Над 100 хиляди души видяха изложбата „Първото злато. Ада тепе – най-старият златен рудник в Европа“, която бе експонирана в продължение на три месеца в Музея за история на изкуството в австрийската столица Виена със съдействието на „Асарел-Медет“АД.
„Нашата цел беше да покажем на международната публика едни от най-атрактивните археологически артефакти от благородни метали от бронзовата епоха от днешните български земи. Изложбата във Виена беше и възможност да представим първи резултати от широко международно научно сътрудничество, свързано с проучванията на най-стария, засега, известен златодобивен рудник на територията на Европа – този на Ада тепе край Крумовград“, обясниха организаторите от Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките и Музея за източна и европейска археология при Австрийската академия на науките.
На две мултимедийни устройства, закупени от „Асарел-Медет“АД и дарени на Археологическия музей към БАН, всеки посетител имаше възможност да научи любопитни подробности от историята на най-стария рудник в Европа.
Големият успех на изложбата в Европа събуди у организаторите идеята да я покажат и пред широката общественост в България. Тъй като толкова голяма, специализирана само за бронзовата епоха временна експозиция тук не е правена никога, първоначалната идея бе разширена. Така пред родна публика е представена изложбата „Злато и бронз. Метали, технологии и контакти в Източните Балкани през бронзовата епоха“. Развитието на обществото и технологиите през бронзовата епоха, културните контакти и находките от благородни метали, развитието на миньорството и металургията като професии, са илюстрирани не само чрез многобройните находки, но и чрез мултимедийно представяне и 3D възстановки. Изложбата може да бъде посетена до 28 януари 2018 г. в Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките в София.
Източник: ПИА