На 9 май в Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ се проведе кръгла маса за дуалното и професионалното образование под мотото „Знам, мога, богат съм и щастлив“. Идеята е да се постави по-сериозен фокус върху професионалното образование и да се стимулира обща кампания за привличане на ученици и техните родители към смисъла и житейската полза от дуалното и професионалното образование.
Компаниите от минната индустрия са сред най-активните участници в проекта за въвеждане на дуално професионално обучение в регионите с развита добивна промишленост. Формата на паралелно теоретично обучение с практика в реално производство се използва вече над 10 години с добри резултати, а компаниите от Средногорието активно работят за професионалното ориентиране на младите хора.
Припомняме, че през 2017 г. „Аурубис България“, „Дънди Прешъс Металс Челопеч“, група на инженерингови партньори, община Златица и Аграрно–техническа професионална гимназия гр. Златица стартираха проект за дуално обучение в региона на Средногорието. През учебната 2018/2019 г. се присъединиха и „Елаците Мед“, „Геострой“ и „Геотрейдинг“. Към момента, в паралелките с дуалното обучение в АТПГ – гр. Златица има общо 43 ученика в различните специалности. 21 от тях сега са в осми клас, 22 са в девети клас.
Всички фирми партньори предвиждат от учебната 2019/2020 г. отново да има план прием за същите специалности.
Източник: Средногорие медия