В началото на юли в Информационния център на Аурубис в Пирдоп стартира Лятна компютърна академия. Тя е с продължителност един месец.
Драга Сапунджиева – координатор социални проекти и информационно обслужване обясни, че за първа година Аурубис провежда тази академия за ученици. Партньор на компанията е “IT Step”. Това е международна компания за компютърни технологии с представителства в много държави, една от които е България. Учениците в академията се обучават по специалностите „Приложен дизайн“ и „Роботика“, обясни Сапунджиева. По думите й участват 17 деца от горните класове на местните училища. Включиха се също така и някои студенти. Участниците са разделени на две групи. Работи се две пълни седмици за едната група и съответно втората половина на месеца продължава другата група. Преподавателите са млади хора – студенти. В същото време те са печелили много национални и международни награди. Обучението върви много интересно. Учениците са много мотивирани и сериозно се отнасят към преподавания материал. Надяваме се този проект да е успешен и следващата година да продължим, посочи Сапунджиева.
Преподавателят по „Информатика“ Атанас Атанасов в момента е студент, но преподаването му е хоби. Запалил се е по информатиката на едно състезание като ученик, където е видял как млади хора събрани от цяла България си помагат и решават сложни задачи в програмирането. Затова сега той преподава и помага на младите хора за да ги запали по информатиката. Иска да им покаже, че програмирането е готино нещо и могат да свършат добри неща. Харесва му това, че Аурубис стартира този проект, тъй като информатиката много развива логическото мислене. Специално в този курс той учи децата на хардуер – как те да включат определени сензорни устройства към компютъра.
Децата доста добре се справят, макар че преди това не са имали допир с програмиране. Вече имаме устройства, които са свързани с компютрите. Днес за финал им дадох сензори, които те не познават, но успяха да се свържат с тях и да получават необходимите им данни, разказа Атанас Атанасов. Харесва ми това, че децата са доволни от курса и се интересуват какви други курсове се провеждат. Програмирането и приложния компютърен дизайн все повече се утвърждават и няма да изчезнат от трудовия пазар. Бих се радвал, ако децата се увлекат по това хоби и го превърнат в своя професия, посочи още Атанасов.
Източник: www.rnews.bg