На 29 юни Православната църква почита паметта на братята Петър и Павел, служили като Христови апостоли. На Петровден приключват Петровите пости и на трапезата се сервират ястия с пилешко месо. В църквата се носят ябълки-петровки, за да се осветят, а след това се раздават за здраве.
В църквата ,,Свети Архангел Михаил“ в град Етрополе по повод празника бе отслужена Тържествена света литургия от Негово Високопреосвещенство Ловчанския Митрополит Гавриил, Отец Христо, Отец Огнян, отец Мартин и дякон Петър Милошов.
На тържествената Света литургия присъстваха заместник- кметовете на община Етрополе, г-жа Росица Христова и г-жа Станка Димитрова, Марин Маринов – председател на Общински съвет – Етрополе, г-жа Цветина Чипева – секретар на общината, представители от Общинска администрация, институции в града, граждани.
В българския фолклор Петър и Павел са двама братя, като Петър е по-големият и по-добрият. Затова позволява на празникът му да се работи. Според народните обичаи денят на Павел е на 30 юни. Тогава обаче не трябва да се работи, защото светецът ще изпрати огън за наказание.
Обредите и ритуалите, които са се запазили и до днес, се извършват за предпазване от пожари, градушки и гръмотевици.
Празникът се свързва с жътвата, първите плодове (сливи и ябълки-петровки), младите животни и веселите Петровски събори. Две седмици преди Петровден се пости, а блажни ястия се позволяват след края на светата литургия, по време на която свещениците причестяват богомолците в храма.
В православния календар св. Петър е отбелязван като върховен апостол, тъй като е по-могъщ и олицетворява доброто начало, поради което Петровден се приема за по-голям празник от Павловден. По стара българска традиция на този ден във всеки дом се прави курбан с най-младото петровско пиле в името на светеца. На трапезата се подрежда и традиционният за празника „бял мъж“ или „кутмач“ — характерно за празника ястие, приготвено от бито прясно сирене, което е изпържено с брашно. Домакинята приготвя още празнична погача, баница с масло и сирене и тиквеник.
Източник: etropole.bg