На 18 август минната общност у нас чества своя професионален празник – Деня на миньора. В църковния календар това е празникът Успение на Свети Иван Рилски, патрон на българските миньори и работещите в минната промишленост. Най-голямата фирма от бранша в област Кърджали е златодобивната компания „Дънди Прешъс Металс Крумовград“. Тази година не се предвиждат шумни тържества, заради епидемична обстановка, обяснява оперативният директор инж. Любомир Хайнов.
– Инж. Хайнов, рудник „Ада тепе“ бе открит преди две години, на 23 август 2019 г. Достигнати ли са вече заложените параметри, оправдават ли се направените инвестиции?
– Заложените параметри ги постигнахме още първата година. В момента предприятието работи много добре и устойчиво. Обогатителната фабрика, в която са вложени най-голямата част от инвестициите, функционира безупречно, не сме правили никакви промени. Постигаме целите, които бяхме заложили. Тръгнахме с около 60 тона на час преработка. Сега работим със 105 тона, колкото е капацитетът на фабриката, и нямаме никакви нарушения в процеса. По отношение на произведения концентрат, се движим в рамките на 20-25 до 30 тона на ден.
– „Дънди Прешъс Металс“ постави нови стандарти в рудодобива, показа, че минната индустрия може да бъде отговорна към околната среда. Доколко важно за екологията е уникалното интегрирано съоръжение за минен отпадък на Ада тепе?
– Може да се каже, че това е уникално съоръжение. Елементи от такъв вид съоръжение работят на различни места, но така подредени в едно цяло са само в „Дънди Прешъс Металс“. Не може да видите открит и сух хвост, който да бъде разнасян от вятъра. В момента на изсъхването му върху него се полага инертен материал от рудника и върху тавана на всяка клетка започва изграждането на следващата.
В рамките на период от 1 до 3 месеца напълваме една клетка, покриваме я и започваме рекултивация по бордовете й, т.е. съоръжението не носи никакви вредни емисии във въздуха и във водата.
– Освен за производството, Вие отговаряте за подбора и обучението на персонала. Каква, според Вас, е ролята на хората в „Дънди Прешъс Металс“?
– Хората са всичко. Ние осигурихме системи, осигурихме оборудване и машини, последна дума на техниката, Те може да свършат работа, но не по начина, по който всеки един ръководител би искал. Хората, които наехме и обучихме, ни дадоха възможност да постигнем това ниво. Може да наемаш хора, но ако те не искат да се развиват, ако не искат да изпълняват задълженията си по правилния начин, няма да постигнат това което се очаква от тях. Смятам, че колегите работят съвестно, усърдно и отдадено.
В началото, когато постъпваха на работа при нас, повечето не знаеха какво точно ги очаква. Открихме нов рудник и 70 процента от персонала не се бяха докосвали до такъв начин на работа. Но бързо свикнаха и разбраха процесите.
Броят на хората, с които се разделихме по пътя, е по-малък от броя на пръстите на едната ми ръка. Имаме и радостна новина – изпратихме първия пенсионер на „Дънди Прешъс Металс Крумовград“!
– Днес е професионалният ви празник. Има ли настроение сред работниците и служителите или преобладава тревогата от задаващата се четвърта вълна на епидемията?
– Мерките които сме взели, за да не допуснем развитие на епидемията във фирмата, са доста сериозни и се спазват. Почти всичките ни срещи са онлайн през интернет платформа. Правим всичко възможно да ограничим влиянието на това от което пострада цял свят. Правим и разяснителни кампании, борим се със заразата и смятам, че е успешно. Идва нова вълна. Вярвам, че с дисциплина и правилно прилагане на мерките ще се справим и ще можем да работим нормално.
Искам да поздравя колегите си в Крумовград с днешния празник. Те показаха, че едно предприятие може да просъществува с нови хора, да работи и то устойчиво.
Поздравявам с празника и колегите в „Дънди Прешъс Металс Челопеч“, както и всички миньори в България.
Източник: www.novjivot.info