Компанията с нов подход в опазване на биологичните видове и археологическите открития на работната площадка
Започна подготовка за предстояшите строителни дейности на открития рудник в Крумовград. Същинските строително-монтажни работи ще бъдат през следващата година. Това съобщи изпълнителният директор на „Дънди Прешъс металс“ Илия Гърков. По думите му това е голямо предизвикателство за фирмата, тъй като ще бъде първият изграждан рудник в страната след 40 години. На практика в България липсва опита по изграждането на един такъв обект, посочи Гърков. Не се е знаело какво трябва да се направи, за да се стигне до строителството на рудника. Също така строителната площадка се намира в територията на Натура 2000, което е наложи фирмата да разработи най-добрите стандарти по опазване на околната среда в Европейския съюз. Разселени от строителния обект са 408 броя защитени костенурки, като на всяка една е поставен електронен чип, за да се знае нейното движение. Изградена е защитна ограда, за да се възпрепятства тяхното връщане обратно, допълни изпълнителния директор на „Дънди Прешъс металс“.
Друг голям проект реализиран преди започване на строителните дейности е археологическите проучвания на района. Открити са над 17 тона керамика от времето на траките и римската империя. Находките са от периода 4 век преди до 5 век след новата ера. Всичко това е предадено на Националния археологически музей и част от намерените неща са изложени в музея. През март следващата година част от тези експонати ще бъдат изложени на изложба във Виена, каза още Илия Гърков.
На въпрос на RNews.bg относно това, как фирмата ще набира и обучава кадри за новия рудник в Крумовград, Илия Гърков отговори, че обучението вече е започнало. В момента 27 човека от Крумовград се обучават в Челопеч. Висшият изпълнителски състав също е определен и е освободен от текущите задължения в съществуващия рудник, като се подготвя за работа в Крумовград. Любомир Хайнов е определен за производствен директор. Обучението на изпълнителските кадри ще продължи по два пътя – хора от района на Крумовград ще продължат да идват в Челопеч, а от тук след пускането на новия рудник ще заминат хора, които да обучават новите кадри на място. Със стартиране на производството ще започне и практикантска програма за обучение на млади кадри. Набирането на новите хора ще стане чрез Бюрото на труда в Крумовград.
Основните работници за един открит рудник са шофьори на тежкотоварни автомобили и сондьори. Илия Гърков е оптимист за тяхното осигуряване, тъй като в Крумовград има гимназия по транспорт, която работи с представителството на Тойота, а по отношение на сондьорите до скоро в проучвателните дейности на фирмата за новия рудник са работили 97 сондьора.
„Така че, усилията ни ще бъдат основно насочени към обучение на преките ръководители, средно ниво ръководители и експертния персонал. Тези кадри изискват един по-продължителен период на обучение. Ето защо през следващата година хората, които ще заемат позициите на началник-смяна ще бъдат назначени и ще пристигнат в Челопеч на обучение, включително и ще изпълняват реална работа“, обясни изпълнителният директор на компанията.
Заявления за работа в новия рудник до момента са подали над 1 500 човека, като работните места са 250. При това те са изцяло изпълнителски кадри, броят на администрацията ще бъде сведен до минимум. Ирена Цакова, оперативен директор на „Дънди Прешъс металс” Крумовград обясни, че специално внимание се отделя на така наречените уязвими групи – безработни млади хора до 29г. без средно образование. Чрез кметовете на околните села до Крумовград тези хора се приканват да завършат вечерно средно образование, за да могат да кандидатстват за работа в рудника.
Изпълният директор Илия Гърков съобщи и, че фирмата притежава терен в околностите на сръбския град Бор, където в момента се провеждат геологопроучвателни дейности. При положителен резултат от проучванията, компанията ще има предимство при разработване на това находище.
Източник: www.rnews.bg