предстои да се случва в общината.
– Г-жо Йотина, в последните години в общината ударно се строи. С кой от реализираните проекти през последните години се гордеете в най-голяма степен?
– В община Мирково бяха реализирани много инфраструктурни обекти, които повишиха жизненият стандарт на живущите в общината. За мен най-голяма гордост е подмяната на водопроводната мрежа. Тъй като това е проект, от който зависи животът и здравето на населението като цяло и за мен това е едно от най-големите достижения на общината. Стойността на този проект възлиза e около 7-8 млн. лева. Той беше изпълнен на два етапа, ако включим ремонта на пречиствателната станция, вече стават три, като общата сума нараства до 11 млн. лева. Това са проекти изключително по Програмата за развитие на селските райони и включват изграждане на водопровод на Мирково, водопровод на Бенковски, изграждане на тротоари в Мирково, асфалтиране на улици в Мирково.
Освен това асфалтирахме и подменихме четвъртокласна пътна мрежа в с. Буново и четвъртокласна пътна мрежа в с. Бенковски, сега кандидатстваме по проект за четвъртокласен път за с. Каменица. Общо взето общината ни е една от първите в страната и ако разделим усвоените пари на брой население, ние сме първата община, която получава около 10 хил. лева инвестиция на глава от населението.
Общо в цифри община Мирково по Програмата за развитие на селските райони е усвоила 25 579 000 лева. В тези пари влиза и гордостта на мандата – това е Спортният комплекс в Мирково, който е на стойност 5 700 000 лв. Комплексът се радва на голяма посещаемост и просто преобрази визията на Мирково така, че съчетахме природните дадености на общината с изградения спортен комплекс.
Изградихме и Етнографския център на Бърдо, с което предлагаме едно хубаво място за отдих и туризъм, сцена на открито,това е една добра почивка в Мирково за деца и възрастни. Предлагаме още риболов, барбекю на открито на Бърдо, от там отиваме на басейна, в спортния център можете да ползвате различни спортни услуги, включително и масаж. Услугите, които общината предлага в сферата на отдиха, са доста. И всеки, който желае, би могъл да се възползва от това, което предлага нашата община.
– Само преди броени дни Община Мирково получи заслужена награда за Инвестиции в обществено строителство. Отговорност или стимул са подобни отличия?
– Вие може да видите, че едни класират общината ни в топ три, други в топ шест на общините в България, но от 265, сега вече 266 общини, да си в първите шест, това според мен е голяма заслуга. Става въпрос за усвояване на европейски пари по Програмата за развитие на селските райони. Последната награда на общината е за усвояване на инвестиции в благоустряването, която спечели награда в LUXURY Property AWARDS, това са т.н. строителни Оскари. Наградата се дава на Спортния комплекс за инвестиции в общественото строителство. Аз се радвам на оценките на различните видове институции, на хората, които се занимават с този вид дейност, които по този начин стимулират общините и карат кметовете да влизат в едно съревнование, което пък е печелившо за населението. Така всеки кмет, стремящ се да получи награда, трябва да е свършил нещо. Тези общини, които разполагат със собствени бюджети, могат да разполагат с милиони и да инвестират в различни обекти. Тук парите са по друг ред, при нас правилата вече са железни.
– В контекста на темата за управлението на еврофондовете, каква е равносметката на община Мирково между два програмни периода – какво успяхте да постигнете в рамките на първия и какви са плановете и намеренията Ви за новия?
– Изтеклият програмен период за нас беше доста успешен. С амбицията на общинското ръководство, подтиквани от желанието на жителите на общината да живеят в една по-добра среда, с тяхната взискателност, община Мирково успя да постигне максимумът в усвояване на европейските средства, които бяха вложени изключително за повдигане на жизнения стандарт на населението.
Всички проекти са от Програмата за развитие на селските райони, с изключение на един, това е проектът за корекция на река Буновска, който е от Министерство на регионалното развитие и възлизаше на 850 000 лв.
Освен това имаме един съвместен проект с общините Чавдар и Златица, който е за популяризиране на туризма и възлиза на около 450-480 000 лв. и също е финансиран от Министерството на регионалното развитие. По този проект направихме специални туристически маршрути и пакети, които включват посещение на различни обекти в Чавдар, Петрич, Златица, Буново и Мирково. Туристическият пакет е под заглавие „Непознатото Средногорие” и е по Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г. Ако предложим общината като едно добро място за туризъм, тук можем да включим и Смолско с хижа „Опор”, с. Буново с хижа „Чавдар” и Туристическия информационен център. Моята политика, а и тази на цялата община, е да развиваме всички селища в района. Всичко това, което се прави, хората вече го забелязват и това ги радва. При нас няма разграничение например по брой население или пренебрегване на едно населено място за сметка на друго.
Ето тук е място да кажа, че в Смолско също изграждаме водопроводна мрежа, която не е по Програмата за селските райони, тя е от Министерството на околната среда, от Предприятието управление на околна среда, така наречената Програма ПУДООС. Имаме също проект за водопроводната мрежа в Буново и в Каменица, така че моята амбиция е ВиК мрежата в цялата община да бъде подменена. Като това за мен е задача номер едно и всичко останало е с последваща класация.
За периода 2014-2020 г. имаме няколко проекта. Първият, който току що споменах, е изграждане на водопровода в Буново, направихме проект за довеждащ водопровод в Мирково, който е със стари етернитови тръби, имаме улици за асфалтиране в Смолско, улици за асфалтиране в Мирково, подали сме за одобрение проект за четвъртокласен път на Бенковски, четвъртокласен път на Каменица и четвъртокласен път на Мирково. Четвъртокласният път за Бенковски и за Мирково включва и изграждане на тротоари, защото освен четвъртокласен път, той се води и улична мрежа. Така че там, където пътят преминава през населеното място, ние сме предвидили изграждането на бордюри, тротоари и това ще се отрази много добре и на двете населени места. Общо взето, не пропускаме възможностите да кандидатстваме по всички програми, където малките общини са допустими. В момента тече изграждането на местна инициативна група между Чавдар, Челопеч, Златица и Мирково, която също ще допринесе за усвояване на инвестиции в населените ни места.
Друго важно нещо, което се случи на наша територия, това е дългоочакваната рехабилитация на пътя Байлово-Смолско. С много големи усилия, с много труд, с много напоритост, с няколко писма до Агенция „Пътна инфраструктура” от страна на община Мирково, среща с народни представители, направихме среща с Лазар Лазаров, който е шеф на Агенция „Пътна инфраструктура” /бел.ред.интервюто е направено преди Лазар Лазаров да подаде оставка/. Срещнахме разбиране, няколко пъти ни обясняваха, че няма средства, ние обяснявахме, че това е необходимост и в един момент нещата се получиха. Не е за пренебрегване и протестът, който жителите на общината направиха миналата година на път 1-6 при ханче Мирково, просто те изразиха недоволството си. Не е важен протестът, важен е крайният резултат.
Този път е много важен, тъй като това е един от по-кратките пътища до Панагюрище и от там за Пазарджик. Не е все едно да минеш през Байлово, Смолско, Петрич и от там за Панагюрище или да минеш Гълъбец, да отидеш до Златица или Мирково и тогава да вървиш за Панагюрище. Смятам, че това е едно голямо постижение, като тук не трябва да пренебрегваме и разбирането на отсрещната страна.
Наистина в страната има доста краища със занемарени пътни участъци и аз се радвам, че успяхме да намерим решение на въпроса. За да се намери решение на въпроса, заслугата е на двете страни. Не можеш да кажеш, че единият е надделял над другия, просто нашето искане е намерило разбиране у другата страна и нещата са се получили. Във фейсбук аз благодарих на хората, благодарих на инж. Лазар Лазаров, благодарих на Георги Златев, който отговаря за капиталовите разходи на Агенция „Пътна инфраструктура”, което си е като едно малко министерство. Като погледнем справките за реализираните проекти и усвоените средства, ние сме изпълнили максимумът, който се полага на една община.
– Друг важен проект за Мирково бе ремонта на детска градина „Дора Габе“. Строителните дейности приключиха преди дни. Какви трудности срещнахте?
– За ремонта на детската градина „Дора Габе” община Мирково имаше готов проект от преди 3-4 години, а може и повече да са, с който проект кандидатствахме, но не бяхме одобрени. И в разговор с „Елаците мед” АД постигнахме едно споразумение, че както те имат нужда от общината, така и ние имаме нужда от тях. Стигнахме до консенсус и те приеха, за което аз им благодаря, да направят саниране на детската градина и ремонт на покрива, която инвестиция излезе близо 160-170 хил. лева. Те поеха изцяло финасирането, като изпълнител на проекта е „Геострой”. Искам да благодаря на „Елаците мед” АД, на „Геотехмин”, на „Геострой” , на ръководителите на тези дружества. Ние показахме, че когато има диалог между общинско ръководство и предприятия, резултатите винаги са положителни. Така детската градина придоби един съвсем нов вид. Освен новия вид, условията вътре са съвсем нови, вече не тече, по-топличко е, децата се чувстват по-добре, персоналът също казва, че се чувства по-добре, така че това също е едно много добро постижение.
Имаме готов проект за саниране на основното училище, предстои ни среща с фирми, които се занимават с този вид дейност, а по отншение на енергийната ефективност най-важното е да направим ремонт на покрива на училището. Трябва да започнем от там. Имаме готовност и възможност да предложим и този проект, но това ще е на следващ прием, може би и по друга програма. Общината ни кандидатства и за ново осветление по улиците в Националния доверителен екофонд, проектът вече е вкаран, предстои да се разгледа, така че стъпка по стъпка вървим напред. Старото осветление ще се смени с лед осветление, което ще намали консумацията на ток някъде с около 30%.
През последната година аз се раздвам на добро взаимоотношение между общинска администрация и училището. Съвместно с директора на училището и с учителския колектив правихме две срещи, с госпожа Горгорова сме в непрекъснат диалог, чуваме се на два-три дни задължително. Заедно с нея успяхме да включим общината в един проект, който в момента се релизира и се отнася за сътрудничество между училище и родители. Постарахме се да намерим дарители, с които закупихме мултимедийни устройства за всяка една класна стая, закупихме устройства за интерактивните дъски и за сетен път повтарям, че когато има диалог, когато има разбирателство – винаги има положителен резултат. Резултатът може и да не е максимумът, на пък не и със знак минус. Може да е малко, но е крачка напред.
– Кандидатстването за средства по оперативните програми е един от основните приоритети на общинското ръководство. Каква е готовността на община Мирково с проекти за новия програмен период?
– За мен гордост е проекта за музей. Той вече е готов, чакаме възможност за финансиране, искам да изградим музей и етнографски център. Проектът ни включва и три работилнички, които ще са от типа на „Етъра” в Габрово. В тях пред посетителите ще работят хора, едно, че не искам да се забравя ние от къде сме тръгнали, и второ – хората, които ще посетят Мирково, да видят каква богата култура, традиции и трудолюбие сме наследили през вековете. Ще има точилар, ще се изработват ножове и оръжия, ще се прави рачел, вероятно ще има магазинче, в което мирковчани ще показват и продават свои автентично изработени неща – плетени чорапи, покривки на една кука, дрешки, важно е да се сътвори някакъв предмет. Дали ще е от дърво, някоя дървена лъжица, дали ще е глинена ваза, дали ще е някаква статуетка, няма значение. За всеки занаят искам към този музей да има един щанд, от който посетителят да може да си купи нещо, което е изработено ръчно тук, нещо, което е запазено през вековете до днес.
В музея има предвидени две зали. Едната е конферентна, а в другата зала ще има етнографска сбирка. Ние можем да си направим филми, които да се показват непрекъснато в една от залите. Това го има например в Щатите. Там хората гледат тези филми, обикалят залите и научават много, но и могат да си купят, знаменца, значки и други подобни, които ги свързват точно с това място, което те са посетили. На всеки половин час хората влизат и гледат на филм автентични събития от различни епохи и събития. Ние също трябва да си съхраним историята по някакъв начин. И не да използваме лошите неща, а трябва да си правим изводи от това, което се е случило благодарение на някакво неразбиране или амбиция и това е довело до някакъв катастрофален резултат, да извлечем поуките, за да не стигаме до тези грешки, които са правени преди нас и затова да отиват милиони жертви. Милиони! Не десетки, стотици или хиляди, а милони! И затова искам тези неща да се възпроизвеждат, младото поколение да си знае историята, да си знае цената, но същевременно аз искам хората да имат и търпимост. Всеки има собствения си мироглед, собственото си убеждение, ние трябва да се приемаме различни, трябва да се приемаме такива, каквито сме, никой не може да бъде моят образ и подобие, аз не мога да бъда образ и подобие на друг, ние трябва да се приемаме такива, каквито сме и с различията си да вървим напред.
Друг проект, който предстои, е свързан с новата визия на площада. Предвижда се в центъра да се изгради паметник на поп Недельо Иванов, който е знаменосец на Бенковски и е от Мирково, паметникът ще бъде изработен от Александър Хайтов, вече има изработена малка скулптура на бъдещия паметник. Около паметника ще има оформени пътеки, край които ще има седем скулптури на деца, които ще държат в ръцете си различни неща, свързани с поминъка на мирковчани.
Имаме още един проект, който ще се осъществи в горната градина на читалището. Там предиждаме да се изгради летен амфитеатър. Там ще можем да правим представления на открито, и детската градина да си ходят на занимания при хубаво време, да се използва като лятна сцена. Ще бъдат изградени допълнителните съоръжения за детски площадки, пътечки със съответното озеленяване, така че ни предстои много работа. Аз съм сигурна, че и след мен ще има още да работят по проекти. Онзи ден имахме среща с една организация, която предлага директно финансиране от Брюксел и е свързана пак с училището, става дума за чуждоезиково обучение. Ще се изгради нещо като някогашните опитни полета. Децата сами да произвеждат всичко и то да е екологично чисто, да залесяват, да работят с екологично чисти иматериали. За тази цел ще се изгради цялостна база –ще има зала, отделно ще има зала за занимания и обучение, като цялото обучение ще се извършва на английски език. Човекът, който ще е ангажиран по проекта ще задава всяка дейност, всяка команда на английски, ако трябва например да се засади борче, той ще иде при детето, ще му го каже на английски, ще му обясни как трябва да се изкопае дупка, как да се поставят корените, да се затрупа и т.н, като стова едновременно се тренира овладяването на чуждия език. И няма да е само това, ще се развиват различни дейности, тка че предстоят много неща, защото гледаме да развиваме всичко. Имаме нужда от инфраструктура, от образование, от култура, от спорт, от религия, от всичко без изключение.
Понеже стана дума за религия, сега изографисваме параклиса „Света Петка”. Той се изписва от младия художник Петър Пашов, подпомаган от Георги Георгиев и Йардан Динков. Ние активно работим и в тази сфера. Общината активно подпомага всички християнски празници по някакъв начин – кога финансово, кога с участие, за поддържане на обичаите и за абсолютно всичко. Помагаме на ловците, на кукерите, на клуб „Традиция”, на танцьорките, на футболистите, на детската градина, на училището, на пенсионерския клуб, просто за каквото се сети човек, за всичко помагаме. Искаме общината да се развива така, както заслужава.
Аз нямам претенции, че сме безупречни, че сме безгрешни, когато човек много работи – много греши. Когато човек не работи, не греши. Аз препочитам да работя и да греша, вместо да си седя тука, да си взимам заплатата и да не ме интересува нищо.
– Някои от вашите колеги казват, че само амбицията и желанието на кмета не е достатъчно… В тази връзка държавата помага или пречи на общините и случи ли се в България финансовата децентрализация, за която толкова много се говори?
– Когато говорим за децентрализацията, това е вече много важен момент. Сега тя почти липсва, защото общините напоследък се товарят с някакви изисквания, задачи, нови дейности, но никой не обезпечава средствата за осъществяване на тези многобройни дейности, например има изисквания за бездомни кучета, за земеделски земи и за какво ли не още. Всичко е за сметка на бюджета на общините. Крайно време е държавата в диалог с общините да постигне някакъв консенсус. Не може до безкрайност от общините да се иска нещо непрекъснато, а в същото време държавата да се държи като мащеха със своите деца, а ние фактически сме нейните деца. Но това пък е тема на друг разговор и ние едва ли ще можем да разрешим всички неща.
– И за финал коментар за резултатите от президентските избори…
– Ще кажа само едно: „Народът е мъдър, той винаги знае кого да избере.” И повече за това няма да коментирам.
Източник: www.rnews.bg