23 академични оскара след рейтинга на висшето образование
Трябва хората от уязвимите общности да получават по-добро училищно образование – това е шанс за висшето
11 министри на образованието след 1989 г. събра годишната церемония за отличаване на университетите отличници според рейтинга на висшите училища. “24 часа” събира ректори и бизнес на тази церемония за седма поредна година. Тя е известна като Академичните оскари.
На това най-смислено състезание в сферата на духа и интелекта дойде вицепрезидентът Илияна Йотова .
23-ма ректори на университети, които са първи в професионални направления според новия рейтинг на висшите училища, получиха отличия – специални табели.
Георги Стойчев, ръководител на екипа, който подготвя рейтинговата система, изнесе данни от социологическо проучване, според което сред младите (18 – 29 г.) университетите оглавяват класацията по доверие, получавайки в тази възрастова група рекордно високи стойности за целия период от 2010 г. насам. През юли 2022 г. 59% от младите заявяват, че имат доверие на висшите училища в страната според представително проучване на “Алфа рисърч”.
Висшите училища са трети по доверие сред всички пълнолетни българи, изпреварени само от църквата и президента. Данните показват, че доверието към висшите училища сред младите отбелязва ръст след 2015 г. Той е заради последователни реформи, след които висшето образование е най-прозрачната сфера в България.
Една от задачите е да опитаме да подобрим качеството на училищното образование и да преодолеем неравенствата, за да могат хора, включително от уязвими общности, да получат добро образование. Оттук нататък потенциалът на висшето ще зависи много от това, което се случва в училищното, каза Стойчев.
Вицепрезидентът Илияна Йотова: Не са много институциите като в. „24 часа“, които могат да съберат бивши министри на едно място
Първо, добри думи за рейтинга на университетите, “24 часа” и “Отворено общество” – не са много институциите в страната, които могат да съберат министри от най-различни правителства на едно място. За 25 години “24 часа” има над 220 инициативи. Аз не познавам друга медия, която да се занимава с толкова разнопосочни теми и да упорства толкова много в публичността на тези инициативи, да събира толкова много и шарени мнения. За да подсказва на онези, от които се чака да вземат решенията, най-добрите резултати и най-успешните решения.
Ако днес сме на академичните оскари, то тази инициатива не е сама за себе си. Тя е предхождана то друга – за средните училища, както и „Учи, за да работиш“, каза Йотова.
Рейтинговата система на университетите е най-важна в две направления. Тя е пътеводител за младите, за да изберат университет. Тя им показва, че не е важно да учиш онова, което най-много ти харесва, но да имаш едно наум, че утре трябва да се реализираш на пазара на труда, да получиш най-добрите познания, да имаш възможност и за научна дейност.
Вицепрезидентът се обърна към ректора на Медицинския университет акад. Лъчезар Трайков: Искам специално да ви поздравя за чудесното интервю за “24 часа”, в което разказвате как се прави наука в условията на пандемия.
Рейтинговата система е панорамна снимка за това, което е висшето образование в България. Това е цялостен анализ с практическо, но и стратегическо значение, тъй като чрез него трябва да се раждат добрите образователни стратегии занапред. Тенденцията е чудесна – само 2% от завършилите висше образование не са се реализирали на пазара на труда м.г.
Вицепрезидентът Илияна Йотова връчи отличието на ректора на Софийския университет проф. Анастас Герджиков. Университетът е с най-много първи места в професионални направления – 21.
Проф. Сашо Пенов: По-малко са тези, които искат да учат в чужбина
“Рейгинговата система се превърна в основен източник на познание за развитие на образователната система. Тази година отчитаме по-ниска безработица, по-малък брой ученици, които искат да учат в чужбина”, каза министър проф. Сашо Пенов.
“Искам да благодаря на “24 часа”, защото сте от малкото медии, които отразяват положителните събития и в областта на образованието, и в обществения живот. В международен мащаб поне в Европа няма толкова добра рейтингова система”, каза проф. Герджиков.
Николай Вълканов и акад. Лъчезар Трайков: Бизнесът получава изключително подготвени кадри
“Бизнесът получава изключително подготвени кадри. Ние от Българската минно-геоложка камара сме пример как бизнесът трябва да работи с университетите. Имаме стипендии, стажантски програми, апаратура. Бизнес и образование трябва да бъдем заедно, за да вървим напред”, каза Николай Вълканов, председател на Съвета на директорите на “Минстрой холдинг”, председател на УС на Българската минно-геоложка камара.
““24 часа” за пореден път показа, че добрите дела в тази страна имат своята трибуна”, каза акад. Лъчезар Трайков.
Мила Вълкова и проф. Димитър Димитров: Чудесните ви възпитаници се интегрират в бизнеса
“Усилията, които полагате, се виждат в чудесните възпитаници, които бизнесът интегрира”, каза Мила Вълкова.
“Рейтинговата система играе своята роля. Ние непрекъснато се вглеждаме в това, в което сме направили. От 3 г. сме част от голям европейски консорциум ENGAGE.EU, следващия път ще помоля да бъдем включени като консорциум в рейтинговата система”, каза ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров.
Илияна Захариева и проф. Иван Кралов: Има глад за инженери и компютърни специалисти
“Ние, бизнесът, се борим за инженери и компютърни специалисти, има голям глад. Традиционно си партнираме с Техническия университет с кариерни дни, лекции и стажове. Пожелавам все повече и по-качествени кадри, имаме нужда от тях”, каза Илияна Захариева, директор “Корпоративни комуникации” в А1.
Инженерите са тези, които създават принадената стойност, каза проф. Иван Кралов и пожела на ректорите да се срещат и по класации на европейската сцена.
Тим Курт и проф. Сеня Терзиева: Тук е бъдещето на нашата индустрия
Вашите студенти днес са бъдещето на нашата индустрия, каза изпълнителният директор и вицепрезидент на “Аурубис България” Тим Курт, връчвайки наградата на Химико-технологичния и металургичен университет.
“Резултатите, които получаваме, анализираме подробно. Помолих академичния съвет да гледа внимателно детайлите, защото конкуренцията е голяма. Последователността на действията на МОН показва много ясно тенденциите. Това, което е взето като мерки за подобряване на висшето образование, действително работи, заяви ректорът проф. Сеня Терзиева.
“Аурубис” държи най-високите стандарти сред индустриите в България. Горда съм, че в това предприятие нито един инженер металург не е завършил друг университет освен ХТМУ, подчерта тя.
Емилия Илиева и проф. Ивайло Копрев: Студентите да се реализират в България
“За мен е изключителна чест, че “Геотрейдинг” АД, част от Група ГЕОТЕХМИН, за поредна година връчва наградата на Минно-геоложкия университет. Нашето сътрудничество е дългосрочно и през тази година продължихме да го подкрепяме, да даваме стипендии, да организираме стажантски програми, участвахме в оборудването на първия интерактивен кабинет в Минно-геоложкия университет. Осигуряваме възможности на студентите да практикуват при нас със съвременни машини и технологии и да искат да се реализират в България”, каза Емилия Илиева, изпълнителен директор на “Геотрейдинг” АД.
“Искам да благодаря на минната индустрия, че през тези 70 г. е опората на страната и нашия университет. Подземните богатства не са само под земята, богатствата са нашите деца. Мисията ни е една – да образоваме тези деца, и мисля, че се справяме”, каза проф. Ивайло Копрев.
Йорданка Фандъкова и проф. Пламен Дойнов: София привлича талантите като образователен център на България
“София е образователният център на България. 23 са акредитираните висши училища и това е най-големият ни шанс, това привлича талантите. Няма университет, с който да не си партнираме. В сферата на културата е мастър класът на Райна Кабаиванска”, каза кметът на София Йорданка Фандъкова, бивш образователен министър.
“Има парадокс, че недържавен университет е първи в направление “Теория на изкуството”. Сякаш не е работа на частен университет да се грижи за това. Но за НБУ е важно да обучава професионалисти, да дава знания и умения, но и да дава нещо, което трудно ще измери рейтинговата система – култура. Затова НБУ няма да спре да фаворизира хуманитарните специалности и да създава повече култура”, каза проф. Пламен Дойнов, ректор на НБУ.
Андреа Тониети и Дейвид Евънс: Инвестираме в университетите – вярваме, че така се расте
УниКредит Булбанк държи много на своето партньорство с университетите в България. Инвестираме, защото вярваме, че това е много важно за системата и създава възможности за растеж, каза членът на УС на УниКредит Булбанк Андреа Тониети, който връчи награда на президента на Американския университет в България Дейвид Евънс. Тя е за първото място в “Администрация и управление”, “Обществени комуникации и информационни науки” и “Политически науки”.
“Ще се радваме да допринесем за развитието на България и региона чрез нашите специалности. Очакваме с нетърпение да работим заедно за това да развиваме образованието. Родом съм от Лос Анджелис и винаги съм искал да спечеля “Оскар”, сподели пък Дейвид Евънс.
Източник: www.24chasa.bg