Повече от век съществува традицията на 6 юли да се чества Свети преподобни Сисой Велики в Мирково. Светецът е надарен с благодатна сила от Господа да изцерява болни. В Мирково вярват, че той помага на бездетните булки да се сдобият с потомство и го приемат за покровител на децата.
Днес по обяд, пред единствения храм на Свети Сисой в страната, се събраха много хора за да почетат светеца и да запалят свещичка за здраве. Тържествен водосвет отслужи отец Петър. Той поръси със светена вода миряните дошли на поклонението.
По традиция на този ден се раздава курбан. През тази година четири жертвени овце за курбана бяха дарени от Иво Маслев, Александър Маслев, Павел Шумкин и Стефка Дешова. Той бе приготвен по изпитана мирковска рецепта от Асен Кренев, Елена Кренева и Мария Кесова. Отец Петър освети курбана и той бе раздаден на хората.
Една от дарителите Стефка Дешова сподели пред репортер на RNews.bg, че дава курбана поради сполетялото я бедствие тази пролет, когато кълбовидна мълния преминава през къщата й. Тя оцелява и решава да даде курбан за здраве. Стефка обясни, че три години подред ще дава курбан по една овца за хората от селото.
Кръстът на мястото, където е открито оброчището на светеца, бе отрупан с цветя и малки подаръци. Тържеството продължи до късно през деня на поляната пред храма. Господ дари мирковчани с приятно време. Доброто настроение бе осигурено от качествената бира и скара под разпънатата шатра.
Свети преподобни Сисой Велики
Свети преподобний Сисой Велики се е родил в Египет. Бил ученик на св. Антоний Велики, който го въвел в строг монашески живот. След смъртта на своя учител преподобний Сисой се поселил да живее в една пустинна планина, наречена Антониева, понеже на нея по-рано се подвизавал сам св. Антоний. След непрестанни постнически подвизи и молитвени бдения Сисой стигнал до такова духовно съвършенство, че станал незлоблив като дете. Затова Бог го надарил с благодатна сила да изцерява болни, да изгонва нечисти духове и да възкресява мъртви.
Цели 60 години преподобни Сисой се подвизавал в пустинята. При него идвали за съвет монаси и миряни от далечни места. За тях той бил извор на жива мъдрост. Преди смъртта лицето му засияло като слънце. Монасите стоели около него и се чудели на това явление. А когато старецът издъхнал, цялата килия се изпълнила с чудно благоухание. Св. Сисой починал в дълбока старост през 429 година.
Източник: rnews.bg