На 2 октомври 2025 г. „ДПМ Челопеч“ посрещна новите ученици, които ще провеждат своята практика по дуалната форма на обучение в дружеството. Тази година към програмата се присъединиха трима единадесетокласници от направление „Автотранспортна техника“ от Професионална гимназия „Златица“ и един дванадесетокласник в направление „Електрообзавеждане на производството“.
Младежите ще се обучават в РМЦ и автотранспорта, където ще имат възможност да се запознаят с реалната работна среда и да усвоят практически умения под ръководството на своите ментори – Борислав Пейчев, старши шлосер ремонти мобилно оборудване, и Петър Козаров, подземен технически специалист КИП и А – мобилно оборудване. При старта на практиката учениците бяха посрещнати от Петър Козаров и Валентин Върбанов, старши шлосер ремонти мобилно оборудване, които ги въведоха в спецификациите на дейността и правилата за безопасност.
Своето обучение във фирмата продължава и един дванадесетокласник, който за втора поредна година е част от програмата. Той е от направление „Електрообзавеждане на производството“ и ще провежда практиката си в Обогатителната фабрика под менторството на Новачко Ивтиминов и Димитър Мухов – електро и КИП и А техници.
Дуалната форма на обучение е дин от най-съвременните модели за подготовка на бъдещи специалисти. Тя се реализира съвместно между училището и фирмата-партньор, като дава възможност на учениците едновременно да завършат средно образование и да придобият професионална квалификация.
През годините „ДПМ Челопеч“ доказа, че дуалната форма на обучение е успешен модел за развитие на млади кадри. Първата група ученици стартира през 2020 г., а към днешна дата общо трима от завършилите по програмата вече са служители на дружеството – доказателство, че натрупаният практически опит и менторската подкрепа улесняват прехода към реалната работа.
Източник: rnews.bg








