Великите дати в нашата история са ни дали повод да бъдем горди българи, но има една дата, която ни е дала най-ценното за един народ, неговата Свобода.
3 март е дата, която ни носи усещането за принадлежност към нация със собствен език, род и религия и всичко това благодарение на знайните и незнайни герои дали живота си за нашата свобода.
142 години от Освобождението на България от турско робство бяха отбелязани днес в Панагюрище с празнична програма.
Честването започна на площад „20 април” където кметът на община Панагюрище Никола Белишки издигна националното знаме на Република България и положи цветя на паметника на Георги Бенковски.
Празнично шествие, водено от Духов оркестър „Делчо Радивчев“ при Народно читалище „Виделина-1865“, град Панагюрище и Регионален клуб „Традиция“, в което се включиха областният управител на област Пазарджик Стефан Мирев, председателят на Общински съвет-Панагюрище Христо Калоянов, кметът на община Панагюрище Никола Белишки и заместник-кметът „Хуманитарни дейности“ Галина Матанова, общински съветници, представители на културни и образователни институции, жители и гости на града, се отправи към Катедралния храм „Свети Георги Победоносец“.
Благодарствен молебен бе отслужен от отец Румен Стоименов и протойерей Ангел Разградлиев – свещеници от Панагюрска духовна околия.
В знак на признателност бяха положени цветя и пред паметниците на Павел Бобеков, Орчо войвода и Райна Княгиня.
От площад „Райна Княгиня“ празничното шествие се отправи към паметника на генерал Дандевил, където директорът на Историческия музей в Панагюрище доц. д-р Атанас Шопов припомни факти от историята и славните събития:
„Трети март е доказателство и символ на безграничния патриотизъм на борците от Априлското въстание от 1876 г., на саможертвата на Ботевите четници, на героизма на руските, румънските и финландските воини, на славните български опълченци, положили своя живот пред олтара на Отечеството.
Затова, нека днес сведем чела, нека се поклоним пред мъчениците на свободата, нека си спомним за вярата и борбата, за будителите, съхрани духовното ни богатство и запалили огъня на националното пробуждане и възраждане. И да не забравяме, че саможертвата на героите е измерението на нашето национално достойнство и бъдеще.”
Източник: в. Време 2001