Вчера вечерта в село Чавдар се проведе „Нощ на литературата“. Целта на тази инициатива е да популяризира европейската литература чрез четене на откъси от избрани книги.
С участието си в това събитие община Чавдар все повече се утвърждава в културната карта на България. Чавдар е в компания на 9 областни града от страната – Бургас, Варна, Велико Търново, Габрово, Добрич, Пловдив, Русе, Силистра и София.
В ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ кметът Григор Даулов откри събитието и заяви, че е щастлив да види толкова много хора от различни поколения. Мероприятието е естествено продължение на инициативата „Месец на книгата в община Чавдар“.
Генка Иванова, бивш директор на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ и почетен гражданин на община Чавдар прочете откъс от книгата „Хора с прякори. Тъжни разкази“, с автор проф. д-р Божидар Манов. Той е автор на девет книги за кино (теория и критика) и преводач на шест романа. „Хора с прякори“ е втората белетристична негова книга след „Неизмислено човече“
Японската градина в Централния парк бе второто гнездо. Тук четец бе Анна Лазарова, поетеса и съсобственик на издателство „Scribens“. Тя прочете откъси от италианската книга „Как се пътува със сьомга“, с автор Умберто Еко. Книгата е ярка смесица от хумор, ирония и пародия. В нея с остро перо, свежи хрумвания, въображение и ерудиция Умберто Еко превръща житейското злободневие в изпъстрена с находчиви прозрения литература в стил „животът – начин на употреба“.
Третото читателско гнездо бе във Фолклорен център Чавдар. Четец тук бе Светлозар Желев – директор на Националния център за книгата в НДК. Той чете откъс от испанската книга „Животът, разказан от един хомо сапиенс на един неандерталец“ с автори: Хуан Хосе Миляс и Хуан Луис Арсуага. Преводът е на Десислава Антова.
В тази книга хомо сапиенсът Арсуага и неандерталецът Миляс сътворяват научнопопулярен бестселър, проникновен и образователен, но и забавен и достъпен, изпъстрен с ярък хумор, находчиви прозрения и културни препратки. От келтска крепост, пещерни рисунки и музея „Прадо“, през детска площадка и магазин за играчки, до изложба на домашни питомци и секс шоп… Следите от праисторията и човешката еволюция са навсякъде в книгата.
Община Чавдар организира томбола за присъстващите на четенията. Голямата награда последната книга на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ спечели Елена Гинина. На другите късметлии организаторите раздадоха множество книги.
„Нощ на литературата”
„Нощ на литературата” е част от инициатива на Европейската комисия за популяризиране на добрата съвременна литература издадена след 2000 година. Инициативата се проведе за тринадесета поредна година, както в България, така и в редица европейски градове от 21 страни. Всяка страна е определила книгата, с която ще участва в събитието.
България тази година се включва с 19 книги от 19 държави. В събитието се четат откъси от съвременна европейска литература, публикувана след 2000 г. и издадени на български език.
Източник: rnews.bg