Няколко випуска абитуриенти излязоха вече от дуалното обучение в Професионалната гимназия в Панагюрище, а училището в Мадан тази година изпрати първия випуск маркшайдери
От години Минно-геоложката камара, а и индустрията като цяло се е фокусирала върху подсигуряване на бъдещето – подготовката на ученици и студенти, които да влязат в предприятията с летящ старт.
Четвърти випуск абитуриенти излезе вече от дуалното обучение в “Асарел-Медет”, след като поредните зрелостници завършиха обучението си в реална работна среда през май 2022 г. Програмата беше първата в страната и стартира през 2014 г. в партньорство с Професионалната гимназия в Панагюрище.
24-ма младежи вече са част от екипа на “Асарел-Медет”
През последната учебна година близо 90 са учениците, които изучават минни специалности в Професионалната гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм в Панагюрище.
След няколко години в застой от 2015 година Професионалната гимназия “Васил Димитров” в Мадан поема по стъпките на своя правоприемник – минния техникум, благодарение на подкрепата от “Горубсо – Мадан”. Тази година завърши първият випуск маркшайдери. 15 години специалността е липсвала в училището и сега се оказва една от най-търсените. А последната възродена специалност е “Обогатяване на полезни изкопаеми”.
“Не е малък процентът на ученици, които, след като завършат училището, отиват на работа в “Горубсо – Мадан”. Директорът Сергей Атанасов от години помага на тези, които учат в Минно-геоложкия университет. И сега с гордост мога да кажа, че доста от началник-смените са завършили при нас”, казва директорът на училището д-р Христо Каменов.
За желаещите да продължат обучението си редовно в Минно-геоложкия университет “Св. Иван Рилски”
дружеството осигурява стипендия за целия период на обучение при добър успех
“Минстрой холдинг” дава стипендии и на 60 студенти от две висши училища – Университета по архитектура, строителство и геодезия и Минно-геоложкия, както и приема студенти на учебни практики в дружествата на холдинга. Компанията отпуска стипендии и за учениците от Златоград и региона.
Шест години в “Мини Марица-изток” се провежда дуално обучение. За учебната 2021/2022 година предприятието е партньор на две професионални гимназии с паралелки с дуално обучение. В Професионалната гимназия “Св. Иван Рилски” – Раднево, през него преминават 88 ученици. А в Професионалната гимназия по електротехника и технологии “Г. С. Раковски” в Стара Загора дуално се обучават 32-ма младежи.
Дружества от група “Геотехмин” са партньори по програми за дуално обучение и постоянно инвестират в подкрепата и професионалното ориентиране на младите хора в регионите на своята дейност. Чрез дългосрочно партньорство с ПГ “Тодор Пеев” – Етрополе, и ПГ “Златица” – Златица, по проекти, свързани с дуалната форма на обучение, “Елаците-Мед” , “Геострой” и “Геотрейдинг” помагат за практическото обучение на учениците и за бъдещата им кариера. Всяка година през пролетта дружествата партньори организират пробен стаж за новоприетите ученици.
Дуалното обучение е с 5-годишен срок и се провежда на два етапа – децата стартират обучението в училище, трупайки запас от знания по специалността, а в 11-и и 12-и клас два дни в седмицата провеждат практически занятия в избраните компании под ръководството на ментори.
През 2021 г.
60 стажанти в групата “Геотехмин” получиха шанс да се докоснат до реалните работни практики,
технологии, експертиза и много интересни проекти. От 2009 г. до момента над 450 младежи са придобили практически опит в стажантски програми, а над 25% от тях са назначени на работа в дружествата – “Геотехмин”, “Елаците-Мед”, “Геострой”, “Геотрейдинг”, “ИТР сървисиз”, “Пътстрой” и други.
“Асарел-Медет” също инвестира в бъдещото поколение минни специалисти. Нова фирмена програма “Мениджър за пръв път” стартира в компанията през лятото на 2021 г. По нея се обучават специалисти, които за първи път поемат ръководни позиции и искат да научат повече за лидерството и ефективната комуникация. По програмата за развитие на кадрите през 2021 г. са проведени 106,33% от планираните курсове и обучения, като в тях е имало 3289 участници от компанията. За седемнадесети път в “Асарел-Медет” се проведе и лятната стажантска програма за студенти. От началото ѝ през 2004 г. досега в нея са се включили 680 студенти, като на работа са назначени близо 20% от участниците.
Компаниите инвестират милиони в каузи и за по-добър живот на местните общности
Подпомагането на общините, в които предприятията им развиват дейност и подкрепа на различни каузи, е белегът, който минната индустрия оставя в живота на общносите.
По седемте фирмени програми за устойчиво развитие на “Асарел-Медет” са инвестирани над 57 млн. лв. през 2021 г. Проектите са за производствена ефективност, развитие на минерално-суровинната база, енергийна ефективност, екология, здраве и безопасност при работа, развитие на човешкия капитал и корпоративно развитие.
Компанията осигурява над 36% от всички приходи в бюджета на община Панагюрище, както и над 75% от внесените данъци върху печалбите в държавния бюджет от предприятията в община Панагюрище. “Асарел-Медет” е най-големият работодател в региона, като създава над 30% от работните места в стопанския сектор в Панагюрище.
Спортната зала “Арена Асарел” е една от най-важните предпоставки за избирането на Панагюрище за “Европейски град на спорта” за 2022 г. Тя е изградена чрез публично-частното партньорство между общината и “Асарел-Медет”. Инвестирани са над 15 млн. лв., като в нея може да се практикуват над 25 вида спорт. Четири години със своята благотворителна програма “Българските добродетели” група “Геотехмин” подпомага осъществяването на значими социални, инфраструктурни, образователни и екологични проекти. За четири години по програмата са реализирани десетки значими каузи – подкрепа за институции, болници и хора в пандемията от Covid 19, инвестиции в инфраструктурата, образованието и качеството на живот в общините Етрополе, Мирково, Златица, Чавдар и Челопеч, подкрепа за таланти, облагородяване на околната среда.
На 1 юни – Международният ден на детето, беше подписан договор за провеждане на артваканция за деца от училища в Мадан и Рудозем между 1 и 8 клас. Ваканцията е инициирана и финансирана от “Горубсо – Мадан” и подкрепена от двете общини. Група от 50 деца беше в лагера на сдружение “Духовно огледало” в с. Бродилово, община Царево, от 7 до 16 август.
Източник: www.24chasa.bg