На 15 ноември подписахме договор с ДФ „Земеделие” за финансиране на проект за въвеждане на енергийни мерки в детските градини в Пирдоп. Проектът е по ОП „Развитие на селските райони“, мярка 7.2 – „Инвестиции в създаването, подобряването и разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура – ремонт на общинска образователна инфраструктура.” и неговата стойност е 1 548 538 лв., като е 100% финансиран от оперативната програма. В тази връзка се срещнахме с кметът на община Пирдоп Ангел Геров, който ни разказа повече за проекта.
Ангел Геров:
– Проектът обхваща въвеждане на енергийна ефективност в сградата на ДГ „Пека и Карло Чоконяни“ и филиалите „Невена Генчева“ и „Снежанка“. Основните дейности ще са поставяне на топлоизолация, подмяна на дограмата, отоплителната инсталация, ремонт на покрива. По този начин ще се подобри микроклиматът в детските градини и ще се намалят разходите за ел. енергия и топливо.
По проектът се допускаха и средства за вътрешен ремонт, но бюджетът на проектното предложение е 1 000 000 евро. В него влизат и разходите за консултантски услуги, проектиране, надзор и строителство. Обхващайки и трите сгради квадратурата, в която трябва да се внедрят мерки за енергийна ефективност става голяма. Поради това, за малко успяхме да се вмъкнем в рамките на бюджета за енергийна ефективност. Средствата са малко. Ние имаме три сгради, ако беше една или две в проекта щяха да бъдат заложени и средства за вътрешни ремонти, оборудване и ремонт на детските площадки. Количествено-стойностните сметки обаче показаха, че с отпусканите средства може да направим само енергийна ефективност на трите сгради. Целта ни е и в трите сгради да подменим топлоизолацията, дограмата, покрива. Особено важно е и подмяната на отоплителната система в трите сгради, тъй като е морално остаряла, амортизирана и не е ефективна. За вътрешните ремонти ще търсим други начини за финансиране, дори ако се наложи то ще бъде от бюджета на общината.
В момента трябва да се направим проект за процедура за обществена поръчка, който трябва да ни бъде съгласуван от ДФ „Земеделие“. Очакванията ни са до м. април или май 2018 г. да има избран изпълнител и независим надзор. Целта е строителството да протече през лятото, когато няма деца в детските заведения, и те да бъдат ремонтирани до 15 септември. В случай, че процедурите се изпълнят по-рано имаме готовност да затворим някоя от трите сгради, като децата след съгласуване с учители и родители ще бъдат преразпределени в другите две сгради на детската градина. Това е наложително предвид изискванията на закона, спрямо който подобни ремонтни дейности не могат да се извършват, когато в детското заведение има образователен процес и то е посещавано от деца.
Проектните предложения за внедряването на енергийна ефективност на детските заведения ги внесохме на 3 октомври 2016 г., когато ДФ „Земеделие“ отвори мярка 7.2 на ОП „Развитие на селските райони“. В продължение на една година е имаше разглеждане, оценяване, съгласуване, въпроси и отговори по процедурите. След една година и един месец, подписването на договора за финансиране на проекта вече е факт, въпреки, че имаше хора, които се съмняваха, че ще получим финансиране.
Тогава кандидатствахме и с още два проекта за ремонт на улична и пътна мрежа, но все още очакваме класиране. В оценяването на проектите по единия не ни достигат две точки, а на другия – една точка. Причина за това е фактор, който не зависи от общината – ниската безработица. В общината тя е под 10%, а спрямо изискванията на оперативната програма се дават точки на проектни предложения на общини с висок процент на безработица. Ако не бе този фактор, който подчертавам не зависи от общината, сега щяхме да имаме одобрени три проекта на обща стойност 10 000 000 лв. Надяваме се, че на следващия прием на проектни предложения, според насоките за кандидатстване по оперативната програма, ще преценим как да подходим, за да успеем да получим финансиране и на тези два проекта.
В момента е необходимо да се извърши и внедряване на енергийна ефективност и на сградата на НУ „Т. Влайков“. Това сега ще ни е приоритет. За жалост, след като дадена община има одобрен вече един проект, по мярка 7.2 за на ОП „Развитие на селските райони“, за ремонт на общинска образователна инфраструктура, няма право да кандидатства пак по нея. Поради това ще търсим други възможности за финансиране на проекта за енергийна ефективност на началното училище в града.
в. Камбана